Ešte v apríli 2017 - mesiac po odchode dlhoročného generálneho riaditeľa Maroša Krajčiho z klubu a pár dní po tom, čo získal haciendu po Pavlovi Ruskovi - skloňoval člen predstavenstva hokejového Slovana Juraj Široký mladší možnosť, že klub uvažuje do budúcna o možnosti vytvoriť akýsi B-tím, ktorý by sa popri účasti A-tímu v KHL uchádzal o miesto v slovenskej Tipsport lige. „Ak nám financie dovolia,“ poznamenal vtedy Široký mladší. Prešli dva roky a domácu ligu bude hrať nie béčko, ale áčko. KHL je pre Slovan po nedávnych zvestiach definitívne minulosťou. Po siedmich rokoch účinkovania v nej a bez jediného víťazstva v play-off súbojoch. Ešteže sa do nich Slovan aspoň dva razy dostal. Vždy však prehral v prvom kole 0 : 4 na zápasy.

Plané sľuby

Nie vždy to bola hanba, no teraz je. Nie však pre beznádejne posledné miesto v základnej časti nedávno skončenej sezóny KHL (v 62 vystúpeniach v základnej časti nazbierali belasí úbohých 33 bodov). Ani pre samotný odchod z nadnárodnej súťaže. Hanba je to najmä pre spôsob komunikácie, hlavne v posledných štyroch rokoch. Samé sľuby a vyhlásenia, ktoré už o pár týždňov často neplatili.  Osemnásobný slovenský majster v Kontinentálnej hokejovej lige najmä v prvých sezónach vypredával zimný štadión, napriek tomu nebol často schopný fungovať ako profesionálny klub. Neuhradené výplaty hráčov, trestné oznámenie, ktoré na Slovan z tohto dôvodu podal napríklad brankár Marek Čiliak a chystali sa aj ďalší, či dlh mestu za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu, ktorý predstavuje 1 171 213 eur - ani jedno majiteľov Slovana nectí. Nečudo, že mestu došla trpezlivosť. „Buď ho do konca júna uhradia, alebo sa môžu zbaliť a presťahovať sa do Ružinova,“ znie stanovisko hlavného mesta.

Slovanu už mnohí neveria, čomu sa vedenie klubu ani nemôže čudovať. Nielen pre meškajúce výplaty hráčov. Viceprezident klubu Juraj Široký mladší ešte koncom apríla v tlačovej správe potvrdil, že Slovan v KHL bude aj v budúcej sezóne a uhradí aj dlh mestu. Vedenie KHL niekoľko ráz ubezpečil, že Slovan investora nájde, no zostalo len pri želaní.  Koncom mája sa verejnosť dozvedela, že klub v KHL pokračovať nebude. Nezohnal totiž investora. Nie je prvý a asi ani posledný, kto vysoké náklady v nej neutiahol. Skrachoval aj Lev Poprad, Lev Praha, ukrajinský Doneck či chorvátsky  Záhreb a fínsky Jokerit Helsinki hlásil stratu vyše 30 miliónov eur za prvé dva roky účinkovania v súťaži. Výplaty meškali aj v iných kluboch.

Prihlášku do ligy stihli

Diskusia o tom, či si zaslúži návrat do Tipsport ligy alebo by mal začínať odspodu, však bola pod Tatrami zbytočná. Vedenie klubu sa ešte pred vstupom do KHL v júni 2012 dohodlo so spoločnosťou Pro-Hokej, ktorá našu najvyššiu domácu súťaž riadi, že v prípade odchodu z nadnárodnej ligy, sa môže Slovan vrátiť do Tipsport ligy. Fakt, že sa práve teraz mení riadiaci orgán súťaže a Pro-Hokej s Richardom Lintnerom strieda od 1. júna 2019 Slovenský zväz ľadového hokeja, na tom nič nemení. Slovan napriek jarným zmätkom májovú prihlášku do ligy podať stihol. Otázka je, aký systém zvolí, aby si pošramotenú povesť z posledných sezón napravil.  Športový riaditeľ klubu Oldřich Štefl v klube skončil. Rovnako neslávne ako predtým v českom Vsetíne. Fanklub bratislavského klubu žiadal jeho odchod už vlani v máji, no „dočkali sa“ až teraz.

Zlaté časy: Za vlády Smeru a prezidentovania Ivana Gašparoviča sa Širokému hrnuli štátne zákazky.
Zlaté časy: Za vlády Smeru a prezidentovania Ivana Gašparoviča sa Širokému hrnuli štátne zákazky.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Skončil aj výkonný riaditeľ klubu pre KHL Alexej Jaškin. „Klub doplatil na neefektívnu prácu manažmentu. V krajine navyše pri riešení problémov s dlhmi a financovaním účasti v KHL nemal dostatočnú podporu,“ uviedol po zasadnutí Rady riaditeľov podľa ruského denníka Sport-Expressu prezident KHL Dmitrij Černyšenko. V kuloároch kolujú informácie, že nový investor, ktorý mal Slovan zachrániť, by milióny do klubu nalial len v prípade, že v nej klan Širokých skončí. To sa zasa nepáčilo súčasnému vedeniu. Podľa bývalého trénera Slovana Miloša Říhu však Juraj Široký starší držal klub nad vodou. „Veľa ľudí na neho nadáva, ale vďaka nemu bol hokej na nejakej úrovni. To, že do toho už dnes nechce dávať vlastné peniaze, je pochopiteľné. Dal od toho ruky preč a prevzal to jeho syn,“ vyhlásil český kouč vo februári tohto roku v rozhovore pre idnes.cz.

Na otázku redaktora, či nebolo riskantné dať klub zo Slovenska do KHL, odvetil, že nie. „Vzťahy s Ruskom má pán Široký veľké, povedal by som, že vedú až niekam k Putinovi. Rusi majú Bratislavu radi, k tomu nádherný štadión a rovnako krásny hotel. Destinácia je to pre nich zaujímavá, no ich jednoducho nezaujíma, že by sa peniaze mali pripraviť pred sezónou. Aby sa to utiahlo, muselo by sa do toho angažovať mesto a vláda,“dodal Říha, ktorý naposledy viedol českú reprezentáciu.

Stopka aj z Moskvy

Širokí - starší i mladší - však v KHL ku sklonku pôsobenia klubu v súťaži vyrábali viaceré problémy. Už vlani na jeseň im ako štatutárom klubu pozastavili činnosť vo vzťahu s KHL pre neplnenie finančných záväzkov a nedodržiavanie splátkového harmonogramu vyplácania dlhov. Rovnako už vtedy nemohli registrovať zmluvy novým hráčom.  Všetko je však dnes už minulosť. Belasí budú mať čo robiť, aby aspoň stihli vybudovať káder pre našu ligu, ktorá zvykne štartovať v polovičke septembra. Pod taktovkou Juraja Širokého mladšieho začínajú v podstate od nuly. Zdá sa to neskoro, no ako pre hokej.sk vyhlásil donedávna obranca Slovana Ivan Švarný, stihnúť sa to dá. „Hokejistov na trhu je veľmi veľa. Cestu do Bratislavy si nájdu, pretože pristúpia na podmienky, ktoré im klub ponúkne. Hráči pôjdu radšej tam, kde nejakú výplatu dostanú, akoby mali sedieť doma,“ hovorí 34-ročný rodák z Nitry Švarný.

Napriek dlhom žijú na vysokej nohe

Už sme si akosi zvykli, že okolo biznisu klanu Širokých to  ostatný čas smrdí grošom. No ani miliónové dlhy v kauze Váhostav či nevyplatené mzdy hokejistom nie sú pre boháčov zo Strmých vŕškov dôvodom na zmenu luxusného životného štýlu. Naopak, veselo si svoje bohatstvo užívajú, zatiaľ čo hráči Slovana doslova trú hubu.

Tajné stretnutie: Fotograf PLUS 7 DNÍ zachytil pred tromi rokmi Juraja Širokého s Mariánom Kočnerom v družnej debate.
Tajné stretnutie: Fotograf PLUS 7 DNÍ zachytil pred tromi rokmi Juraja Širokého s Mariánom Kočnerom v družnej debate.
Zdroj: Emil Vasko

Susedia

V Záhorskej Bystrici, v priamom susedstve samých vplyvných ľudí, svoju rozľahlú trojpodlažnú haciendu už roky obýva bývalý komunistický rozviedčik Juraj Široký. Vila má zastavanú plochu aj s nádvoriami vyše osemsto štvorcových metrov. Už niekoľko rokov dôchodca sa môže prechádzať po obrovskej záhrade, na tenisových kurtoch hrať tenis s vnúčatami a nechýba tu ani záhradný domček s rozlohou bežného bytu. Roky bola vila napísaná na firmu, oficiálne sa k nej priznal len pred rokmi. Okrem toho vlastní Široký starší vilu na Bahamách, ktorú sa však už viackrát pokúšal predať. V Starom Smokovci stojí vila pomenovaná po manželke staršieho Širokého Zlatici. Do rodinného portfólia patril donedávna aj štvorhviezdičkový hotel Bellevue, rodina má vplyv aj na hotel Double Tree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne.  V milionárskej štvrti, hneď spoza plota otca Juraja, má obrovskú vilu jeho syn Juraj Široký mladší, ktorý podobne ako otec je na listine hanby KHL. A rovnako ako otec netrochári - podľa listu vlastníctva má jeho vila zastavanú plochu aj s nádvoriami 410 štvorcových metrov. Hoci sme ho tam hľadali, dom zrejme neobýva.

V čase dlhov kupoval vilu

Mimochodom, Širokého syn je predsedom predstavenstva reštrukturalizovaného Váhostavu, ktorý dlhoval ľuďom milióny eur a mnohým rodinám doslova zničil život. A Široký starší? Ten, ako vieme, dal od kauzy Váhostav ruky preč. Dokonca na súde vyhlásil, že zadlžený Váhostav nevlastní - hoci v predstavenstve sedel jeho syn. Jednu z najväčších ekonomických káuz ostatných rokov - dlhy viac ako 120 miliónov eur - riešil Váhostav reštrukturalizáciou. A hoci poškodil veriteľov, napokon jeho dlhy zaplatil štát, teda poskladali sme sa na to my všetci. Zodpovední - teda klan Širokých sa zjavne ani z toho marazmu nepoučili.  Juraj Široký mladší sa dokonca aj počas protestov zamestnancov Váhostavu riadne plesol po vrecku. Kúpil vtedy luxusnú haciendu po bývalom mediálnom magnátovi Pavlovi Ruskovi, ktorú nevedeli ani v dražbe predať dlhé dva roky. Najskôr ju odkúpil kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, no ani ten si ju nenechal pre seba. Fotograf PLUS 7 DNÍ zachytil pred troma rokmi aj z dnešného pohľadu zaujímavé stretnutie Mariána Kočnera a Juraja Širokého staršieho na kávičke. Či spolu riešili predaj Ruskovej vily, nevedno. Dnes už Marián Kočner obýva väzenskú celu, jeho spoločníkovi zo stretnutia však zjavne nič nehrozí, hoci mnohí Slováci pre jeho Váhostav zostali na mizine.

Odchod zo súdu: Juraj Široký mladší obklopený ochrankármi opúšťa súd v kauze Váhostav.
Odchod zo súdu: Juraj Široký mladší obklopený ochrankármi opúšťa súd v kauze Váhostav.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

A zatiaľ čo zamestnanci a dodávatelia Váhostavu v uliciach hlavného mesta, ba dokonca pred Širokého obydlím v Záhorskej Bystrici protestovali, spomínaná vila Pavla Ruska skončila v rukách jeho syna Juraja. Podľa dražobného inzerátu má úžitkovú plochu 780 štvorcových metrov. Inzerát vtedy lákal záujemcov napríklad na bazén, bowlingovú miestnosť, menší kurt či sklad vín. Možno práve preto o ňu prejavil záujem mladý Široký, vraj na investičný a komerčný cieľ. Aj v aktuálnom výpise z katastra sa stále uvádza meno Juraja Širokého mladšieho. Ako sme sa presvedčili, do vily investoval ešte ďalšie peniaze, keďže je nanovo rekonštruovaná.

Darilo sa im za Smeru

Dosiaľ sa podnikateľskej rodine darilo aj vďaka previazanosti na politikov. Ako to bude ďalej, záleží na viacerých faktoroch. Už len fakt, že sa im nepodarilo zohnať pre hokejový Slovan sponzora, naznačuje mnohé. Zrejme sa im skončili dobré časy, keď počas vlády Smeru získavala stavebná firma Váhostav veľké štátne kontrakty na výstavbu diaľnic. Ba dokonca v čase, keď bol predsedom parlamentu Širokého známy z detstva Pavol Paška, jeho Váhostav rekonštruoval Bratislavský hrad. Zo štátnej pokladnice mu vtedy do firmy natieklo sto miliónov eur.

Dnes už vo väčšine firiem zastúpil otca Juraja jeho syn, na ktorého teraz padla vlna kritiky. „On dopláca len na svoju neskúsenosť,“obhajujú ho podaktorí. Čo však až tak neplatí, keďže s otcom tvoria tandem. Syn je v rodinných firmách zväčša predseda a otec mu kryje chrbát ako podpredseda predstavenstva. „Za mňa musí hovoriť práca. Je jedno, čo poviem, dôležité je, čo za mnou ostane,“ dušoval sa takto pred rokom o problémoch Slovana Juraj Široký mladší. To naozaj ešte netušil, že Slovan z KHL vypadne a zostanú opäť len dlhy?