Tip na článok
Nová atrakcia pri letisku: Konope tu objavíte, kam sa pohnete.

V okolí bratislavského letiska sa rozmnožili konope

Pri našej krátkej „inšpekcii“ pri bratislavskom letisku sme natrafili minimálne na tridsať kusov konopí.

Letisko Milana Rastislava Štefánika je okrem rozmnožených sysľov medzi pristávacími dráhami a pokusmi o jeho privatizáciu známe už len vstupnou halou zívajúcou prázdnotou. Týždenník PLUS 7 DNÍ odhalil, že okolie letiska v Ivanke pri Dunaji by mohlo získať ešte ďalší „triumf“. A to ako marihuanové kráľovstvo!

Konopný raj

Nájsť ho vôbec nie je ťažké. Stačí nabrať smer z Vrakune popri čističke odpadových vôd a Malom Dunaji a potom sa držať pri plote, ktorý obopína 477-hektárovú plochu letiska. Lemujú ho desiatky rastlín rozličnej veľkosti.

Miestami nápadne vykúkajú z vysadenej pšenice, no väčšmi ich možno vidieť v skupinkách po dve-tri rastliny. Pri našej krátkej „inšpekcii“ sme naďabili minimálne na tridsať kusov konopí. K slnku sa ťahali aj z malého kopčeka pri ceste, odkiaľ je panoramatický výhľad na celé letisko a Malé Karpaty.

Na Slovensku je pestovanie a prechovávanie marihuany trestné. „Váš e-mail sme prijali ako podnet podozrenia zo spáchania trestného činu,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. „Bol postúpený miestne a vecne príslušnému útvaru, ktorý ho preverí, vyhodnotí a rozhodne o ďalšom postupe.“ Polícia bola na mieste v priebehu pár minút a rastliny zozbierala. „Boli zaistené a postúpené na expertízne skúmanie.“

Podľa našich informácií polícia predpokladala, že ide o technické konope, ktoré sa používajú napríklad na výrobu oblečenia. Takéto konope, ktoré sú po poliach Ivanky pri Dunaji už doslova atrakciou, obsahujú len minimum omamných látok.

Ruský import: Rastlina pôvodne rástla v juhovýchodnom Rusku. Foto: Alojz Rybárik

Prišlo z Ruska

Magdaléna Holcingerová, Starostka Ivanky, pod ktorú pozemky v okolí letiska patria, zatiaľ podnety od občanov ohľadne zelených rastlín nedostala. „Pred dvadsiatimi rokmi bolo podozrenie, že tu je marihuana, ale zistilo sa, že ide o konope siate, čiže technické,“ hovorí.

„Dosť si toho pamätám, no od vojny sa tu určite technické konope nepestovali ani nespracovávali. Možno tu bola výroba v devätnástom storočí, to neviem. V Ivanke sa však pestoval tabak,“ dodáva.

Najväčším prekvapením bolo, keď sme rastliny ukázali odborníkom. Čuduj sa svete, žiadne technické konope! „Na fotografii je konopa rumovisková,“ tvrdí Eleonóra Michalková z oddelenia taxonómie vyšších rastlín Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied. Tieto konope obsahujú maximálne päť percent THC. Na porovnanie, konopa hašišová, z ktorej pochádza známa droga, dosahuje až 40-percentný podiel THC.

„Konopa rumovisková je u nás nepôvodná rastlina, pôvodne rastúca v juhovýchodnom Rusku. Na naše územie sa invázne šíri napríklad popri cestách prevažne do oblasti Podunajskej nížiny a do južnej časti Východoslovenskej nížiny. Dolinami väčších riek sa rozširuje ďalej na sever. Na lokalitách v Podunajskej nížine vytvára mnohotisícové porasty,“ vysvetlila nám E. Michalková.

VIDEO Plus 7 Dní