Medzi utečencami sa dnes ocitol eximinister Igor Štefanov. Muži  zákona, ktorí ho prišli vyzdvihnúť do výkonu trestu, ho totiž nenašli na mieste pobytu. Štefanov dostal 9-ročný trest za nástenkový tender. Ako polícia informovala krátkou pred ôsmou hodinou večer ho vyzdvihli a dodali do výkonu trestu. Druhého odsúdeného, Mariana Janušeka podľa aktuality.sk doma našli ešte popoludní a vyzdvihli do výkonu trestu. "Predseda senátu u oboch obžalovaných nariadil v piatok ráno 16.11 výkon trestu odňatia slobody a vydal tiež príkazy na ich dodanie do výkonu trestu," povedala nám hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Marian Janušek: Mal by už byť vo väzení.
Marian Janušek: Mal by už byť vo väzení.

Za nástenku

Súd uznal vo štvrtok oboch bývalých ministrov vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušeka aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. "Svojím konaním vytvorili podmienky pre vopred vybraného uchádzača," uviedol podľa TASR predseda trojčlenného senátu, sudca Juraj Kliment. Podľa jeho slov "vôbec nezverejnili výzvu na tender".

Slota a Štefanov: Exminister, ktorého nominoval bývalý predseda SNS, sa ocitol v policajnom pátraní.
Slota a Štefanov: Exminister, ktorého nominoval bývalý predseda SNS, sa ocitol v policajnom pátraní.
Zdroj: Július Dubravay

Tým znemožnili účasť iným záujemcom. Svojím konaním sa im podarilo dosiahnuť zisk víťaznému konzorciu 3,5 milióna eur. Spôsobili tak škodu veľkého rozsahu. Okrem tohto, niektoré zo spoločností konzorcia vôbec nespĺňali podmienky na tender - nedoložili príkladom daňové priznanie alebo boli v nepovolenom debete. "Obaja obžalovaní konali v rozpore s predpisom o verejnom obstarávaní," dodal predseda senátu.

Iba štyri dni

Kauza prenikla na verejnosť v roku 2008. Reálne sa však začala v máji 2007, keď ministerstvo výstavby vyhlásilo tender za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a právne služby. Zverejnili ho však len na nástenke, ktorá visela na chodbe ministerstva. V apríli 2009 vyhlásil Úrad pre verejné obstarávanie, že sa porušil zákon. Premiér Fico odvolal Mariana Januška a nahradil ho Igorom Štefanovom. Údajne visel oznam na nástenke štyri dni. Tender vyhralo konzorcium firiem Zamedia a Avocat, ktoré boli blízke vtedajšiemu lídrovi národniarov Slotovi.

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.