Po tom, ako sa náš týždenník začal venovať kauze s ilegálnou skládkou v Podunajských Biskupiciach, sa kompetentní dali do pohybu a načierno vyvezené smeti začali riešiť. Za ilegálnu skládku je podľa všetkého vinná spoločnosť Vassal EKO. Jej konateľ Michal Kováč skončil za mrežami po tom, čo ho minulý týždeň zbalili kukláči. Riaditeľa jeho spoločnosti Martina Andrejčáka si zobrali tiež - toho však po pár dňoch prepustili a je stíhaný na slobode. Obaja čelia obvineniu z korupcie.

Okresný úrad roky nekonal pravdepodobne preto, že Michal Kováč udržiaval dobré vzťahy s Patrickom Lutterom. Ten mal na starosti na okresnom úrade ochranu prírody. S jeho podpisom má Vassal schválené viaceré povolenia, ktoré sú po prešetrení neplatné. S Lutterom si Kováč podľa fotografií, ktoré unikli na verejnosť, užíval aj dovolenku v Moskve Podľa Kováča tam žiadny stret záujmu nebol.

Na snímkach z dovolenky je Michal Kováč aj s dvomi ďalšími policajtmi - Jánom Majom a Martinom Samuelom. Na lodi si s odpadkovým kráľom Michalom Kováčom užíval aj šéf OLO Branislav Cimerman. V partii nechýbal ani Martin Andrejčák, riaditeľ Vassalu.

Exkluzívne FOTO: Policajná inšpekcia zadržala odpadkového kráľa Michala Kováča!
Zdroj: Nina Košecká

Budú to milióny

Dnes o deviatej ráno prišli na skládku v Podunajských Biskupiciach traja geodeti, policajti a pracovníci okresného úradu. Geodeti idú zameriavať pomocou satelitov rozsah škody, ktorá vznikla vďaka ilegálnej skládke. Meraní sa zúčastnil aj mestský poslanec Radovan Jenčík. Ten bol aj pri predchádzajúcej kontrole, preto ho Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) prizvala na meranie aj dnes: „Ministerstvo životného prostredia už rozhodlo, že rozhodnutia na túto skládku sú neplatné. Takže skládka je nelegálna. Prišlo už aj zadanie z BVS. Dostali úlohu zamerať dnes škodu. Geodeti majú jeden východiskový bod a potom pôjdu dokola,“ opísal nám Jenčík.

Geodeti prišli merať: Na kontrole sa zúčastnil aj mestský poslanec Radovan Jenčík.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Škody sa začali vyčíslovať až teraz, pretože postup úradov sa vraj nedal urýchliť: „Vzhľadom na to, že legislatíva je v tomto prípade dosť deravá, tak okresný úrad sám nemá nástroje, aby si sám robil zamerania. Preto požiadali o súčinnosť Bratislavskú vodárenskú spoločnosť aj o geodetické zameranie a preverenie kvality spodných vôd v tejto lokalite. Aj v BVS je nejaký schvaľovací postup. Potrebovali konkretizovať miesta, kde sa budú robiť vrty podľa prúdenia spodných vôd,“ objasnil mestský poslanec. Geodetov bude treba zaplatiť, ide totiž o externú službu: „BVS si musela službu objednať. Sami geodetov nemajú. Muselo to schváliť predstavenstvo a vyčleniť na to prostriedky. Momentálne BVS supluje štát. Nie je to v poriadku, ale sme radi, že je to niekto ochotný urobiť.“

Nelegálna skládka: V Podunajských Biskupiciach.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Prečítajte si tiež: