Tip na článok
Elektronické náramky by na Slovensku mali nosiť nielen odsúdení na domáce väzenie, ale napríklad aj chuligáni so zákazom vstupu na štadióny. Do domáceho väzenia možno súd pošle aj Evu Varholíkovú-Rezešovú.

Oplatí sa zavádzať elektronické náramky? Z domáceho väzenia sa dá ujsť

Milionárska dcéra Eva Varholíková-Rezešová sa možno stane prvou Slovenkou, ktorá vymení celu za pohodlie domáceho väzenia. Elektronické náramky chce zaviesť i Slovensko.

Galéria k článku (5 fotografií )
Eva Varholíková- -Rezešová: Čaká na verdikt maďarského súdu, ktorý má rozhodnúť, či vymení basu za domáce väzenie.
Komplex Prestige Towers: V luxusnom bytovom komplexe s výhľadom na Dunaj má už svoje miesto aj rodina Rezešovcov.
Elektronický náramok: Zaviesť ich chce aj Slovensko ako súčasť elektronického monitoringu. Nosiť by ich mali nielen odsúdení na domáce väzenie, ale napríklad aj chuligáni so zákazom vstupu na štadióny.

Je to už niečo vyše roka, čo sa Eve Varholíkovej- Rezešovej obrátil život naruby a z milionárskej dcéry užívajúcej si život v luxuse sa stala obyvateľka žalára v susednom Maďarsku.

Všetko sa zmenilo vlani v auguste na maďarskej diaľnici, keď členka rezešovského klanu narazila podľa obžaloby pod vplyvom alkoholu do auta, v ktorom zhoreli štyria ľudia.

Odvtedy sa naplno roztočil kolotoč súdnych pojednávaní, ostro sledovaných maďarskými i slovenskými médiami. Na jednom z nich zaznela i požiadavka domáceho väzenia pre rozmaznanú milionársku dedičku.

Ak ju súd odobrí, Varholíková- Rezešová bude môcť vymeniť bezútešnú basu za apartmán bez mreží na oknách, kde bude môcť napríklad prijímať návštevy. Podmienkou bude nosenie monitorovacieho elektronického náramku.

Aj keď verdikt o domácom väzení zatiaľ nepadol, rodina Rezešovcov už kúpila v Budapešti byt v luxusnom komplexe. Elektronické náramky chce zaviesť i Slovensko, ktoré už vyhlásilo súťaž za milióny eur. Za riekou Moravou, kde elektronický monitoring testovali, ich odmietli ako finančne nevýhodné.

Eva Varholíková-Rezešová: Čaká na verdikt maďarského súdu, ktorý má rozhodnúť, či vymení basu za domáce väzenie. Foto: Juraj Roščák

Bezpečné náramky?

Po žiadosti právnikov, ktorí chcú svoju klientku dostať z basy do domáceho väzenia v prepychovej rezidencii na brehu Dunaja, sa v médiách rozvírila ostrá diskusia. Najmä, keď sa v súvislosti s menom Varholíkovej-Rezešovej v minulosti spomínal útek do slnečnej Venezuely. Práve tam totiž jej brat vlastní apartmán.

Vlnu kritických komentárov a pochybností ešte umocnila nedávna správa o úteku dvoch maďarských občanov z domáceho väzenia. Šlo o otca so synom, obvinených z členstva vo vražednom gangu. Do domáceho väzenia sa dostali po uplynutí štvorročnej väzby. Zarážajúce je, že napriek monitorovacím elektronickým náramkom dvojica opustila nielen vymedzený priestor, ale aj Maďarsko.

Po otcovi so synom pátrali policajti celý týždeň. Zadržali ich až vo Švajčiarsku, kde mali rodinu. Či sa im podarilo zbaviť náramkov, nikto neinformoval. V každom prípade však ukázali, že ak sa chce, dá sa z domáceho väzenia uniknúť.

Otec so synom: Muži z obávaného vražedného gangu ušli z domáceho väzenia v Maďarsku. Polícia ich chytila vo Švajčiarsku. Foto: archív

Pod kontrolou aj na Slovensku

Pre našincov je v tejto súvislosti zaujímavé, že o zavedení elektronických náramkov uvažuje i Slovensko. S ostrou prevádzkou elektronického monitoringu sa počíta v roku 2015, budúci rok sa majú naplno rozbehnúť prípravy.

Cieľom elektronického monitoringu za milióny eur je snaha ušetriť a aspoň sčasti riešiť problém preplnených väzníc. Na ministerstve spravodlivosti veria, že sa podarí uvoľniť napätie v preplnených väzniciach. Po zavedení elektronických náramkov vraj budú môcť sudcovia častejšie ukladať trest domáceho väzenia, ktorý existuje v našej právnej úprave už dnes.

Odborníci dodávajú, že pôjde o humánnejší trest pre páchateľov menej závažných trestných činov. Výchovný efekt nebude podľa nich o nič menší ako v prípade tradičnej basy.

Domáce väzenie spojené s nosením elektronických náramkov by sa malo vzťahovať na dvetisíc ľudí. Ministerstvo spravodlivosti plánuje nasadzovať náramky odsúdeným s nižšími trestmi či niektorým obvineným, ktorí by inak skončili vo väzbe. Využiteľnosť však vidí aj pri domácom násilí, keď súd zakáže dotyčnému priblížiť sa k nejakej osobe.

V neposlednom rade plánujú sledovať aj chuligánov so zákazom vstupu na štadióny. Náramky majú pomôcť skontrolovať, či sú počas zápasu v dostatočnej vzdialenosti od ihriska. Tým sa však výpočet pozitív uvádzaných ministerstvom nekončí.

Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová ubezpečuje, že nebudú tolerovať, aby sa domáce väzenie zneužívalo tak, že odsúdený bude organizovať u seba spoločenské akcie a požívať alkohol.

„Súčasťou náramku bude aj prístroj na testovanie alkoholu, ktorý bude nasadený postupne asi pri päťsto osobách.“ Odsúdený bude mať podľa nej obmedzenú slobodu tak, aby mohol dochádzať do práce a v prípade potreby navštíviť lekára.

Oplatí sa?

Zatiaľ čo Slovensko už vyhlásilo súťaž na nákup elektronických náramkov a ostatného príslušenstva za milióny eur, v susednom Česku systém testovali. A dospeli k záveru, že je finančne nevýhodný, keďže ho dokážu využiť len v prípade niekoľkých desiatok väzňov. Otázne teda je, či sa oplatí na čosi vyše päťmiliónovom Slovensku, ktoré má zhruba o polovicu menej obyvateľov ako Česká republika.

Ministerstvo spravodlivosti sa háji iným nastavením spôsobu využitia. „Dôležitý rozdiel oproti českému projektu je fakt, že ten slovenský sa nebude týkať len výkonu trestu domáceho väzenia, ale aj výkonu väzby, no aj celého radu netrestných inštitútov upravených v Občianskom súdnom poriadku,“ dôvodí Donevová.

Ročné náklady štátu na jedného väzňa sa podľa nej šplhajú k 13 500 eurám. Jeden človek v domácom väzení by mal stáť zhruba tridsať percent z uvedenej sumy, čo je niečo vyše štyritisíc eur. Zámerom ministerstva je, aby odsúdení v domácom väzení pracovali a platili dane.

„Skúsenosť ukazuje, že po výkone trestu odňatia slobody sa odsúdený ťažko zaraďuje do normálneho života, má problém nájsť si prácu a vytvárajú sa tak ďalšie výdavky štátu na jeho sociálnu podporu. Zvyšuje sa tiež riziko, že bude páchať ďalšiu trestnú činnosť. Ak však odsúdený nestratí možnosť chodiť do zamestnania, nebude predstavovať pre spoločnosť ďalšiu záťaž,“ tvrdí Donevová.

Problémový dräger

Či sa očakávania ministerstva naplnia a aký dosah bude mať zavedenie systému elektronického monitoringu na spoločnosť, ukáže zrejme až prax. Kedy bude systém skutočne fungovať v praxi, však možno dnes napriek ministerským zámerom ťažko odhadnúť. Tender za 22,5 milióna eur totiž pred časom napadli dvaja uchádzači na Úrade pre verejné obstarávanie.

Namietali podľa nich proti diskriminačným podmienkam súťaže. Za problémový považujú napríklad náramok s drägerom. V podmienkach je napísané, že musí obsahovať prístroj na meranie alkoholu v dychu a kameru, ktorá potvrdí, že za odsúdeného nefúka niekto iný. Nespokojné firmy tvrdia, že podmienky tendra vyhovujú len jednému uchádzačovi.

Ministerstvo spravodlivosti, ktoré súťaž vyhlásilo, rezolútne odmieta, že podmienky by boli nastavené tak, aby vyhovovali iba jedinému uchádzačovi. Zúčastnené strany si budú musieť počkať na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie.

VIDEO Plus 7 Dní