Kým Igor Matovič považuje návrh na zákaz vyvesovania dúhových vlajok na verejných budovách za správny, jeho poslanci si to nemyslia. Návrh poslancov Györgyho Gyimesiho a Tomáša Tarabu neposunuli do druhého čítania.

Poslanci z dvoch rôznych táborov prekvapili v máji. György Gyimesi  z OĽaNO sa spojil s nezaradeným exkotlebovcom Tomášom Tarabom a do Národnej rady poslali návrh, podľa ktorého by sa dúhové vlajky nesmeli objavovať na verejných budovách. Menovite na budove, v ktorej sídli ombudsman.

Novela zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní vyslovene zakazuje vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií. To znamená, že dúhové vlajky, ktoré znamenajú podporu sexuálnych menšín, by nesmeli viať napríklad na ministerstvách či sídle verejného ochrancu práv.

Hoci Gyimesi svoj návrh ohnivo obhajoval na verejnosti, s vlastnými kolegami v klube OĽaNO ho neprerokoval. Premiér Eduard Heger mu odkázal, že novela je nepotrebná a – ako dodal – Gyimesiho požiadal, aby návrh stiahol. Ten však požiadavku predsedu vlády nevypočul s tým, že si "názory a hodnotovú orientáciu premiéra váži“.

Stranícky šéf a minister financií Igor Matovič sa však svojho poslanca zastal. "Zneužívať štátne budovy na šírenie propagandy akejkoľvek sexuálnej orientácie nie je v súlade s verejným záujmom. Návrh poslanca Gyimesiho považujem za správny,“ vyhlásil Matovič. Už vtedy aj Gyimesiho kolegovia upozorňovali, že novela nie je dobre pripravená. Janka Bittó Cigániková zo SaS zasa kolegovi vyčítala, že návrh neprešiel debatou v koalícii a teda znamenal porušenie vtedy platnej koaličnej zmluvy.

Hlasovanie o tom, či návrh prejde do druhého čítania, prišlo v parlamente na rad až teraz – v októbri. Väčšina klubu OĽaNO za návrh nehlasovala. Piati na hlasovaní neboli, proti bol jeden a za tiež len jeden, navrhovateľ Gyimesi. Z koaličného hnutia Sme rodina návrh podporilo osem poslancov. Z troch poslancov strany Za ľudí boli dvaja proti. Klub SaS bol jednohlasne proti. Z opozičného Smeru zdvihlo ruku za až 21 poslancov. Návrh však podporili nezaradení poslanci z ĽS NS či Republiky.

FOTO k téme v GALÉRII.

"Iba 44 poslancov podporilo návrh, aby sa na vládnych budovách nemohli vyvesovať dúhové vlajky. Toto je odraz liberálnej skladby parlamentu a odraz neúcty k slovenskej štátnosti. Dúhovo orientovaných poslancov je tu prevaha. Je to realita," komentoval svoj neúspech Taraba na sociálnej sieti.