„Je to elegantná, no v ostatnom čase silno dominujúca farba v šatníku prezidentky,“ vravia o outfite, v ktorom prezidentka blahoželala jej budúcemu kolegovi Petrovi Pavlovi, protokolisti z profilu easyprotokol. Toho v sobotu Česi zvolili za prezidenta. Získal o milión hlasov viac ako jeho konkurent Andrej Babiš.

Nevyužíva možnosti

Zuzana Čaputová sa objavila vo volebnom štábe kandidáta, keď bolo spočítaných 90 percent hlasov. Petrovi Pavlovi popriala veľa úspechov a dostala od neho kyticu, ale aj flanelovú košeľu. Tá bola symbolom jeho kampane.

Jej outfit však nenadchol, hoci neurazil. Podľa protokolistov prezidentka nepoužíva neverbálnu komunikáciu pomocou dress code. „A to je veľká škoda, keďže ženy majú v tomto smere oveľa viac možností. Nie je nutné použiť šaty výraznejšej farby, stačí však detail v podobe červenej, modrej a biele farby, teda vlajok oboch štátov ako symboliku,“ vysvetľujú.

Riešil tam niekto protokol?

Z fotografií zo stretnutia, kde nechýbal ani český premiér Petr Fiala, je podľa easyprotokol vidieť, že i keď mala prezidentka na mieste svoj tím, nikto tam neriešil správne protokolárne usporiadanie. „Dámy môžu stáť v prostriedku pri rodinnej oslave, nie v prípade stretnutia štátnikov na najvyššej úrovni,“ hodnotia protokolisti. A dodávajú, že pre zahraničné médiá takto nie je vôbec jasné, kto je kto.

Dámy v strede: Podľa protokolistov môžu takto dámy stáť na rodinnej oslave. Nie na stretnutí štátnikov najvyššej úrovne.
Zdroj: https://www.facebook.com/petr.fiala1964/photos/a.525367590877462/5936722429741924/

Skôr na promóciu alebo na svadbu

Zladenie šiat pani Pavlovej a jej manžela, novozvoleného prezidenta, pokladajú odborníci za milé gesto, hoci nešlo o farbu kampane ani Českej republiky. „Podľa fotografií ide o obľúbenú farbu pani Pavlovej, no v tomto prípade ide skôr o ladenie vhodné na promóciu či svadbu,“ vysvetľujú.

Zladení: Manželia Pavlovci zvolili rovanú farbu šiat a kravaty.
Zdroj: https://www.facebook.com/generalpavel/photos/pcb.721578449506213/721578369506221

Ako dodávajú, manželka prezidenta sa teraz ako prvá dáma bude musieť naučiť, kedy stáť po pravej a kedy po ľavej strane manžela. „Na pódiu bola presne na opačnej strane a mohlo sa zdať, že prezidentkou je ona. Tieto malé nuansy sú na medzinárodnej úrovni veľmi dôležité,“ vravia odborníci na protokol. Rovnako sa bude musieť naučiť aj to, aby si so sebou nebrala kabelku na pódium, nebolo tam totiž potrebná a ani vhodná.

Pozitívne však zhodnotili, že pri príchode do sídla volebného štábu mala plyšového sloníka, ktorého dostala od fanúšikov pre šťastie.

Foto z volebného štábu nájdete v galérii.