Sudkyňa a bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská sa odvolala voči rozhodnutiu disciplinárneho senátu. Ten jej pozastavil výkon funkcie sudkyne. Vo svojom odvolaní namieta senát, v ktorom sedí Lucia Kurilovská. 


"O námietke vznesenej voči profesorke Kurilovskej bude rozhodovať senát, ktorý toho času ešte nie je určený. Po zaslaní vyjadrenia namietanej pani Kurilovskej bude námietka pridelená konkrétnemu senátu," vraví hovorkyňa Súdnej rady Veronika Müller.

Jankovská je podľa informácií z Kancelárie disciplinárnych senátov zatiaľ jedinou sudkyňou z "dotknutej skupiny sudcov", ktorá sa voči rozhodnutiu disciplinárneho senátu odvolala. Dôvod, prečo Jankovská Kurilovskú namieta, je neznámy. Lucia Kurilovská sa začala angažovať v politike ako členka strany Tomáša Druckera Dobrá Voľba.

Opička a 2500 eur

Hlavným dôvodom na pozastavenie výkonu funkcie bola Jankovskej komunikácia s Marianom Kočnerom. Ten ju nazýval svojou "opičkou". Jej rozsiahla komunikácia s obžalovaných podnikateľom je mimoriadne vulgárna. Keď ju na súde čítal prokurátor Ján Šanta, niekoľkokrát sa za použitý slovník ospravedlňoval. Jankovská sa Končerovi sťažovala napríklad aj na to, že z platu 2500 eur sa nedá vyžiť. 

Návrh na začatie disciplinárneho konanie voči Jankovskej podpísal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Jeho súčasťou bol aj návrh, aby senát rozhodol o pozastavení funkcie sudkyne, teda, aby nemohla Jankovská pojednávať.