Tip na článok
Rozhodnuté: Palec dole Jany Laššákovej vie pochovať akýkoľvek zákon.

Opičky v parlamente: Poslanci bez znamenia od šéfa nevedia hlasovať

Poslanci zarábajú okolo 3 500 eur, ale bez palca svojho šéfa hlasovať nevedia.

Galéria k článku (4 fotografie )
Každá strana v parlamente má svojho ukazovača. V Moste-Híd si túto úlohu striedajú poslanecký matador Béla Bugár,ktorý namiesto palca používa ukazovák, a László Solymos.
Každá strana v parlamente má svojho ukazovača v SaS je to Martin Poliačik.
Každá strana v parlamente má svojho ukazovača. V SDKÚ je to Lucia Žitňanská.

Palec dole znamenal na gladiátorských zápasoch v rímskom Koloseu smrť. V slovenskom parlamente má toto gesto podobný význam - návrh zamietnuť! Slovensko má síce jednofarebnú vládu, ktorá sa rada chváli svojou stabilitou, ale osemdesiattri smeráckych poslancov je odkázaných na palec šéfky poslaneckého klubu Jany Laššákovej. Bez jej prítomnosti môže dôjsť k pohrome - napríklad k schváleniu opozičného návrhu.

Mimobratislavskí poslanci zarábajú mesačne 3 576 eur, bratislavskí 3 346 a za vedúce funkcie berú nemalé príplatky. Platia daňoví poplatníci iba cvičené opice alebo poslanci naozaj stláčajú gombíky slobodne a v súlade so svojím presvedčením, ako hovorí ústava?

Zaseknutý parný valec

Parlamentná prax hlasovania podľa šéfkinho palca sa naplno obnažila na poslednej schôdzi Národnej rady. Minister vnútra Robert Kaliňák plánoval zaviesť povinnosť pre všetkých občanov hlásiť sa vopred v ohlasovni pobytu, ak sa chystajú vycestovať zo Slovenska na viac ako deväťdesiat dní, a zároveň uviesť svoju adresu v zahraničí.

Opozičný poslanec za SaS Peter Osuský to označil za buzeráciu a navrhol ustanovenie zo zákona vyhodiť. Prišlo k hlasovaniu, no zrazu sa stroj zasekol - Jana Laššáková a jej všemocný palec v sále chýbali. Jej kolegovia nevedeli, čo majú bez jej palčeka robiť - zazmätkovali a na Kaliňákovo prekvapenie Osuského nápad schválili. Keď im došlo, čo spôsobili, právnou kľučkou zahlasovali o zákone ešte raz, ale tentoraz už správne, keďže im šéfka klubu ukázala, ako majú hlasovať.

Politológ Michal Horský hovorí, že pri menovaní Jany Laššákovej do funkcie málokto tušil, aká politicky erudovaná a dôležitá osoba to bude. „Vláda jednej strany je závislá od ľavého palca podpredsedníčky parlamentu Laššákovej. Našťastie, nehrozí hlasovanie o dôvere vlády,“ dodáva Horský.

Laššákovej palec dole teda znamená smútok iba pre opozíciu. Bez jej odobrenia totiž nemá šancu prejsť žiaden ich zákon. O to ironickejšie potom vyznieva dávnejšie Laššákovej vyhlásenie: „Ani my nie sme stroje.“

Smútok pre opozíciu. Laššákovej palec rozhodol. Foto: Emil Vaško

Čakanie na semafor

Poslanec za Smer Daniel Duchoň priznáva, že pri hlasovaní o Kaliňákovom zákone o pobyte „prišlo k dezorientácii“. Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič sa však smeje. Podľa neho je to dôkaz, že poslanci za Smer sú stroje alebo skôr cvičené opice. „Predtým dostali banánik a teraz musia počúvať a pozerať na prštek pani Laššákovej,“ hovorí Matovič.

„Dvaja poslanci za Smer sa mi priznali, že keď nehlasovali, ako mali, dostali hubovú polievku.“ Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská hovorí o „prúšvihu“. „Ukazuje sa, že nikto v Smere nedával pozor, o čom sa hlasuje, a nevedel, čo má robiť. Že toľko ľudí nevie, čo robiť, si popravde v parlamentne nepamätám,“ tvrdí Žitňanská. Politológ Horský dodáva, že Smer vo svojej prevahe robí jednu lajdácku chybu za druhou a môže sa mu to čoskoro vypomstiť.

Samotná Laššáková sa k situácii odmietla vyjadriť. „Už sa toho popísalo dosť a nemá zmysel sa k tomu vracať,“ povedala. Zdôrazňuje však, že poslanci vedia, za čo hlasujú. „Nie je to tak, ako to vyzerá, že sa im ukáže a oni hlasujú. Ja iba ukazujem, ako sme sa ešte pred hlasovaním spoločne v diskusii dohodli,“ filozofuje Laššáková.

Každý zákon vraj sleduje pridelený poslanec od začiatku až do konca a potom referuje ostatným, ako odporúča hlasovať, lebo nie je v silách jedného človeka, aby sledoval všetky zákony. Laššáková tak podľa vlastných slov iba koordinuje osemdesiattri poslancov, aby nezabudli, na čom sa dohodli. „Nie je to jednoduché,“ dodáva smerácky semafor.

Flákači?

Hlasovací automat alebo parný valec zo Súmračnej má v zuboch najmä nezaradený poslanec Alojz Hlina. Patrí medzi najaktívnejších zákonodarcov vôbec a vystupuje takmer ku každému zákonu.

„Poviem vám, že Jano z bufetu alebo technik má lepší prehľad o zákonoch ako títo smeráci,“ hovorí Hlina. Hnevá ho, že poslanci sa celý deň neukážu, zákon si ani nepozrú, iba prídu o jedenástej a o sedemnástej na povinnú jazdu, stlačia tlačidlá podľa Laššákovej palca a majú odrobené. „Oni sa už na nič nehrajú, kašlú na to a je im to jedno,“ tvrdí Hlina.

Podľa politológa Samuela Abraháma je hlavnou príčinou zlý volebný systém. „Slovensko je jeden obvod a poslancom sa stane iba ten, koho vyberie predseda strany. Poslanci tak nemajú žiaden vzťah k svojim voličom v regióne, ale sú iba vďační a oddaní predsedovi a strane,“ tvrdí Abrahám. Poslanci preto necítia tlak, aby viac pracovali a hlasovali naozaj podľa vlastného presvedčenia a v prospech svojich voličov.

„Poslanci sú absolútne anonymní, a preto im neprekáža byť cvičenými opicami. Naopak, v USA vie kongresman hlasovať aj proti vlastnej strane, ak je to na prospech jeho štátu, odkiaľ ho do Kongresu zvolili,“ uzatvára Abrahám a dodáva, že na Slovensku málokto pozná „svojho“ poslanca, lebo sú neviditeľní.

Robia to všetci

Každá strana v parlamente má svojho ukazovača alebo, poslaneckým žargónom, semafor. V SDKÚ je to Lucia Žitňanská, v SaS Martin Poliačik, v Moste-Híd si túto úlohu striedajú poslanecký matador Béla Bugár, ktorý namiesto palca používa ukazovák, a László Solymos. Obyčajní ľudia majú Martina Fecka a kresťanskí demokrati Pavla Abrhana.

Všetci oslovení sa zhodujú, že je to bežná prax už od revolúcie a pomáha poslancom zorientovať sa v spleti desiatok hlasovaní. „Vždy si pred schôdzou sadneme a diskutujeme o každom zákone. Dohodneme sa ako hlasovať, ak však má niekto stále iný názor, tak, samozrejme, môže hlasovať inak. Nie je to príkaz ako v Smere,“ tvrdí Poliačik.

„Priznám sa, že keď preberáme európsku smernicu o inseminácii býkmi, netuším, o čom je reč na rozdiel od školstva, ale na to tam máme svojich ľudí, ktorí vedia, o čom to je.“

Podobne hovorí aj Žitňanská. „Sú odborné oblasti, ktorým sa venujú jednotliví poslanci, lebo nemôže robiť každý všetko. Vo väčšine prípadov sa prirodzene zhodneme, ale pri zákonoch ako napríklad o registrovaných partnerstvách či v otázke marihuany sa ani nesnažíme nájsť zhodu, lebo sa to nedá, a dávame zelenú kartu.“ Semafor priznáva aj Matovič - je to však vraj iba odporúčanie, no nikto poslancovi nebude nadávať, ak bude hlasovať po svojom.

VIDEO Plus 7 Dní