Vrodine známeho podnikateľa, prezývaného Pán Žitného ostrova, Oszkára Világiho bolo v uplynulých dňoch rušno. Ale najmä veselo.Takmer ako v rozprávke, ktorej šťastný koniec sa spravidla odohráva na zámku, kde sa hostia zabávajú aj niekoľko dní. Čosi také sa minulý týždeň dialo i v obci Vrakúň pri Dunajskej Strede.

Presnejšie v areáli tamojšieho kaštieľa, v ktorého názve sa dnes nachádza aj slovko château. Pochádza z francúzštiny a znamená zámok. Takto honosne pomenoval historický objekt z 18. storočia, ktorý je dnes prerobený na luxusný hotel, jeho súčasný majiteľ. Je ním spoločnosť patriaca do podnikateľského portfólia rodiny Világiovcov. Nuž a práve kvôli jednému z jej členov bol vrakúnsky kaštieľ pre verejnosť uzavretý niekoľko dní, pričom právo vstupu tam mali len pozvaní hostia. Oszkár Világi totiž vydával svoju jedinú dcéru Réku. Jej vyvoleným sa stal športový riaditeľ futbalového klubu DAC Dunajská Streda, belgický právnik Jan Van Deale.

Svadba v stredu

Svoje áno si mladí, ktorí sa zoznámili takmer pred desiatimi rokmi počas zahraničných štúdií, povedali netradične uprostred týždňa. Podľa miestnych, a treba povedať, že k Világiovcom nesmierne lojálnych ľudí, sa Réka a Jan stali manželmi v stredu 10. júla. Spoločne kráčali k oltáru vo vrakúnskom kostole, v ktorom sa ešte niekoľko dní po udalosti nachádzala ich svadobná výzdoba. Aspoň tak tvrdili dámy starajúce sa o poriadok svätostánku. Svadobnou náladou to v dedine pri Dunajskej Strede žilo aj cez víkend. Drahé fára, vysmiatych mladých ľudí, ale i starostlivých nevestiných rodičov bolo možno v kaštieli zazrieť aj v sobotu. Oznam vyvesený na bráne Amade Château znel jasne. Historický areál bol uzavretý až päť dní. Zvedavci mohli slávnostnú atmosféru sledovať nanajvýš spoza brány. „Pán Világi vydáva dcéru, ale ani my nevieme, kedy presne. Aj by sme sa išli pozrieť, ale…“ dvíha otočené dlane k nebu pani v miestnych potravinách. Ako sme sa napokon dozvedeli, svadba bola naozaj v stredu. V sobotu sa v kaštieli konala už len párty pre priateľov a blízkych mladej dvojice.

Réka a Jan si povedali áno v kostole vo Vrakúni 10. júla
Réka a Jan si povedali áno v kostole vo Vrakúni 10. júla
Zdroj: Emil Vaško

 

Známy podnikateľ

Kto je Oszkár Világi, netreba verejnosti vysvetľovať. Ale pre istotu, keby ktosi netušil. Tento 56-ročný bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia - v rokoch 1990 až 1992 v ňom zastupoval Maďarskú nezávislú iniciatívu - chcel byť pôvodne námorníkom. V minulosti podporoval aj Stranu maďarskej koalície, a to dovtedy, kým z nej neodišlo krídlo okolo Bélu Bugára. Dnes sa už od politiky viac-menej dištancuje, aj keď v spoločnosti vysokopostavených verejných činiteľov ho možno občas zazrieť. Nedávno sa napríklad ukázal po boku maďarského premiéra Viktora Orbána. Dnes si ho ľudia spájajú najmä s rafinérskou spoločnosťou Slovnaft.

Už dlhé roky v nej zastáva post predsedu predstavenstva. Je tiež zakladateľom úspešnej advokátskej kancelárie, ktorej služby využívajú aj veľké zahraničné firmy. No nielen zo šéfovania v rafinérke patriacej pod maďarskú štátnu firmu MOL je Oszkár Világi majetný. Kedysi jeho meno figurovalo v niekoľkých desiatkach spoločností. Dnes sú to už len štyri. Okrem Slovnaftu spomínaná advokátska kancelária či firma, ktorá sa zaoberá aj vydavateľskou činnosťou. S ním v nej má hlavné slovo jeho manželka Éva. Nuž a poslednou spoločnosťou, kde si ponechal nejaké právomoci, je akciovka Istermeat zameraná na mäsopriemysel.

Podnikateľka: Réke, v ružovom, zveril otec Oszkár Világi pred pár rokmi niekoľko firiem. Tento krok zrejme neľutuje.
Podnikateľka: Réke, v ružovom, zveril otec Oszkár Világi pred pár rokmi niekoľko firiem. Tento krok zrejme neľutuje.
Zdroj: INTERNET

Šikovná dcéra

Už aj z nej ho však pomaly vytláča jeho 35-ročná čerstvo vydatá dcéra Réka. Mladá šikovná právnička, ktorá rozhodne nepatrí medzi klasické rozmaznané milionárske detičky. Práve naopak. To, čo dostala vďaka otcovi do vienka, sa teraz snaží poctivo zúročiť. Pred rokmi jej dal tato na starosť pár spoločností, ktoré neboli práve v najlepšej forme. Či to bol spomínaný mäsokombinát v Dunajskej Strede, alebo mliekareň vo Veľkom Mederi. Réka firmy dostala do kondície hoci aj za cenu toho, že sa veľa nevyspí alebo že si na nohy musí občas obúvať gumáky a osobne navštevovať bitúnky.

„Áno, moja práca je aj o tom, že si obujem gumáky a idem priamo na bitúnok, kde sa zabíja dobytok. Alebo na farmu, kde rokujem s farmármi, od ktorých vykupujeme mlieko. Nie som žiadna netýkavka, takže to pre mňa už nie je problém,povedala pred časom v rozhovore pre časopis EMMA. Uviedla tiež, že makať v rodinných firmách začala už ako 16-ročná, keď musela dokladať tovar v rodinnom obchode.  Dnes sa jej meno nachádza zhruba v dvadsiatke spoločností. Okrem iného má vlastnú advokátsku kanceláriu, ale šéfuje i predstavenstvu firmy vlastniacej kaštieľ v obci Vrakúň. Dalo by sa teda povedať, že sympatická Réka zažíva akúsi modernú rozprávku, v ktorej sa princezná svadbí vo svojom vlastnom château.

Ďalšie FOTO zo svadby snov si pozrite v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: