V pondelok (16.3.) alebo v ďalších dňoch s vysokou pravdepodobnosťou ukončí výrobu najväčší zamestnávateľ na Slovensku, automobilka Volkswagen Slovakia. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády, na ktorom kabinet riešil situáciu s novým koronavírusom. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) nemusí ísť o celý závod, ale len časť výroby.

Videokonferencia

"Z dôvodu pravdepodobného výskytu ochorenia, respektíve prijatia preventívnych opatrení. Rovnako postupuje táto spoločnosť aj v Španielsku, kde rozhodla zavrieť divíziu Seat. Je to prvá veľká fabrika, ktorý pravdepodobne bude musieť odstaviť výrobu," konštatoval Pellegrini.

Minister hospodárstva avizoval na pondelok videokonferenciu s najväčšími zamestnávateľmi a ich združeniami. Na ich konkrétne otázky budú odpovedať aj hygienici.

"Myslím, že sa bude riešiť aj otázka Volkswagenu a iných takýchto zamestnávateľov. Čo keď sa objaví prípad koronavírusu na danej výrobe. Či sa zatvára linka, hala alebo celý závod. Aj na príklade VW, ktorý ešte nie je oficiálny, tiež sa uvažuje, či to bude len linka, hala alebo celý závod," priblížil Žiga s tým, že v tomto prípade ešte nechce predbiehať.

Ráno otvorená

"Ráno bude fabrika normálne otvorená a v priebehu dňa sa rozhodne, aj po konzultáciách s hygienikmi, akým spôsobom sa bude postupovať. Nielen vo Volkswagene, aj v iných výrobných zariadeniach, ktoré na Slovensku máme," doplnil.

Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír v nedeľu vyzval vládu a ústredný krízový štáb na zatvorenie bratislavskej fabriky VW. "Pracuje tu 11 000 zamestnancov a neverím, že sú dodržané všetky hygienické a protiepidemiologické nariadenia a opatrenia. My Devínskonovovešťania, hasiči, záchranári a zdravotníci vyzývame vládu, premiéra a všetkých kompetentných, aby toto opatrenie urobili čo najskôr," vyhlásil Krajčír s tým, že sa cítia byť ohrození.