Konferencia biskupov Slovenska zverejnila na webe svojej tlačovej kancelárie výzvu konzervatívnych osobností, ktoré žiadajú, aby poslanci podporili kotlebovský návrh na zákaz interupcií. Píšu v ňom: „vítame a podporujeme každý rozumný krok k zákonnej ochrane nenarodeného dieťaťa – bez ohľadu na politickú príslušnosť predkladateľov či podporovateľov.“
Odvádzajú pozornosť?
Podľa profesora politológie Miroslava Kusého ide pritom o prevarenú a otrepanú tému, ktorá pôsobí, akoby mala zakryť korupčné kauzy a problémy, v ktorých sa naša krajina zmieta. „Toto sú témy, o ktorých sa vie, že vedia rozvíriť pozornosť. Keď nevedia pritiahnuť pozornosť na politické témy, tak aspoň na toto,“ myslí si Kusý. Kotlebovský návrh na zákaz interupcií pôsobí, aspoň oproti iným poslaneckým návrhom pomerne amatérsky. Nechýba v ňom srdcervúci obrázok, o ktorom tvrdia, že ide o plod potratený v 20. týždni, čo na Slovensku nie je možné na požiadanie , iba v prípade vývojovej deformácie, či tvrdenia o tom, ako bolo od roku 1957 “zabitá štvrtina populácie. „To už a priori nemôže byť kvalitná politika,“ myslí si o tom profesor Kusý.
Nech si spytujú svedomie
Hoci výzvu Konferencia biskupov Slovenska zverejnila webe svojej tlačovej kancelárie, vydala neskôr stanovisko, že oni nechcú nikomu dávať pokyny. Ako povedal hovorca biskupov Martin Kramara pre SITA, na morálnej rovine je jasné, že cirkev sa stavia za ochranu života nenarodených. „Na rovine politického života majú kompetenciu politickí predstavitelia,“ uviedol.
Podľa Kramaru však treba s poľutovaním skonštatovať, že dva Národné pochody za život s obrovskou účasťou nepriniesli relevantnú zmenu. „Skutočnosť, že s agendou teraz vychádza politický subjekt, ktorý v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti nevystupuje konzistentne, je otázkou na spytovanie svedomia pre všetkých veriacich poslancov,“ zdôraznil Kramara.
Kusý súhlasí s tým, že biskupi by sa mohli zdržať podpory kotlebovcom, najmä s ohľadom na nie tak dávnu minulosť Slovenského štátu, ktorého fašistickým prezidentom bol kňaz Jozef Tiso. „Z toho sú nešťastní aj progresívni kňazi, ktorí trpia tým, že je cirkev takýmto spôsobom denuncovaná. Fašizmus sa s ňou ťahá už takpovediac od nepamäti,“ dopĺňa Kusý.
Výzvu poslancom podpísali okrem iných aj organizátor referenda proti právam gejov a lesieb Anton Chromík zo združenia Aliancia za rodinu, známa protipotratová aktivistka Jana Tutková, ktorá v minulosti šokovala bilboardovou kampaňou s potrhanými plodmi či Jozef Mikloško z Úsmev ako dar.