Kandidáti na ústavných sudcov musia spĺňať viacero podmienok na to, aby ich poslanci posunuli do užšieho výberu, z ktorého prezident vyberie sudcov. Medzi inými aj zdokumentovať, že boli 15 rokov činní v právnickom povolaní. A práve pri najdiskutovanejšom kandidátovi, expremiérovi Robertovi Ficovi sa objavili pochybnosti.

„Je to pochybné, to je pravda. Ešte som to však podrobne neskúmal,“ pripúšťa člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik z SaS.

Poslanec Baránik: Podľa neho sú aj závažnejšie dôvody na to, aby Fico nebol ústavný sudca, než to, že možno nespĺňa formálne podmienky.
Poslanec Baránik: Podľa neho sú aj závažnejšie dôvody na to, aby Fico nebol ústavný sudca, než to, že možno nespĺňa formálne podmienky.
Zdroj: Michal Sv?tok

Ficov bývalý stranícky kolega Anton Marvoň hovorí, že členovia výboru by mali poriadne skontrolovať dodržiavanie zákonnných podmienok a predpokladov kandidátov. Konkrétne spomína práve 15 rokov činných v právnickom povolaní.

Kratšie?

„A tu môžu nastať určité problémy, kde ako príklad uvediem Roberta Fica s docentúrou z bezpečnostných služieb z Akadémie policajného zboru, ktorý vydokladoval, že právnické povolanie podľa môjho názoru vykonával od 1.9.1986, keď nastúpil na Právnický ústav Ministerstva spravodlivostu SR a reálne ho vykonával iba do apríla roku 2000, kedy skončil vo funkcii agenta SR pri Euróspkom súde pre ľudské práva. Výkon funkcie poslanca NRSR alebo premiéra SR podľa môjho názoru nie je výkonom právnického povolania, nakoľko predpokladom výkonu funkcie poslanca NRSR alebo predsedu vlády nie je ukončené právnické vzdelanie,“ myslí si Martvoň a dodáva, že jemu to vychádza na 14 rokov a je  zvedavý na to, ako sa s tým ústavnoprávny výbor vysporiada.

Anton Martvoň: Bývalý Smerák je zvedavý, ako sa s pochybnosťami o Ficovej kandidatúre vyrovná ústavnoprávny výbor.
Anton Martvoň: Bývalý Smerák je zvedavý, ako sa s pochybnosťami o Ficovej kandidatúre vyrovná ústavnoprávny výbor.
Zdroj: SITA

Budú to riešiť

K rovnakému záveru dospel a poslanec Miroslav Beblavý, člen ústavnoprávneho výboru. „V máji 2000 sa skončila jeho právnická činnosť, keď skončil ako agent Slovenska na Európskom súde pre ľudské práva. Potom už nepokračovala jeho právnická činnosť. A na to, aby spĺňal podmienky, by ju musel vykonávať od mája 1985. On ale školu skončil v roku 1986. Chýba mu teda minimálne rok," vypočítava Beblavý.

Poslanec Beblavý: Podľa neho Fico nespĺňa podmienky na to, aby bol kandidátom na ústavného sudcu.
Poslanec Beblavý: Podľa neho Fico nespĺňa podmienky na to, aby bol kandidátom na ústavného sudcu.
Zdroj: MARTIN DOMOK

A dodáva, že ak Smeráci argumentujú jeho politickou činnosťou, nie je to právnická činnosť. „To je akoby si niekto išiel robiť atestáciu z chirurgie a argumentoval tým, že bol štyri roky ministrom zdravotníctva. Podľa môjho názoru Fico nespĺňa kritériá,"  vraví Beblavý. Plánuje preto ústavnoprávnemu výboru navrhnúť, aby o tom plénum informoval, ak Fico nejakým zázrakom nedokáže, že má dlhšiu právnickú činnosť.

Drastický dosah

Podľa Baránika Fico uviedol, že je ešte stále zamestnancom ministerstva spravodlivosti. „Je to formalistická vec, ale sú iné, dôležitejšie veci, pre ktoré by nemal byť ústavným sudcom. Napríklad za to, že v priamom prenose odsúdil Hedvigu Malinovú a z obete urobil páchateľa. A on chce byť ústavným sudcom? Hoci má jeho kandidatúra veľkú publicitu, stále si nevieme predstaviť, aký drastický to bude mať dosah. Keď sa hlási napriek pochybnostiam o tom, či spĺňa pravidlá, asi majú pripravený plán,“ myslí si Baránik.