Napriek tomu, že premiér Robert Fico prezentoval vyriešenie kauzy Váhostav prijatím špeciálneho zákona ako úspech, malí veritelia, ktorým Váhostav dlhuje peniaze, nemajú zatiaľ nič vyhraté. S napätím teraz čakajú, ako rozhodne sudkyňa Katarína Bartalská. Tá totiž stále môže poslať Váhostav do konkurzu, čo by však nemusela byť zlá správa pre veriteľov.

Možno by dostali viac, ako majú teraz sľúbené. Ak by aj reštrukturalizácia prešla, majú dve možnosti. Buď päť rokov čakať na zaplatenie 18,75 percenta svojich dlhov a potom sa ďalšie roky ťahať po súdoch, alebo zobrať 50 percent, ktoré zaplatí za nich štát a vykúpi tak dlhy Juraja Širokého tvrdiac, že Váhostav tieto dlhy zaplatí zo svojich imaginárnych budúcich ziskov.

Podľa jedného z veriteľov, Milana Blaha z Banskej Bystrice, väčšina malých firiem a živnostníkov preferuje plán B. „Desať rokov čakať na peniaze? To je holub na veľmi vysokej streche,“ hovorí Blaho. Nemusí byť ani vysoká. Stačí, ak to je strecha Širokého vily na Bahamách.

Čítajte viac:

Čo prezradil o Váhostave? Široký na mieste, kde by ste ho nečakali

S ochrankou

Vo štvrtok minulý týždeň prišiel na políciu vypovedať aj podpredseda predstavenstva Váhostavu Juraj Široký. Po ňom si to na políciu namieril jeho syn, ktorý je predseda predstavenstva, a teda formálne otcov nadriadený. Obaja mali vysvetľovať, ako je to s neplatením faktúr spoločnosti.

Juraj Široký senior na policajné prezídium prišiel v sprievode štyroch ochrankárov. Pri odchode z výsluchu nepovedal ani slovo. Gorily sa ho snažili dostať cez novinárov čo najrýchlejšie. Usadili ho do limuzíny a odfrčali preč. Mať až štyroch osobných strážcov, navyše v budove polície, nie je úplne bežné.

Žeby mal Široký strach, že nejaký nevyplatený bagrista stratí nervy, alebo len odkazuje, že si vie zaplatiť dostatočnú ochranu? Zhovorčivejšia bola, ako to už vyplýva z jej funkcie, oligarchova hovorkyňa Michaela Kováčik Grendelová.

„Pán Široký poskytol polícii plnú súčinnosť. Odpovedal na otázky, ktoré mu vyšetrovatelia kládli. Nič bližšie nemôžem povedať, aby sme nemarili policajné vyšetrovanie,“ povedala Grendelová.

Ako dodala, Široký na verejnosti nevystúpil, lebo vraj zatiaľ nemá povolenie od obchodného partnera - spoločnosti Efelan. To je cyperská schránka, ktorá údajne požičala Váhostavu sedem miliónov eur a v rámci reštrukturalizácie ich požaduje späť.

Problémové schránky

Práve schránkové spoločnosti môžu celý plán s odpísaním dlhov Váhostavu a zároveň s prežitím firmy zhatiť. Ukazuje sa totiž, že niektoré schránkové firmy, ktoré si voči stavebnému gigantu uplatňujú pohľadávky, mali k Váhostavu bližšie, ako to dovoľuje zákon.

Súčasný generálny riaditeľ Marian Moravčík napríklad pracoval pre spoločnosť Lomark, ktorá dokonca sedí vo veriteľskom výbore Váhostavu a rozhoduje, ako sa bude podnik ozdravovať.

Moravčík tvrdí, že pre Lomark už roky nepracuje. Ak však sudkyňa usúdi, že prepojenia medzi ľuďmi z Váhostavu a ich veriteľmi existujú, celú reštrukturalizáciu môže zrušiť.

Dokazovanie je teraz na polícii a prokuratúre, ktorú sudkyňa Bartalská požiadala o súčinnosť, keďže sudca podľa zákona nemá ako preverovať napríklad personálne prepojenia firiem. Prokuratúra sa však musí poponáhľať. Sudkyňa o tom, či Váhostav očistený od dlhov nechá žiť, musí rozhodnúť do 25. mája tohto roku.

Čítajte viac:

Haciendy a luxusné autá: Týmto ručia členovia predstavenstva Váhostavu

Holub na streche

Líder malých veriteľov Váhostavu Milan Blaho napriek dosiahnutým úspechom - že sa o problémoch začalo hovoriť, parlament superrýchlo prijal špeciálny zákon a premiér sľúbil pomoc - od šťastia nevyskakuje.

„Musím uznať, že premiér Fico je v komunikácii umelec, ba priam čarodejník. Presvedčil ľudí, že dostaneme zaplatených sto percent. Aj mi volali ľudia, že mi gratulujú k tomu, že dostaneme od Váhostavu všetko. A tak im musím siahodlho a trpezlivo vysvetľovať, že to tak nie je a že zatiaľ nemáme nič,“ tvrdí Blaho z Banskej Bystrice.

Predbežne existuje dohoda, že Váhostav živnostníkom, malým firmám, ale aj schránkam zaplatí 18,75 percenta z dlžných faktúr. To je to isté, ako keď niekomu, povedzme, položíte na stôl tisíc eur a dotyčný vám päť rokov bude platiť 37 eur a 50 centov, teda spolu 185,5 eura. Vy ste však zaplatili za materiál a k tomu uhradili daň, čo vás stálo oveľa viac.

Tu nastupuje Ficov plán, že živnostníci si budú môcť potom do desiatich rokov súdne vymáhať aj zvyšok dlhu. Ak bude z čoho a od koho. Ďalej títo živnostníci a malé firmy by mohli dostať akcie Váhostavu.

„To je zaujímavé akurát pre finančné firmy. Vy si viete predstaviť takého bagristu živnostníka, ako bude obchodovať na burze? A akú hodnotu budú mať tie akcie o pár rokov?“ pýta sa Blaho. Práve preto je za druhý scenár.

Plán B

Podľa neho sa drvivá väčšina veriteľov Váhostavu uspokojí s plánom B, ktorý je tiež súčasťou špeciálneho zákona. Slovenská záručná a rozvojová banka, ktorej stopercentným akcionárom je ministerstvo financií, od živnostníkov za polovicu odkúpi ich pohľadávku voči Váhostavu. Takže za tých spomínaných tisíc eur by ste dostali 500 eur.

„Určite je lepšie mať 50 percent teraz ako o päť rokov 18,75 percenta a niečo možno o desať rokov. Veď toho sa niektorí ani nedožijú. Desať rokov je predsa v ľudskom živote veľmi dlhý čas. Čo bude dovtedy? Na to nikto nevie odpovedať,“ vysvetľuje Blaho, prečo všetci radšej zoberú polovičného vrabca v hrsti ako desaťročného holuba na streche, ktorý môže dovtedy zdochnúť.

Plán C

V hre je stále aj tretia cesta. Sudkyňa nakoniec rozhodne, že Váhostav pre machinácie nemá nárok na prežitie, a pošle ho do konkurzu. A to by sa zrejme nepáčilo premiérovi Robertovi Ficovi. „Je pre mňa šokujúce, že opozícia sa snažila ovplyvniť schôdzu veriteľov a jej cieľom bolo, aby Váhostav išiel do konkurzu,“ uviedol.

Dodal, že konkurz by znamenal stratu práce zhruba pre 1 500 zamestnancov Váhostavu a zároveň by nebol uspokojený žiadny veriteľ. To však nie je celkom pravda.

V konkurze by sa predával majetok Váhostavu buď po častiach, alebo v celku, takže firmu by mohol zhltnúť aj s lukratívnymi štátnymi zákazkami iný stavebný gigant.

Navyše, podľa účtovných kníh má Váhostav väčší majetok a aktíva, ako sú jeho dlhy, takže teoreticky by veritelia dostali ešte viac než pri pripravovanej reštrukturalizácii. „Nie je možné, aby z konkurzu veritelia nedostali nič. To by musel byť veľmi dobre dopredu pripravený,“ tvrdí Blaho.

Sklamanie

Blaho, ktorý sa už od decembra snažil spojiť malých veriteľov Váhostavu, je z celého boja za svoje práva i poctivo zarobené peniaze, ktoré však nedostal, už unavený.

„Poviem to úprimne. Ja som stále tak na polovicu zbalený a pripravený odísť z tejto krajiny, lebo keď vidím ten prehnitý systém, ako sa k nám, čo platíme tento štát, správajú, je mi zle,“ krúti hlavou.

Ako dodáva, nepotešila ho ani slovenská politická opozícia. „Veril som, že sa spoja ľudia s normálnym a poctivým prístupom k veci, ale tí ľudia nie sú a asi ani nebudú schopní spolupracovať. To je možno ešte väčšie sklamanie než tých 18,75 percenta, ktoré máme dostať od Váhostavu,“ uzatvára Blaho.