Policajti Obvodného oddelenia z Prievidze boli vyslaní na preverenie oznámenia, že 29-ročného muža z Kanianky napadol medveď, ale našťastie sa mu podarilo zviera odplašiť a ujsť.
Hliadka po príchode k oznamovateľovi zistila, že oznámenie sa zakladá na pravde a naozaj včera (dňa 24. januára) krátko pro 15.00 hodine napadol medveď 29-ročného muža nad Kanianskymi lazmi, na lesnej ceste.
Bolo to mláďa
"Napadnutý muž polícii uviedol, že asi 6 km od nového cintorína, na lesnej ceste sa pred ním náhle objavil medveď. Išlo o mláďa približne do 100 kg. Po tom ako ho medveď napadol a jemu sa podarilo ujsť do bezpečia, zavolal svojej mame a následne sa presunul do Bojnickej nemocnice, kde mu bola rana ošetrená," píše polícia na svojej facebookovej stránke.
Mladý muž polícii uviedol približnú polohu, kde sa medveď nachádzal podľa údajov z mobilného telefónu. Našťastie zranenia, ktoré po útoku našej najväčšej šelmy utrpel neboli život ohrozujúce a bol prepustený do domáceho liečenia.
Nechoďte do lesa
"O útoku medveďa bol vyrozumený starosta obce Kanianka a aj Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorému je polícia v prípade potreby ochotná poskytnúť súčinnosť," pokračuje polícia.
Zároveň vyzýva obyvateľov i návštevníkov obce Kanianka a jej okolia k mimoriadnej ostražitosti. "V súvislosti s výskytom medveďa odporúčame sa vyhnúť pohybu v okolitom lese. V prípade potreby okamžite kontaktuje tiesňovú linku na čísle 158," dodávajú muži zákona.
Je mierna zima, medvede nespia
Na prípad už reaguje aj Štátna ochrana prírody. Ako vysvetľuje jej hovorkyňa Kristína Bocková, medvede v dôsledku miernej zimy v niektorých regiónoch Slovenska nespia. "K útoku došlo v lesnom prostredí s prirodzeným výskytom medveďa, približne tri kilometre vzdušnou čiarou od intravilánu. Napadnutému mužovi medveď poranil hornú končatinu," uviedla Bocková. Po útoku zraneného muža ambulantne ošetrili a je v domácej liečbe.
Zásahový tím pre medveďa hnedého podľa nej dnes (v stredu 25. januára) vykonal obhliadku lokality a monitoruje ju. "Medveď nepatrí k pravým zimným spáčom a v prípade dostatku potravy nemusí hibernovať. Začiatok zimného spánku závisí vo veľkej miere od ekologických faktorov daného prostredia, teda klimatických podmienok, geografickej polohy, nadmorskej výšky, členitosti pohoria, ale aj od zdravotného stavu, veku a pohlavia jedinca," upozornila hovorkyňa ochrany prírody.
Hľadajú si uhynutú zver alebo semená stromov
Počas miernej zimy podľa nej nehibernujú najmä mladé samce, ktoré hľadajú zvyšky rôznej potravy ako napríklad uhynutú zver alebo plody a semená stromov. "Aj v prípade útoku pri Kanianke na základe obhliadky miesta útoku potvrdil Zásahový tím ŠOP SR, že išlo o mladého jedinca s váhou približne 80 kilogramov," podotkla.
Upozorňujte na seba hlukom
V lokalitách s výskytom medveďa hnedého Zásahový tím ŠOP SR turistom odporúča, aby obmedzili svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, vyhýbali sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde medvede často odpočívajú. "Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom. Podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe zásahového tímu," pripomenula hovorkyňa Bocková.