Tu už končia žarty. Zdá sa, že „humoristom“ v známom satirickom magazíne, ktorý pred pár rokmi čelil teroristickému útoku za urážku islamu, nie je nič sväté. Teraz pobúrili verejnosť karikatúrou, ktorá zosmiešňuje tragické udalosti v Turecku, kde si vražedné zemetrasenie vyžiadalo už takmer 7000 ľudských životov.

SPORNÚ KARIKATÚRU NÁJDETE V GALÉRII>>

V jednej z hlavných rubrík na svojej sociálnej sieti zverejnili obrázok so zničenými budovami, hromadou trosiek a prevráteným autom s textom: Zemetrasenie v Turecku. Ani tanky tam netreba posielať.“

Mali by ísť pred súd

Reakcia prišla okamžite. Rozhnevaní čitatelia, nielen z moslimských krajín, označili „dielo“ za nechutné, odporné a neľudské. Obzvlášť surové je to v čase, keď množstvo záchranárov stále pátra po nezvestných osobách a zo sutín vynáša ďalšie a ďalšie obete.

Server MiddleEastMonitor citoval odkaz, ktorý karikaturistom poslal bývalý policajt a člen ochranky dvoch francúzskych prezidentov Alexandre Boisson, v kontexte s útokmi na redakciu v roku 2015: „Môj kolega Franck Brinsoloro (vtedy) zomrel pri vašej ochrane. Ak sa vaše pero stane vražedným a zase povedie k obetovaniu ďalších kolegov, mali by ste byť postavení pred súd za podnecovanie k nenávisti.“

Moderní barbari

K poslednej práci týždenníka sa vyjadrili viaceré organizácie i osobnosti. Bosporský inštitút, nezávislý think-tank so sídlom v Paríži, ktorý sa snaží posilniť priateľstvo medzi Francúzskom a Tureckom, označil karikatúru za „hanebnú, úbohú a žalostnú“. V podobnom duchu sa vyjadril pre Anadolu i Francois Burgat, politológ z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum.

FOTO TRAGÉDIE V TURECKU V GALÉRII>>

Pochopiteľne, ostré slová zazneli tiež z Ankary. „Moderní barbari! Utopte sa vo svojom hneve a nenávisti,“ napísal na twitteri hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin .

Tisícky mŕtvych

Mohutné zemetrasenia, ktoré zaznamenali v pondelok v oblasti turecko–sýrskych hraníc, sú najsmrteľnejšie za posledné desaťročie. Aktuálne oficiálne čísla hovoria o takmer siedmich tisíckach obetí v Turecku a vyše 2500 v Sýrii. Záchranári stále vo dve v noci pátrajú v ruinách a odborníci predpokladajú, že ak sa naplnia najhoršie obavy, tieto počty sa môžu ešte zdvojnásobiť.