Tip na článok

Operná diva Kučerová prehovorila: Tajná zmluva s ministerstvom

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák a jeho rezort sa zubami nechtami bránia prezradiť, koľko zobrala operná diva Adriana Kučerová či huslista Filip Jančík za svoje vystúpenie v rámci veľkolepého podujatia zorganizovaného pri príležitosti predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Galéria k článku (19 fotografií )
Marína Kráľovičová: Na koncerte pri príležitosti otvorenia predsedníctva Slovenska v Rade EÚ vystúpila aj herecká legenda - zadarmo.
Marína Kráľovičová: Na koncerte pri príležitosti otvorenia predsedníctva Slovenska v Rade EÚ vystúpila aj herecká legenda - zadarmo.
Eva Pavlíková: Vystúpila zadarmo, považovala to za česť.

Niektorí zadarmo, iní nie

Téma problematického financovania slávnostného koncertu sa začala pretriasať potom, ako na to upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničia Zuzana Hlávková. Okrem menovaných umeleckých hviezd na ňom vo februári tohto roka vystúpili desiatky ďalších účinkujúcich. Ich honoráre mala hradiť Agentúra EVKA, ktorá podujatie organizovala, na čo dostala z rezortu zahraničia takmer 160-tisíc eur.

Vysvitlo však, že vystúpenie 26 umelcov napokon zaplatilo samotné ministerstvo, pričom na tieto účely vynaložilo 32-tisíc eur. Podľa našich informácii Filip Jančík zinkasoval približne dvetisíc eur, a najvyšší honorár, ktorý sa blížil k sume desaťtisíc eur mala za niekoľkominútové vystúpenie dostať Adriana Kučerová.

Spýtali sme sa jej, čo na tieto zákulisné informácie hovorí.

Je pravdivá informácia, že za februárové vystúpenie v Národnom divadle k odhaleniu loga k predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ ste dostali honorár, ktorý sa blížil k 10-tisíc eurám?

K svojim honorárom sa nebudem vyjadrovať. Je to moja osobná vec. Väčšina ľudí nezverejňuje svoje platy, svoje honoráre. Som za to, aby sa to nezverejňovalo. Myslím, že mám na to právo. Ale môžem povedať, že to nie je pravdivá informácia. Som umelec, ktorý pôsobí najmä v zahraničí a keď vystupujem na Slovensku, tak mám honoráre adekvátne tomu. A vždy je to po dohode obidvoch strán, takže si myslím, že to nie je v poriadku, aby boli zverejňované honoráre umelcov.

Napríklad Slovenská pošta zverejnila váš honorár 6-tisíc eur, ktorý ste od nej v minulosti dostali. Honorár bol zverejnený v Centrálnom registri zmlúv.

Tak je to v poriadku. Ak Slovenská pošta uverejnila honorár, tak asi z tej zmluvy vyplýva, že to bolo možné uverejniť. Mám pocit, že z tejto zmluvy, ktorú mám podpísanú s ministerstvom, vyplýva, že nie je zverejniteľná. Myslím, že je to dokonca zakázané. Je protizákonné, aby sa zverejňovala táto zmluva alebo výška honoráru. Nemám problém zmluvu zverejniť, ale tým ľuďom, ktorí na to majú právo. A médiá na to právo nemajú.

Viacerí herci na podujatí vystupovali bez nároku na honorár.

Ja honoráre ostatných za žiadnych okolností nesledujem. Zdá sa mi absurdné, že niekto rieši môj honorár...

… neoslovili vás, či by ste tam neúčinkovali bez honoráru?

Nie, nikto mi niečo takéto neponúkol. Takýmto spôsobom so mnou nikto nekomunikoval. Ponúkli mi nejaký honorár, dohodli sme sa na ňom.

Kto účinkoval na oslavách nášho predsedníctva zadarmo a kto ďalší si za svoje vystúpenie nechal zaplatiť? Dočítate sa to už zajtra v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní