Za tmavovlasým hercom s chrapľavým hlasom sa obzrie nejedna žena a o nič menší záujem o Milana Ondríka (41) nie je ani v profesionálnom umeleckom svete. Nestíha prijímať pracovné ponuky, ktoré ho podľa jeho slov tlačia k stene ako nejaký buldozér. Nejde však o to, že by sa chválil, ako si môže vyberať. Fakt je, že, že peniaze u neho nehrajú dôležitú rolu a najpodstatnejšie je, aby si postavu, ktorú mu ponúknu, chcel naozaj zahrať.

Z herca telocvikár

Milan Odnrík už dlho žije v Nitre a denne dochádza asi deväťdesiat kilometrov do hlavného mesta. Uvedomuje si, že cestovanie mu zaberá kvantum času, ale pre svoju rodinu si zatiaľ iné miesto na život nevie predstaviť. Roky žije s partnerkou Zuzanou Moravcovou (45), takisto herečkou, s ktorou má tri deti. Keďže sám má šesť súrodencov, po veľkej famílii vždy túžil. Jeho syn Adam (11) a dcérky Alžbetka (7) a Anežka (5) si otca počas lockdownu užili asi ako nikdy predtým. „Celý čas som bol doma, tak ako temer všetci na Slovensku. Korona ma naučila oveľa viac si vážiť svoje potomstvo i partnerku. Aj keď som sa s deťmi na online vyučovanie nepripravoval, pretože na to nemám trpezlivosť, robil som im program v oblasti telesnej a výtvarnej výchovy. No a zrazu sa všetko začalo uvoľňovať a ja len pracujem a pracujem. Som z toho nervózny, pretože nič nestíham,“ skonštatoval deprimovane.

Ako blázon

V poslednom období je s časom doslova na doraz. „Je pravda, že som veľa vecí sľúbil pred koronou, a tak sa to počas stopky nakopilo. Zdá sa mi však, akoby teraz ľudia mali pocit, že mesiace lockdownu musia rýchlo dobehnúť. Naozaj cítim tlaky z každej strany. Len počúvam: Milan, toto by si mal aj tamto, tam by si nemal chýbať a ešte takéto kamerovky, to divadlo sa ešte asi ozve, a toto určite musíš. Tak si vravím, preboha, veď ja nič nemusím. Všetci si zrazu myslia, že majú ten najsilnejší buldozér, ktorým odtlačia ostatných konkurentov. Priznávam, že aj ja opäť lietam ako blázon. Do budúcna si musím viac buchnúť po stole a nepripustiť možnosť dohody o robote, ktorú nestíham,“ rozhorčoval sa herec. Dodal, že neustály stres a naplnený diár ho donútili, aby si našiel manažérku, ktorá mu v tom švungu bude vypomáhať.

Darmožráči?

Netají sa, že má na krku hypotéky a nepatrí k ľuďom, ktorí majú našetrené rezervy niekde pod vankúšom. Teda ani jeho neminuli obavy, ako s rodinou prežijú počas dlhého a nečakaného lockdownu a aké budú následky. „Keď to začalo naberať na obrátkach, mal som veľký strach, čo príde. Neistota je hrozný pocit. Určite mi nepridávali ani reči o tom, akí sme darmožráči a že herci len stále o niečo prosíkajú. Ja som sa k tomu postavil ako bežní ľudia. Odložil som si úver, i keď som si uvedomoval, že je to nevýhodné. Na druhej strane som si zrátal, že keď sme stále doma a nikam nechodíme, potrebujeme len jedlo a wi-fi, aby sa deti mohli učiť,“ skonštatoval.

Skromné detstvo

Peniaze pre Ondríka nie sú príliš podstatné a potrebuje ich hlavne na prežitie seba a blízkych. „Myslím si, že v tom sa už nezmením. Zarábať na ničnerobenie je pre mňa nepochopiteľné. Nechápem tých, ktorí berú všetky kšefty a sú skoro všade. Ja som si vybral život v divadle a žiadne sumy ma nepodplatia. Nechcem, aby to vyznelo ako chvála, ale dostával som i veľmi lukratívne ponuky, no mnohé som odmietol. Peniaze pre mňa znamenajú slobodu, nie sú však prioritou.“

Viac FOTO Milan Ondríka s rodinou v GALÉRII

K tejto životnej filozofii sa Milan snaží viesť aj svoje tri deti. „Nikdy som nepotreboval veľa. Žil som na Orave v skromnej rodine a vo viere v cirkev. Moji rodičia sa snažili dať mne aj súrodencom predovšetkým lásku a to chcem posunúť aj svojim ratolestiam. Jasné, aj ony už chcú mať svoje tajomstvá a nie vždy sa im páči, čo im s partnerkou hovoríme. Čaká ich však neľahký život, tak nech sú na to pripravené. To, čo budú neskôr robiť, je na nich. Našou povinnosťou je ich čo najlepšie vychovať a naučiť žiť s láskou,“ uzavrel herec.