Aj dnes bývalý šéf parlamentu ANDREJ DANKO (48) ponúka vláde Eduarda Hegera svoje kontakty vo východnej veľmoci na to, aby spoločne vyriešili vysoké ceny energií. No a kým ministri nad ponukou rozmýšľajú, ANNA MOGILEVSKAIA sa predsedu SNS spýtala na vzťahy s Ruskom, prečo má problém so skvapalneným plynom zo Západu a čo si mysli o vojne na Ukrajine.

Rozhovor Andreja Danka v relácii Nora Dolinského Karty na stôl si môžete vypočuť tu: https://open.spotify.com/episode/2R1zQxtxUWtdNuW8kwmn1q

Na sociálnych sieťach venujete mnohé svoje príspevky téme energetickej krízy a vyzývate na jej riešenie slovenskú vládu, aj Európsku úniu. Ako?

- Nemôžem sa už pozerať na bezmocnosť vlády. Snažím sa udržiavať kontakty s politikmi v Maďarsku i Česku a informovať sa o zákonoch, ako tieto štáty riešia energetickú krízu. Zaujíma ma, ako kompenzujú náklady, ktoré ľuďom vznikajú a ako kľučkujú pred tým valcom z Bruselu, ktorý chce úplne zakázať dodávky ruského plynu. Pýtam sa, nevznikla energetická kríza v Európe aj preto, že Angela Merkelová v Nemecku na základe dohody so zelenými politickými stranami rozhodla o zatvorení štrnástich atómových elektrární? Paradoxne Nemci postavili Nord Stream II a dnes, ak ten plynovod nebude spustený, budú mať aj Nemci, aj Francúzi, aj všetci v Európe problém.

Čo hovoria vaši zahraniční kolegovia?

- Napríklad v Maďarsku ceny rastú tiež a ich vláda v júli prestala uplatňovať cenový strop pri cenách energií pre domácnosti. V Rakúsku kompenzujú výpadok pre rodiny päťstoeurovým poukazom. To isté by sa dalo zaviesť na Slovensku. Maďari sa to rozhodli kompenzovať čiastočne aj nákupom ruského plynu. Je mi strašne ľúto, že táto vláda nespravila nič. Celé leto dovolenkovala a hádala sa. Hrozí, že budú zatvárané školy, že sa tu budú zatvárať podniky ako Slovalco. Takýmto problémom mali predísť. Samozrejme, že nárast cien energií bude pokračovať aj v kontexte konfliktu na Ukrajine a chýbajúcich zdrojov energie pre nemecký priemysel. Základom problému Európy, čo hovoril aj Orbán, sú sankcie na ruský plyn. To isté, čo odkázal prezident Putin. Načo Nemci stavali Nord Stream, keď ho teraz nechcú spustiť?

Riešenie vidí v rokovaniach. Na Ukrajine treba rokovať o prímerí, v EÚ o dodavkách ruského plynu.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Ale ako ďalší plynovod vyrieši situáciu? Už existujú Jamal a Nord Stream I a plyn cez ne neprúdi, keď­že Gazprom už vyše roka obmedzuje dodávky. Na základe čoho si myslíte, že plyn bude tiecť cez nový plynovod, keď netečie cez tie, čo roky fungovali?

- Poviem len jednu vec. Stálo to miliardy a Nemci dobre vedeli, čo robia.

Áno, a výstavbu platili Rusi a súk­romné európske firmy.

- Nebol to len ruský projekt, bez súčinnosti Nemcov by nebol spustený. Nemci týmto dobehli Slovákov, Ukrajincov, Čechov, lebo keď ho spustia, prídeme o príjmy z tranzitu plynu cez naše územie. Nemecko následne bude určovať cenu plynu pre ostatné krajiny. Nord Stream II by mal byť vo vlastníctve Európskej únie a malo by byť stanovené pravidlo, že ceny sú pre každého rovnaké. Vykompenzovať by mali výpadky nášmu SPP, ako aj ďalším distribútorom. Tak by to bolo spravodlivé a poctivé.

Ako by spustenie nového, tretieho plynovodu do Nemecka vyriešilo krízu? Hovoríte o Nemecku, že práve táto krajina ovplyvnila veľa faktorov, ktoré napokon viedli k energetickej kríze. Rusko je podľa vás bez viny? 

- S plynom nie je žiaden problém. Je ho v Rusku dosť a za dobré ceny.

S plynom nie je žiaden problém?

- Nie je. Pretože keby prebiehali normálne rokovania s Gazpromom, plynu je dosť. A Európa, ak by spustila postavený Nord Stream II, problém by sa dovtedy vyriešil. Energetická kríza vznikla v dôsledku zlých strategických rozhodnutí Nemecka. Plyn je dostupný, je ho na trhu dostatočné množstvo. Ale problém je aj to, že zo Západu k nám tlačia nasilu skvapalnený plyn.

Veď plyn za rok a pol zdražel takmer desaťnásobne, začiatkom vlaňajška sme za tisíc kubíkov plynu zaplatili okolo 280 dolárov, teraz približne 2 500 dolárov. Ceny začali rapídne stúpať pred rokom, keď Gazprom obmedzil dodávky cez plynovod Jamal, a potom pomaly znižoval dodávky cez Nord Stream I. Tým pádom plyn nie je ani lacný, ani dostupný.

- Dnešná cena je len výsledkom chaosu, ktorý som pomenoval.

Aká je zodpovednosť Nemcov za to, že Gazprom znížil dodávky plynu cez plynovod Jamal?

- Ak by tu nebola strategická obchodná hra Nemcov a Rusov, ktorí začali budovať Nord Stream II, tak by ceny nevyleteli do tých výšin, do ktorých vyleteli. Plus do toho všetkého prišiel nešťastný konflikt na Ukrajine. Plus zlé energetické rozhodnutia Nemecka. Skvapalnený plyn. To celé tvorí balík.

Spomenuli ste skvapalnený plyn, povedzte, čo vám na ňom tak prekáža?

- Je drahý a nie je to systémové riešenie pre naše krajiny. Naše fabriky, spracovatelia, všetci sú naučení na spracovanie ruského plynu. My sme nežili ako Západ. Za Železnou oponou mali predsa diverzifikované dodávky plynu aj iných dodávateľov. No u nás sme boli historicky napojení na ruský plyn a to sa nedá zo dňa na deň zmeniť.