Desivá skaza. Aj takto možno pomenovať škody, ktoré doteraz spôsobil požiar, ktorý v sobotu predpoludním vypukol v Banskej Štiavnici. Hasiči sa prakticky celú sobotu nezastavili a v duhej polovici víkendového dňa ich rady posilnila aj armáda. Najprv začala horieť historická budova, turistami vyhľadávaná "Banka lásky". Plamene sa z nej postupne nezpečne rozšírili aj na ďalšie objekty. Požiarisko bolo od popoludňajších hodín preto rozdelené na štyri zásahové úseky. Informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.
Šéf hasičov: Je predčasné špekulovať, prečo začalo horieť
Dočasne poverený premiér Eduard Heger po 16.00 hodine vyhlásil, že situáciu sa už podarilo stabilizovať. Plameňmi bolo zasiahnutých a v rôznom rozsahu poškodených sedem budov v historickom centre mesta. "Mnohé strechy zhoreli, v niektorých aj celé poschodia," vyhlásil s tým, že k stratám na životoch ani k zraneniam našťastie neprišlo.
Podľa prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavla Mikuláška požiarom zasiahnuté budovy a všetky priľahlé budovy museli odstaviť od elektriny a plynu. V súčasnosti podľa neho hasiči likvidujú lokálne ohniská. Predpokladá, že na mieste budú minimálne do nedeľných ranných hodín. "Aktuálne sa začalo expertné zisťovanie možných príčin požiaru, momentálne je predčasné o dôvodoch špekulovať," doplnil.
Vláda podľa jeho slov urobí všetko preto, aby dala zničené budovy do pôvodného stavu. "Je to klenot nášho kultúrneho dedičstva, prichádza sem množstvo turistov. Chceme, aby toto mesto z tohto mohlo naďalej prosperovať," povedal. Kabinet bude mať k požiaru podľa neho separátne rokovanie.
Ohrozené boli historické klenoty
Požiar závažne poškodil napríklad aj budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. Na sociálnej sieti o tom informovalo po 16.00 hodine ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta.
"Zamestnancom múzea, zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom sa podarilo vypratať priestory budovy Galérie Jozefa Kollára. Ďakujeme zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom za pomoc," uviedol envirorezort. Priamo na miesto udalosti smeroval štátny tajomník MŽP Michal Kiča, takisto na miesto dorazila aj dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová. Na sociálnej sieti pripomenula, že Banská Štiavnica je jednou z lokalít svetového dedičstva UNESCO a jej centrum je mestskou pamiatkovou rezerváciou s budovami od gotiky po začiatok 20. storočia.
S obavou sledovalo dianie v historickom meste aj vedenie Slovenského národného múzea. "Držme palce hasičom, vojakom a dobrovoľníkom, aby čo najskôr uhasili tento požiar. Aby sme zachránili náš historický klenot," uviedlo SNM na sociálnej sieti. "Dnes sme všetci Banská Štiavnica," dodalo múzeum.
„Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia,“ uviedla polícia ešte predpoludním na sociálnej sieti. Na miesto vyrazili okrem premiéra aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.
"Spolu s premiérom a náčelníkom generálneho štábu sme na ceste do Banskej Štiavnice. Samozrejme, úzko sa koordinujeme s Ministerstvom vnútra SR a tiež primátorkou mesta Nadeždou Babiakovou. Okrem vojenských hasičov budú nasadení aj vojaci, ktorí budú pomáhať s vynesením dokumentov z historického banského archívu a prípadne tiež kultúrnych pamiatok z neďalekého múzea pre prípad, že sa požiar rozšíri," uviedol minister v sobotu krátko popoludní na sociálnej sieti.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v sobotu na Twitteri napísal, že Česko je pripravené okamžite pomôcť pri hasení požiaru v centre mesta Banská Štiavnica. "S obrovskou ľútosťou sledujem zábery požiaru z centra Banskej Štiavnice. So slovenskou stranou sme v kontakte, Česko je pripravené okamžite pomôcť," uviedol.
Primátorka mesta verí, že sa podarí napraviť škody
Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková verí, že i napriek veľkým škodám spôsobených požiarom sa pamiatkovým budovám v centre mesta podarí vrátiť ich pôvodnú krásu. Povedala to na brífingu, na ktorom spolu so zasahujúcimi zložkami i členmi dočasne poverenej vlády oznamovali zastavenie šírenia požiaru. Primátorka poďakovala všetkým zasahujúcim a pomáhajúcim, výrazne ocenila i flexibilitu a akcieschopnosť poverených ministrov, ktorých požiadala o pomoc. Vyzdvihla aj spolupatričnosť a súčinnosť samospráv z okolia. "Dôležité je, že sa nikomu nič nestalo," zdôraznila.
Reagovali aj politici. Vrátane prezidentky
Viacerí politici vyjadrili ľútosť nad požiarom v Banskej Štiavnici. Ocenili zároveň prácu hasičov, záchranárov, vojakov či dobrovoľníkov. Vyplýva to z ich vyjadrení na sociálnej sieti.
"Je mi nesmierne ľúto, že centrum Banskej Štiavnice, jedného z najkrajších miest na Slovensku, zachvátil ničivý požiar.
Veľká vďaka patrí profesionálnym a dobrovoľným hasičom, vojakom aj všetkým ochotným ľuďom, ktorí sa snažia dostať oheň pod kontrolu a pomáhajú aj s vynášaním cenných pamiatok, či historických písomností z ohrozených budov," odkázala prezidentka Zuzana Čaputová
"Chcem všetkým touto cestou vyjadriť vďaku a verím, že následky tejto tragickej udalosti na toto krásne historické mesto sa im podarí minimalizovať," skonštatoval Boris Kollár líder Sme rodina a šéf NR SR.
Rýchlu a efektívnu spoluprácu vyzdvihol takisto poverený minister vnútra SR Roman Mikulec. Poďakoval sa i pracovníkom banského archívu, ktorí dokázali zachrániť cenné listiny a dokumenty.
Hasičov a vojakov vyzdvihla aj dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Ľútosť nad požiarom vyjadril tiež líder opozičnej SaS Richard Sulík. "Moja milovaná Štiavnica. Ďakujem za každý milimeter z teba, ktorý sa podarí zachrániť," skonštatoval.
Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini zase verí, že "požiarnici a záchranári urobia všetko preto, aby boj so živlom zvládli". Zakladateľku vznikajúcej strany Jablko Luciu Ďuriš Nicholsonovú podľa vlastných slov mrzí, že nie je v Banskej Štiavnici, aby pomohla. Dúfa, že sa mesto z požiaru zotaví.