Tip na článok
Krištáľové krídlo a cena, ktorú udeľovali v Poltári na súťaži v thajboxe, sú na nerozoznanie. Andreja Kisku ocenili v roku 2011 Krištáľovým krídlom za filantropiu.

Organizátori udeľovania slovenskej "nobelovky": Ukradli nám krídlo!

Slovenskú „nobelovku“, ktorú má doma aj prezident Andrej Kiska, omylom odovzdávali na súťaži v thajskom boxe.

Galéria k článku (3 fotografie )
Mierumilovná cena: Andreja Kisku ocenili v roku 2011 Krištáľovým krídlom za filantropiu.
Krištáľové krídlo a cena, ktorú udeľovali v Poltári na súťaži v thajboxe, sú na nerozoznanie.
Krištáľové krídlo a cena, ktorú udeľovali v Poltári na súťaži v thajboxe, sú na nerozoznanie.

Nadreli sa, zvíťazili a čakali adekvátne ocenenie. No slovenskí thajboxeri získali nedávno navyše cenu, ktorá sa len tak nevidí. Krištáľovú vázu s vygravírovaným nápisom súťaže Carnage Night.

Nebolo by na tom nič zlé, keby nešlo o dokonalú kópiu prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo, prezývaného slovenská nobelovka.

Ako sa to mohlo stať?

Krídlo z ničoho nič priletelo na športovú súťaž v Poltári a tvárilo sa, že je niečo iné. Ochrannú známku naň vlastní organizátor Krištáľového krídla, za čo platí nemalé prostriedky. Organizátorov súťaže v thajskom boxe tento detail nezastavil a ocenenie odovzdali niekoľkým športovcom.

„Hneď som si všimol, že je to podobné s Krištáľovým krídlom. Nevedel som, či to má nejakú súvislosť,“ priznal sa víťaz jednej z kategórií Timon Kasprišin. To, že identickú cenu, len s iným nápisom má doma aj prezident Andrej Kiska, komentoval povzdychom: „Je to celkom zaujímavé.“

Usporiadatelia si teraz zodpovednosť prehadzujú medzi sebou ako horúci zemiak. „My sme rozdávali naše trofeje, to, o čom vy hovoríte, vybavoval zástupca športového oddielu v Poltári,“ dištancoval sa od problému Martin Belák, jeden z organizátorov Carnage Night.

Poltársky spoluusporiadateľ Peter Sitor však reagoval podobne. „Ja som neporušil nič, lebo som tie ceny zobral od sklární ako sponzorský dar. Nemal som ani nemám vedomosť o tom, že by to bolo patentované. Ponúkli mi to a ja som to prijal bez toho, aby som si to preveroval,“ vysvetlil nám a dodal, že Krištáľové krídlo vlastne vôbec nepozná.

O nič múdrejší sme neboli ani po tom, čo sme sa obrátili na sklárne, ktoré od čias, keď skutočne vyrábali pravé Krištáľové krídlo, zmenili majiteľa. „Musím to preveriť,“ zostal zaskočený výkonný riaditeľ spoločnosti Peter Rešetár.

Neskôr našu redakciu kontaktoval hovorca spoločnosti Ľudovít Tóth s oficiálnym stanoviskom, v ktorom vysvetlil, ako k fatálnemu omylu došlo.

„Krídla boli vyrobené v poltárskej sklárni približne v roku 2006 a po úpadku predchádzajúcich majiteľov prešli v rámci prevodu majetku do vlastníctva spoločnosti Poltár Crystal & Steel. Keďže nemali iné využitie, spoločnosť časť z nich sponzorsky darovala víťazom športovej súťaže.

Vo vzorkovni sa ešte nachádza ďalších päť týchto krídel. Právne pozadie výroby a vyriešenie autorských práv hľadáme v rozsiahlom archíve predchádzajúceho majiteľa. Kým si však neozrejmíme právny status týchto krídel, nikoho ďalšieho nimi neobdarujeme.“

Ilegálne krídlo

Keď sa o zvláštnej zámene dozvedela organizátorka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová, zostala zaskočená. „Je to devalvácia ceny a všetkých tých, ktorí ju s úctou prijali,“ hnevala sa, hoci vizuál ceny prešiel pred dvoma rokmi liftingom.

Výnimočnosť všetkých diel - vrátane toho, ktoré sa zjavilo na thajskom boxe - má však zabezpečenú platným patentom. Akú škodu Krištáľové krídlo utrpelo, nevedela určiť.

„Je to nevyčísliteľné. Amorálnosť toho, čo sa udialo, je oveľa viac než akékoľvek peniaze. Som sklamaná a rozčarovaná, že niečo také je vôbec možné, že tu ľudia žijú s vedomím, že si môžu dovoliť čokoľvek. Keby ctili nejaké pravidlá, zásady a zákon, nestalo by sa to.“

Po opadnutí prvotných vášní sa však zdá, že celá záležitosť neskončí na súde, ale zmierom. „V každom prípade budúci rok po obnovení sklárskej výroby v Poltári obdarujeme víťazov všetkých kategórií 19. ročníka Krištáľového krídla novou kolekciou výrobkov z našej fabriky,“ sľubuje hovorca sklární Ľudovít Tóth.

VIDEO Plus 7 Dní