Zatiaľ čo konkurzná správkyňa Lenka Ivanová, ktorá má na starosti majetok Ladislava Bašternáka prepadnutý štátu, akoby si nevedela či nechcela dať s týmto prípadom rady, blízkym spomínaného podnikateľa sa stále darí rozpredávať nehnuteľnosti z rodinného portfólia. Pred pár dňami sa zbavili rozostavanej vily v lukratívnej časti hlavného mesta, ktorej hodnota mohla presiahnuť milión eur. 

Vila s bazénom

Mal to byť honosný dom s troma nadzemnými podlažiami, ôsmimi izbami, výťahom či bazénovou halou. Na Hummelovej ulici v Bratislave, pár desiatok metrov od známeho komplexu Bonaparte, ho od začiatku roka 2016 stavala firma Balax, ktorá v tom čase patrila známemu podnikateľovi s prepojením na politické špičky Ladislavovi Bašternákovi. S výstavbou luxusného bývania spoločnosť začala napriek tomu, že na to nemala súhlas majiteľov okolitých nehnuteľností. Za to však povolenie stavebného úradu áno.

Zlé jazyky klebetili, že vila nesúca názov Stonline má byť novým súkromným sídlom vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ktorý musí čoraz častejšie vysvetľovať, prečo žije v byte muža podozrivého z páchania ekonomickej trestnej činnosti, v byte Ladislava Bašternáka v komplexe Bonaparte na hradnom vŕšku. Odvtedy uplynulo vyše päť rokov a z luxusnej vily stále stojí len torzo. K nejakým zmenám pri nej však predsa len došlo. A k dosť zásadným. Pred pár dňami zmenila nehnuteľnosť majiteľa.

Podnikateľ z Topoľčian 

Od 17. októbra je jej novým vlastníkom Pavol Jančovič. Podľa našich informácií ide o predsedu združenia Česmad, ktoré zastrešuje vyše tisíc členov, podnikateľov v oblasti medzinárodnej a vnútroštátnej cestnej dopravy. Sám Jančovič je jedným z nich, pričom sa mu v podnikaní zrejme celkom darí. Okrem rozostavanej vily na Hummelovej ulici a pozemkov s celkovou výmerou vyše 920 štvorcových metrov totiž od júla 2017 vlastní štyri garážové miesta v Bonaparte. Podľa našich zdrojov si tento podnikateľ pochádzajúci z Topoľčian dokonca uvádza pobyt na Radvanskej 1 v Bratislave, čo je adresa komplexu na hradnom vŕšku, v ktorom si bývanie od Ladislava Bašternáka prenajímal a možno stále prenajíma Robert Fico s manželkou. Ešte pred pár mesiacmi vlastnil Pavol Jančovič pozemok na Mudroňovej ulici v Bratislave, ktorý, ako nám teraz povedal, nedávno predal.

„Urobil som tak prostredníctvom realitnej kancelárie, pretože Mudroňova sa mi zdala veľmi rušná ulica. Tá istá realitná kancelária mi ponúkla rozostavaný dom na Hummelovej. Rozhodol som sa ho kúpiť a dokončiť na bývanie, keďže takmer 20 rokov žijem v Bratislave a nemám tam vlastné bývanie. Stavbu chcem teda dokončiť a s rodinou sa do nej nasťahovať,“ vysvetľuje podnikateľ Pavol Jančovič bez ďalších podrobností. 

Zbavuje sa majetku

Dodajme, že firmu Balax, ktorej pôvodne patrila rozostavaná vila, previedol Ladislav Bašternák na svojho brata začiatkom tohto roka, teda v čase, keď ho už prvostupňový súd odsúdil za daňové podvody na päťročné väzenie. O jeho treste mal však ešte rozhodovať odvolací krajský súd, pričom reálne hrozilo, že okrem basy mu uloží trest prepadnutia majetku. Ladislav Bašternák tak nenechal nič na náhodu a konal. Na blízke osoby nepoprepisoval len svoj súkromný majetok, napríklad vilu pod Slavínom na manželku Tatianu, ktorá sa stala aj majiteľkou luxusného domu na Donovaloch, ale zbavil sa i podielov vo firme Balax. Spoločnosť v tom čase vlastnila lukratívnu nehnuteľnosť na Hummelovej ulici. To všetko s tichým súhlasom štátu, ktorý neurobil nič pre to, aby týmto prepisom zabránil.

Problémy so správkyňou

Nehnuteľnosti na Hummelovej ulici sa rodinná firma Bašterákovcov zbavila v období, keď sa vo veľkom rieši postup konkurznej správkyne Lenky Ivanovej, ktorá má na starosti majetok odsúdeného podnikateľa. Ako sme už spomenuli, prepadol v prospech štátu, ale koľko sa reálne podarí z neho speňažiť, je otázne. Denník Sme totiž upozornil, že správkyňa zatajuje informácie, za čo jej hrozí pokuta do päťtisíc eur. Ministerstvo spravodlivosti už potvrdilo, že Lenka Ivanová porušuje zákon, keď nezverejňuje všetky podstatné informácie z konkurzu na majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka. Podľa Sme od mája, keď sa konkurz začal, správkyňa nezverejnila hodnotu pohľadávok a identitu veriteľov, teda informácie, komu a koľko Bašternák dlhuje. Pritom je povinná všetko zverejňovať po­dľa zákona v internetovom Registri úpadcov.

Mohlo by vás zaujímať: