Tip na článok
Prvá zmienka o Krásnej Hôrke pri Rožňave pochádza zo štrnásteho storočia. Pýšil sa pôvodným nábytkom, čajovňou, herňou a hudobnou sieňou.

Oprava Krásnej Hôrky už zhltla takmer 2 milióny eur, stále je z nej hrad duchov

Dočasnú strechu hradu Krásna Hôrka za státisíce eur musia odstrániť, demontáž vyjde takmer na tristotisíc eur. Hrad dokončia najskôr na jeseň 2016.

Galéria k článku (15 fotografií )
Deň detí na hrade Krásna Hôrka v roku 2009
Pohrebný koč: Podarilo sa ho zachrániť.
Skaza: ... a po ňom.

Dúfam, že v septembri by sem mohli prísť prví návštevníci, - povedal 13. marca 2012, tri dni po ničivom požiari hradu Krásna Hôrka, vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer. Od vyslovenia pamätnej vety uplynuli viac ako dva roky a pohľad na žalostný stav jednej z našich najznámejších kultúrnych pamiatok dáva tušiť, že niekdajšia televízna hviezda nedodržala slovo.

Jedným dychom však treba dodať, že v niečom sa prognostik Krajcer predsa len nemýlil. Najnovšie odhady totiž hovoria, že brány zrekonštruovaného hradu sa pre verejnosť otvoria skutočne na jeseň. „Je to vyslovene môj názor, ale myslím si, že keď poviem jeseň 2016, je to dosť pravdepodobný termín, keď by hrad mohol byť dokončený,“ hovorí Viktor Jasaň, ktorý je od tohtoročného februára poverený vedením Slovenského národného múzea (SNM).

Nečinní:

Na poste nahradil Rastislava Púdelku, ktorý podľa medializovaných informácií odstúpil zo zdravotných dôvodov. Mnohé zdroje z prostredia kultúry však potvrdzujú, že to bola práve zbabraná rekonštrukcia hradu, ktorá bývalému šéfovi SNM zlomila väz. Nepriamo to pripustil aj jeho dočasný nástupca Jasaň. „Máte pravdu, že uvádzané boli zdravotné dôvody, ale tie boli možno spôsobené práve tým, že nezvládal tlak verejnosti. Boli potrebné rýchle rozhodnutia a on nevedel reagovať,“ domnieva sa poverený riaditeľ.

Pri týchto slovách človeku napadne priam kacírska otázka. A síce, či v súvislosti s dianím okolo zničeného hradu nemal rýchlejšie konať aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer), ktorý v apríli 2012 nahradil vo funkcii optimistu Krajcera (vtedy SaS), alebo premiér Robert Fico (Smer). Veď rekonštrukciu hradu označili krátko po požiari za prioritu všakovaké politické špičky, medzi rozvalinami sa ukázal aj vtedajší prezident Ivan Gašparovič.

Namiesto toho však kompetentní takmer dva roky zatvárali nad problémom oči. Naťahujúce sa verejné obstarávanie na realizáciu prvej etapy bolo sprevádzané vulgárnymi nadávkami jedného z uchádzačov, uvedenými v oficiálnych dokumentoch podpísaných generálnym riaditeľom SNM Púdelkom. Napridelení zákazky v hodnote takmer dva milióny eur nie firme s najlacnejšou ponukou, ale živnostníkovi bez zamestnancov, vlastného finančného a odborného krytia. Až sa mohlo zdať, že ide o bieleho koňa, cez ktorého sa majú prelievať veľké peniaze.

A hoci sa našli nespokojní krikľúni, ktorí na rozpory upozorňovali, kompetentní nechceli nič vidieť ani počuť a nad všetkým zatvárali oči. Akoby nikomu neprekážalo, že prvá etapa rekonštrukcie sa začala viac ako pol roka po požiari. Situáciu neriešili ani vtedy, keď sa termín odovzdania dočasného prestrešenia na základe uzatvorených štyroch dodatkov posunul o neuveriteľných šestnásť mesiacov.

Rozbehnutý vlak:

Aj pre nečinnosť zodpovedných štátnych úradníkov platených z peňazí daňových poplatníkov voľakedajšia pýcha Slovenska zaradená medzi naše kultúrne dedičstvo pripomína hrad duchov. Keď pod ním stojíte, nevyhnete sa obavám, že stačí slabší vietor a dosky z takzvanej dočasnej strechy odfúkne. Súčasná podoba hradu pritom stála už viac ako 1,7 milióna eur. „Ale to hovoríme o celkovej sume, ktorú SNM v súvislosti s opravou hradu doteraz vyplatilo, čiže nejde len o peniaze uhradené staviteľovi prvej etapy,“ uvádza čísla na správnu mieru Jasaň.

Čo sa týka prvej etapy, na stole mu leží posledná nevyplatená faktúra v hodnote prevyšujúcej tristotisíc eur. „Ešte sme neuhradili definitívnu faktúru dodávateľovi prác. Je to preto, že nám nedal všetky podklady, a tak sme mu vrátili veci na doplnenie.“ Poverený riaditeľ SNM priznáva, že sa mu ťažko vyjadruje k doterajšiemu priebehu rekonštrukcie hradu, keďže nastúpil do rozbehnutého vlaku.

„Keď som ponuku od pána ministra dostal, prioritou číslo jeden bola Krásna Hôrka. To, čo sa dialo pred mojím príchodom, však vrátiť neviem. No rozhodne, aj keď teraz sa mi to ľahko hovorí, by som ako generálny riaditeľ nekonal ako môj predchodca. Nikdy by som to nedal robiť jednému živnostníkovi. Ani krovy by som nerobil tak, ako sa robili. Na to, že ide len o dočasné prestrešenie, išlo o zložitý postup a veľmi veľa kvalitného dreva, ktoré teraz aj tak pôjde dole,“ argumentuje Jasaň. Lacná nebude ani demontáž dočasnej strechy. Podľa zmluvy vyjde na viac ako dvestosedemdesiattisíc eur.

Čítajte viac:

Krásna Hôrka pripomína aj rok po začiatku rekonštrukcie zrúcaninu

Až v októbri?:

Stane sa tak v rámci druhej fázy rekonštrukcie, ktorá by mala prebiehať od začiatku júna. Aj na túto časť obnovy hradu, spočívajúcu v umiestnení trvalých krovov a striech, bolo vypísané verejné obstarávanie. Vyhrala ho bratislavská firma Hornex. Obyvatelia Krásnohorského Podhradia však tvrdia, že na hrade sa nič nedeje. „Ani veriť sa nám nechce, že ide ďalšie leto a práce zase stoja. V dedine sa už hovorí, že nová firma začne s prácami až niekedy v októbri, pretože sa vyskytli nejaké problémy pri preberaní staveniska od predchádzajúceho stavebníka,“ sprostredkúvajú počuté miestni a s obavami pozerajú na hradný kopec, na ktorom je pusto.

Člen predstavenstva a obchodný riaditeľ firmy Hornex Juraj Rosenberg tvrdí, že ich spoločnosť prevzala stavenisko 11. júna. „V súčasnosti prebiehajú prípravné práce na realizáciu krovov a striech objektov hradu. Na získanie podrobnejších informácií o priebehu obnovy hradu vám odporúčam obrátiť sa priamo na SNM,“ reagoval Rosenberg na naše otázky. Poverený riaditeľ SNM Jasaň pripustil, že pozorovateľom z ulice sa môže zdať, že na hrade sa nič nedeje.

Pravda je však opačná. „Firma Hornex stavbu prevzala a teraz si všetko premeriava, aby neurobila chybu. Chcem od nej presnú, kvalitnú, profesionálnu robotu.“ Jasaň ubezpečil, že všetko je koordinované s novým vedením Múzea Betliar, ktorému aktuálne šéfuje mladý ambiciózny odborník Július Barczi. Vo funkcii prednedávnom vystriedal dlhoročnú riaditeľku Evu Lazárovú. Ani ona podľa Jasaňa nie veľmi zvládla záležitosti ohľadom rekonštrukcie hradu. A nielen to.

Ako vôbec prvý kompetentný otvorene priznal, že za ničivý požiar hradu nemusia niesť zodpovednosť len dvaja rómski chlapci. „Viete, mňa rozčuľuje, že celú vec s požiarom hádžu na dvoch Rómov. Veď to pokojne mohol spôsobiť aj človek z dediny, nie z osady. Viete, prečo sa to stalo? Pretože pani Lazárová aj vedenie SNM sa dlhodobo, desaťročia, neprofesionálne starali o pamiatku. Keď bolo veľké sucho, mali prísť a vykosiť trávu, odstrániť kríky alebo mohli zavolať požiarnikov a požiadať ich, aby každý druhý deň poliali desaťmetrový pás okolo hradu. Neurobili však nič! Vždy sa hovorilo o tom, že strecha sa natierala. No či naozaj, je otázne. Viete, čo sa mi napríklad stalo? Prídem na kontrolný deň a strážnik v areáli hradu pokojne fajčí. Čo sú toto za spôsoby?“ hnevá sa Jasaň.

Poverený šéf SNM nás ostrou kritikou prekvapil. Nikto z vedenia SNM ani ministerstva kultúry doteraz nenašiel odvahu, aby otvorene pomenoval problémy. Jasaň okrem kritiky našiel i riešenie, ktoré nespočíva len vo výmene ľudí. „Čo sa týka Krásnej Hôrky, podpísal som dohodu s jedným miestnym bačom, že hradný kopec budú vypásať ovce. Pôjde aj cez rómsku osadu. Teraz, keď nie sú na hrade návštevníci, to začneme testovať.“ V súvislosti s druhou etapou nevylúčil, že trvalú strechu začne Hornex inštalovať až na jeseň. Pre neho je však dôležité, aby dodržal harmonogram odovzdania hradu.

Koľko im vyplatia?:

Otvorená ostáva suma, ktorú SNM vyplatí konzorcium poisťovní. Obe strany ťažko hľadali spoločnú reč. Každá z nich mala, logicky, svoj pohľad na vec. Vypracovaných bolo niekoľko znaleckých posudkov. Záležitosti okolo poistky sú však podľa Jasaňa na najlepšej ceste k uzavretiu konečnej dohody. „Ja som už za SNM zmluvu podpísal, podpísalo ju aj konzorcium poisťovní, ostalo to ešte na ministrovi, ktorý to má podpísať ako posledný.“ Výslednú sumu prezradiť nechcel s tým, že onedlho informáciu zverejnia.

Podľa našich zistení by to mohlo byť viac ako sedem miliónov eur, čo je celkom slušná čiastka. S tým už sa dá plánovať hoc i tretia etapa rekonštrukcie, ktorú má Jasaň v pláne. Najskôr však musí zvíťaziť vo výberovom konaní, aby mohol riadiť SNM z pozície oficiálneho generálneho riaditeľa.

VIDEO Plus 7 Dní