Roky podnikajú na Slovensku, majú kontakty na politické a policajné špičky, no bežnému človeku meno nitrianskej skupiny ani tak veľa nehovorí. Cielene sa totiž vyhýbali akejkoľvek medializácii. Hoci aj nebohý Ján Kuciak mapoval personálne prepojené firmy, ktoré získavali dotácie a štátne zákazky za milióny eur, pričom poukázal na vplyvnú nitriansku skupinu, až teraz im štátne úrady klepli po prstoch. Nitrianska firma príde takmer o 12-miliónovú zákazku.Reč je o spoločnosti Bonul nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra (70), roky úspešnej v segmente bezpečnostných služieb. 

Podľa informácií z portálu Finstat.sk sa mu darilo za všetkých vlád, no predovšetkým za vlády Smeru. Je pomerne známe, že jemu blízki ľudia zastávali vysoké funkcie na ministerstvách, na polícii a darí sa im získavať peniaze od štátu aj v iných odvetviach. Po smrti Jána Kuciaka, ktorý sa vo svojej práci okrem iného zameral na nekalé praktiky ich podnikania, sa meno najväčšej bezpečnostnej služby Bonul a jej majiteľov Bödörovcov skloňuje čoraz viac. Nielen pre ich obchody. Spolupráca s Mariánom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy, dnes asi nikomu nepridáva na sympatiách.

Ani to, že prostredníctvom svojich ľudí mali pod palcom Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) alebo sa stretávali a spolupracovali s Kočnerom, ktorého luxusné auto v minulosti zrejme nie raz parkovalo pred hotelom Zlatý kľúčik, im na dôveryhodnosti nepridáva.

Syn známeho nitrianskeho podnikateľa sa sám prihlásil na polí­cii.
Syn známeho nitrianskeho podnikateľa sa sám prihlásil na polí­cii.
Zdroj: Internet

Fico ich neodmietal

Prvé kusé informácie o vplyvnej spoločnosti siahajú až do roku 2013, keď politici Smeru prišli do nitrianskeho hotela Zlatý kľúčik. PLUS 7 DNÍ sa dokonca podarilo zachytiť lídra Smeru na vianočnom večierku vplyvného podnikateľa. Ten neskôr vyhlásil, že pozývali premiéra, členov vlády i vládnych strán, „no nikto neprišiel. Averzia k esbéeskám bola v 90. rokoch veľká. Všetky esbéesky boli vnímané ako výpalníci“. A tak dostali nápad, že pozvú opozíciu. „Prišiel Fico aj s dvoma poslancami, pozrel si našu firmu,“ priznal majiteľ Miroslav Bödör v jedinom rozhovore pre Hospodárske noviny.

Rodina, kamaráti

O kamarátšaftoch oficiálneho šéfa Bonulu Miroslava Bödöra sa už toho popísalo pomerne dosť. O jeho obrovskom vplyve v strane Smer vypovedala aj bývalá smeráčka Renáta Kolenčíková pre portál Aktuality.sk. Spomínala styky rodiny Bödörovcov s ministrom Richterom a ako Miroslav ovláda celú nitriansku vetvu strany Smer. Bödör starší nepopiera, že je vzdialenou rodinou s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. „Staré mamy z mojej strany a zo strany Gašparovej manželky boli sestry. Áno, sme teda dosť vzdialená rodina. Toho človeka však bez ohľadu na to uznávam aj profesijne, aj ľudsky. Nemám sa za čo hanbiť a myslím, že ani on sa nehanbí za mňa,“ povedal pred rokom. V čase, keď Tibor Gašpar ešte nebol policajný prezident, ale podnikal, sídlila jeho firma v budove, ktorá patrí Norbertovi Bödörovi. Aktuálne v nej pôsobí Gašparov syn Peter. Dlhodobou zamestnankyňou šéfa Bonulu je Blanka Michalčíková, manželka krajského policajného riaditeľa Miroslava Michalčíka. S Jahnátkom sa podľa vlastných slov pozná od roku 1974. „On bol predseda toho istého poľovníckeho združenia, ktorého som bol ja podpredseda. Tak ako jeho poznám mnoho ďalších ľudí, ktorí boli či sú v politike. V regióne, v ktorom žijem a pracujem, poznám všetkých politikov. Ak sa pýtate na Glendu a Richtera, tak aj ich,“ priznal farbu starý pán.

Dom Norberta Bödöra: Nitrianske Hrnčiarovce si obľúbil nielen Jahnátek, ale aj syn jeho priateľa Miroslava Bödöra. Kamery má všade, dokonca nezákonne otočené do ulice.
Dom Norberta Bödöra: Nitrianske Hrnčiarovce si obľúbil nielen Jahnátek, ale aj syn jeho priateľa Miroslava Bödöra. Kamery má všade, dokonca nezákonne otočené do ulice.
Zdroj: Plus 7 dní

Noro a Zoro

Oficiálnym majiteľom Bonulu je Miroslav Bödör, mnohí podnikatelia však tvrdia, že s nimi rokuje práve jeho 41-ročný syn Noro, ako ho familiárne volajú. Ten podľa Obchodného registra figuruje vo viacerých firmách a má kontakty aj na známeho podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorý svietil na mafiánskych zoznamoch. Nepochybne má blízky vzťah k viacerým smerákom, nie náhodou jeho vinárstva v Radošine a Pezinku získali štedré dotácie, najviac za druhej Ficovej vlády. Navyše, vo firme s ním a Kollárom pôsobila manželka bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera, ktorý sa, ako je známe, objavil krátko po spáchaní vraždy aj na mieste činu, hoci tam nemal čo robiť.
Hoci nič nenasvedčuje tomu, že by sa vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice spájala s Bonulom, fakt je, že nedávno bol bývalý zápasník Norbert Bödör v súvislosti s vraždou vypovedať na polícii. Prihlásil sa dobrovoľne, malo to však chybičku krásy. Kukláči Národnej kriminálnej agentúry totiž plánovali akciu na jeho zadržanie. NAKA ho totiž chcela vypočuť pre údajné podozrenie zo spolupráce na sledovaní novinárov. Policajtov prekvapilo, ako je možné, že mal o svojom plánovanom zadržaní presné informácie. Rozhorčený zostal aj policajný šéf Milan Lučanský, ktorý sa dokonca domnieval, že niekto ho chce takto diskreditovať.

Sused s Jahnátkom

Povestné sú spoločné poľovačky s bývalým ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. No nielen to, exminister s rodinou bývajú neďaleko mladého Norberta v obci Nitrianske Hrnčiarovce. Nuž a majú k sebe blízko aj pracovne. Podľa zverejnených informácií firma Jahnátkovej susedky Petry Bödörovej, Norbertovej manželky, obnovovala za predraženú sumu na ministerstve fasádu. Miroslav Bödör so svojou firmou Bonul budovy ministerstva strážil za 133-tisíc eur ročne a minister od ďalšieho roka počítal so strážením za 890-tisíc eur. Jahnátek dosadil do vysokých funkcií aj jeho známeho Antona Stredáka, bývalého futbalového rozhodcu. Na ministerstve zostal po Jahnátkovom odchode ako štátny tajomník za Smer.

Jahnátek či Vnuk?

Médiá už čo-to popísali o tom, že viacero dotácií na rozvoj vidieka ide k ľuďom blízkym oligarchovi Bödörovi. Hoci sa Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spájala s Jahnátkom a prst smeroval práve na Ficovho exministra, dnes už na vplyvných miestach sedia aj iní im blízki ľudia. Stredák zjavne nie je jediný futbalový rozhodca, ktorý vďaka dobrým kontaktom urobil skvelú kariéru. Ďalší je výkonný riaditeľ PPA a opäť Nitran Vladimír Vnuk, ktorý dotácie odobruje a je pod väčšinou zmlúv podpísaný. Podľa našich informácií má veľmi blízko práve k Norbertovi, dokonca sú susedia a bývajú na tej istej ulici v luxusnej lokalite v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Na ich spoločné priateľstvo sme sa chceli opýtať aj pána Vnuka, ten však na naše otázky, nevedno prečo, nereagoval.

Miroslav Bödör: Zakladateľ bezpečnostnej spoločnosti Bonul žije v tomto rozsiahlom bungalove v Nitre. Kamery nesmú chýbať.
Miroslav Bödör: Zakladateľ bezpečnostnej spoločnosti Bonul žije v tomto rozsiahlom bungalove v Nitre. Kamery nesmú chýbať.
Zdroj: Plus 7 dní

Odídu zo Slovenska?

S fotografom sme zmapovali súkromné adresy podnikateľského klanu, ktorému sa darí práve vďaka štátnym zákazkám. V spomínaných Nitrianskych Hrnčiarovciach v novej prominentnej štvrti býva Norbert spolu s manželkou, len na skok od klanu Jahnátkovcov, ktorým sa tiež darí - čo dokazujú ich tri domy vedľa seba. Hoci množstvo kamier neoprávnene nasmerovaných až na ulicu zachytí každý pohyb okoloidúcich i áut, všade vládol pokoj a ticho. Akoby tam ani nebývali. Podľa nášho zdroja rodina plánuje zo Slovenska sa presťahovať, informáciu nám však do uzávierky nepotvrdili. O kus ďalej, na opačnej strane Nitry, v rozsiahlej prízemnej vile býva zakladateľ bezpečnostnej firmy Bonul a Norov otec Miroslav s manželkou Oľgou. Aj ich dom pred zvedavcami stráži kamerový systém.

Milióny fuč

Podľa aktuálnych informácií sa však zdá, že rodinný klan má najlepšie časy za sebou a nad vplyvnou skupinou sa začína zmrákať. Za ostatný rok prišli o kontakty na polícii, musel odstúpiť rodinný príbuzný Tibor Gašpar a nový policajný šéf Milan Lučanský im zrejme nie je práve naklonený tak ako bývalé vedenie polície. Ani biznisu sa už nedarí tak ako predtým. Najnovšie si Úrad pre verejné obstarávanie všimol, na čo médiá už roky upozorňujú - spoločnosť Bonul je pri zákazkách zvýhodňovaná. Ľady sa pohli, a tak súkromná bezpečnostná firma prišla o tender za 11,7 milióna eur. Podmienky súťaže vraj boli nastavené diskriminačne a podľa úradu bola zvýhodňovaná práve bezpečnostná firma Bonul. Správa štátnych hmotných rezerv totiž pri súťaži vyžadovala špecifický bezpečnostný certifikát C4, ktorý nebol potrebný. Podľa našich informácií sa firma Bonul k podobným zákazkám dostávala práve týmto spôsobom. Úrad síce zrušil pre spomínané podmienky podozrivý tender, no vyzerá to tak, že Bonul zabojuje o ďalšiu zákazku. Biz­nis vplyvnej skupiny sa zatiaľ zjavne nekončí a stále pokračuje aj práve vďaka ľuďom, ktorých si do funkcií dosadili.

Zlatý kľúčik

Štvorhviezdičkový nitriansky hotel je známy tým, že Norbert Bödör si naň uplatnil záložné právo a už roky sa tam chodia zabávať a inkognito stretávať ľudia zo Smeru. Okrem spomínaného Roberta Fica tam v roku 2016 oslavoval poslanec za Smeru Jozef Valocký, na oslave sa zúčastnil aj policajný prezident Tibor Gašpar. Hotel Zlatý kľúčik, ktorý je inak naozaj luxusný a veľmi rozsiahly, vraj plánujú rekonštruovať. No nie z vlastného vrecka. Hotelu, v ktorom počas obeda veľa ľudí nestretnete, priklepla dotácie Pôdohospodárska platobná agentúra. Počas našej návštevy boli reštaurácie hotela doslova prázdne, boli sme tam jediní hostia, na parkovisku stálo zopár áut. Mladý pár si zrejme s prevádzkarkou práve dohadoval svadobnú hostinu, ktorá v týchto priestoroch bude isto veľkolepá. Prekrásny výhľad na celú Nitru, množstvo izieb s vlastným vchodom a parkovaním pred dverami umožňuje príchod a odchod hostí bez toho, aby ich okrem všadeprítomných kamier niekto videl. Napriek prvému dojmu, je hotel podľa Finstat.sk maximálne ziskový.

Zlatý kľúčik: Rozsiahly hotel získal peniaze aj cez Pôdohospodársku platobnú agentúru.
Zlatý kľúčik: Rozsiahly hotel získal peniaze aj cez Pôdohospodársku platobnú agentúru.
Zdroj: Plus 7 dní

Podľa výpisu z katastra nehnuteľností hotel a pozemky sú napísané na spoločnosti Agro Ladzany a Horagro. V nich figurujú podnikatelia z Babindolu. Od roku 2015 za nevyjasnených okolností dostali asi 20 miliónov eur z eurofondov. Peniaze, z ktorých majú hotel rekonštruovať, vraj pochádzajú z eurofondového programu rozvoja vidieka. Médiá však už dávnejšie poukázali na to, že Zlatý kľúčik sa nachádza v krajskom meste. Ani to nie je pre ministerstvo pôdohospodárstva dostatočný dôvod, aby dotácie zastavilo, obe firmy sú totiž poľnohospodárske. Oficiálne je majiteľom hotela firma Horagro, ktorej príjmy začali rásť až po tom, ako sa stala vlastníkom hotela. Pôdohospodárska platobná agentúra jej krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 priklepla dotácie z eurofondov spolu za 2,4 milióna eur. Konateľom firmy Horagro je obecný poslanec z Babindola Mário Kúti, spájaný so Smerom. Na eurofondy, vrátane tých pre skupinu z Babindola, sa už pozrel Najvyšší kontrolný úrad. Úradníci zistili, že projekty farmárov komisie hodnotili „subjektívne“. Či sa toho chytí aj NAKA, je ešte otázne.

Úspechy Bonulu

V júni 1998 vznikla podľa Obchodného registra v Nitre spoločnosť s ručením obmedzením s názvom Bonul. Dlhé roky pôsobila bez väčšej pozornosti. V ďalších rokoch sa už Bonul spomínal častejšie a postupne sa stal symbolom podozrení, že prostredníctvom štátnych zákaziek bohatnú spoločnosti spriaznené s vládnymi politikmi. Kontakty na politikov, ovládanie Národnej kriminálnej agentúry a predovšetkým lukratívne zákazky, to všetko sa spájalo práve so skupinou Bödörovcov. Tržby Bonulu dosiahli v roku 2009 podľa Finstat.sk 18,8 milióna eur, v roku 2010 viac než 20 miliónov eur, v roku 2012 vyše 25 miliónov eur, v roku 2014 viac než 36 miliónov eur a v roku 2016 vyše 63 miliónov eur. Médiá roky informovali o fingovaných súťažiach, ktoré prebiehali v rezortoch hospodárstva aj poľnohospodárstva. Na tom by nebolo nič podozrivé, keby podnikateľove firmy často nesúťažili medzi sebou.

Mohlo by vás zaujímať: