Svoju kandidátnu listinu do budúcoročných volieb zverejnila už aj Ľudová strana Naše Slovensko. Dostal sa na ňu aj právoplatne odsúdený Milan Mazurek. Ako je to možné?

Posledný

O priazeň voličov sa bude uchádzať zo 150. miesta. Na kandidátku sa mohol zaradiť vďaka tomu, že už zaplatil súdom určenú pokutu vo výške desaťtisíc eur. Finančná sankcia bola súčasťou trestu, ktorý Mazurek dostal za svoje rasistické výroky na adresu Rómov. Vyslovil ich v októbri 2016 počas debaty v istom rádiu. Špecializovaný trestný súd v apríli 2018 rozhodol, že za spáchanie extrémistického trestného činu musí Kotlebovec Mazurek zaplatiť päťtisíc eur.  Ak by tak neurobil, išiel by na pol roka do väzenia.

Milan Mazurek počas pojednávanie na súde.
Milan Mazurek počas pojednávanie na súde.
Zdroj: Jakub Kotian
Milan Mazurek na predvolebných bilbordoch.
Milan Mazurek na predvolebných bilbordoch.
Zdroj: MARTIN MIKLÁŠ

Zvýšená pokuta

Vtedy ešte poslanec NR SR sa však odvolal na Najvyšší súd SR, ktorý začiatkom tohtoročného septembra zvýšil pokutu na desaťtisíc eur. Pôvodná suma sa totiž senátu zdala vzhľadom na Mazurekov príjem nízka. Kotlebovec sankciu uhradil 31. októbra, čo nám potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Po vyrieknutý verdiktu Najvyššieho súd prišiel Mazurek o mandát poslanca. Tak totiž káže zákon, že právoplatne odsúdený nemôže zastávať post zákonodarcu. Bez príjmu však nezostal. Okrem toho, že mal nárok na dvojmesačné odstupné, takmer okamžite sa z neho stal poslanecký asistent s mesačným zárobkom 2700 eur.