Šeky na 1 488 eur, ktoré šéf ľudákov Marian Kotleba teatrálne rozdával v deň výročia vzniku vojnového slovenského štátu chudobným rodinám, obsahovali neonacistické symboly. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd, ktorý mu naparil trest 4 roky a 4 mesiace za propagáciu nacizmu. Kotlebovi nepomohla ani takmer osemhodinová záverečná reč, ktorou sa asi snažil tromfnúť Fidela Castra v najdlhšom prejave. Počas nej dostal od súdu dokonca poriadkovú pokutu. Čítal totiž legislatívne návrhy svojej strany. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Šifry neonacistov

Extrémne dlhý pojednávací deň, o ktorý sa pričinil Kotleba svojou záverečnou rečou, sa skončil odsudzujúcim verdiktom. Podľa sudkyne Ruženy Sabovej je vinný z toho, že pred troma rokmi ako predseda ĽSNS a banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1 488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi. Kotleba tak spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu zá­kladných práv a slobôd. Pôvodne bol obžalovaný z prečinu prejavovania sympatií k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd. Sudkyňa však už na začiatku procesu oznámila, že zvažuje prísnejší paragraf o propagácii extrémizmu. Podľa nej Kotleba zneužil svoje postavenie predsedu samosprávneho kraja.

 

Nie strana a nie len raz

Sudkyňa poukázala aj na to, že predseda ĽSNS spáchal trestný čin verejne za prítomnosti asi tristo ľudí. Jeden z obdarovaných predložil na súde darovaciu zmluvu, na ktorej nebola ako darkyňa uvedená strana, ale samotný Kotleba. To podľa nej spochybnilo verziu obhajoby, že išlo o zbierku strany, a preto po prerozdelení peňazí dostala každá rodina presne 1 488 eur. Dodala, že do úvahy brala aj výpoveď štatutárneho zástupcu hokejového klubu HC Veľký Krtíš Igora Talpáša, ktorý pred vyšetrovateľom vypovedal o tom, ako župana žiadal o dotáciu vo výške od 0 do 1 500 eur. Z BSSK im na účet prišlo 1 488 eur. Kotleba, ktorý sa snažil brániť, že nešlo o žiadne šifry a symboly, ale náhodu, mal pritom na sebe rúško s ďalším symbolickým číslom - 1984. Ide o názov známej knihy Georgea Orwella. Ako obvykle ho mal pod nosom, a to sa pritom dožadoval od súdu prestávky, lebo mu vraj stúpala teplota.

Odkaz demokraticky zmýšľajúcim

„Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý súd uložil,“reagoval na výsledok prokurátor Tomáš Honz. Verdikt je podľa neho odkazom pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich Slovákov, že súdy a prokuratúra sa zastanú ľudí, ktorí sú obeťami extrémizmu, násilia, rasovej nenávisti, fašizmu a neonacizmu.

Na rozdiel od Honza, ktorý vyšiel zo siene s víťazným gestom, Kotleba od radosti veru neskákal. „Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku jasne vidno, že bol napísaný vopred, že dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec,“ konšpiroval predseda ľudákov. Dodal že sudkyňa nezobrala do úvahy ani jeden argument jeho obhajoby.

Martýr?

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je dôležité, že sa zatiaľ na Kotlebu nazerá ako na nevinného. Jeho advokáti avizovali odvolanie. Z parlamentu teda neodchádza. „Ale ak Najvyšší súd potvrdí toto rozhodnutie, môže to mať negatívne dôsledky na celú jeho politickú kariéru. Štyri roky sú dostatočný čas, aby sa na Mariana Kotlebu zabudlo,“ myslí si.

Vysvetľuje, že voličské správanie je na Slovensku mimoriadne personalizované. Ľudia sa rozhodujú podľa momentálnych sympatií ku konkrétnemu politickému lídrovi. Ak by bol Kotleba vo väzení, ĽSNS by potrebovala nového predsedu a na výmenu „otca zakladateľa“ už doplatila nejedna strana na Slovensku.

Zapôsobiť môže tiež ľútosť a snaha ľudákov urobiť z Kotlebu martýra. „Verejná mienka sa u nás často prikloní k tomu, kto je kritizovaný. ĽSNS to bude teraz na verejnosti prezentovať tak, že proces bol nespravodlivý. Ak Najvyšší súd rozsudok potvrdí, štyri roky sú dosť dlhý čas, aby sa martýrsky efekt rozpustil a nemal vplyv na voľby.“

Najväčšiu šancu stať sa novým predsedom má podľa Štefančíka Milan Uhrík. Ambície by však mohol prejaviť aj Milan Mazurek. „Ten je komunikačne schopný, bez ohľadu na to, ako hodnotíme obsah toho, čo vypúšťa z úst. Ale aj proti nemu sa vedie trestné konanie a strana by asi neriskovala, že by súd proti ďalšiemu predsedovi mohol rozhodnúť ako proti Kotlebovi,“dopĺňa politológ. 

Neonacistické a rasistické

Napriek tvrdeniam Kotlebu, že čísla 14 a 88 boli náhodné, medzi neonacistami a rasistami ide o veľmi známe šifry. Používajú ich po celom svete, či už ako tetovania, alebo na oblečení. Číslo 14 je skratka pre „14 slov“. Zo 14 slov sa skladá veta, ktorá v preklade z angličtiny znamená: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Jej autorom je americký rasista David Lane, člen teroristickej organizácie The Order, ktorý zomrel vo väzení. Číslo 88 je zas kryptogramom ôsmeho písmena v abecede, ide teda o HH. Pre neonacistov, ktorí ho radi používajú, to znamená Heil, Hitler, nacistický pozdrav z čias Tretej ríše.