Žiaľ, popri „drobnej prostitúcii“ rozkvitá aj tá organizovaná, s pasákmi. A mnohé dievčatá z osád končia v luxusných bordeloch v zahraničí.

V apríli sme priniesli reportáž s rómskej osady na východe Slovenska, kde dievčatá a ženy šliapu často z nudy a za pár eur. Tie najkrajšie sa dostanú do bordelov v zahraničí.
V apríli sme priniesli reportáž s rómskej osady na východe Slovenska, kde dievčatá a ženy šliapu často z nudy a za pár eur. Tie najkrajšie sa dostanú do bordelov v zahraničí.
RUDOLF FELŠÖCI

Zahraničný sen

„Dievčatá idú dobrovoľne. Často nemajú viac ako dvanásť rokov. Musia byť zdravé, krásne. V škole ich odhlásia, že sa sťahujú do Anglicka, a je to. Ešte sa na nich nesmie prejaviť život v osade a špine. Musia mať dlhé husté vlasy, zdravé zuby. Keď odídu zo Slovenska, pekne sa oblečú, najmä umyjú, a sú z nich Talianky,“ pousmeje sa odborník na menšinovú problematiku Ivan Hriczko. Pripúšťa, že tieto obchody v osadách sa dejú s požehnaním rodičov dievčat.

„Nikto nič nehlási. Všetci súhlasia. Dievčatá vidia pred sebou luxusný život. Ten pre nich predstavuje vlastnú čistú izbu, telku a peniaze prakticky za ničnerobenie a oddych. Väčšina z nich už nie sú panny a sex majú rady. V porovnaním s tým, aký život by ich čakal v osade, je to pre nich ako výhra v eurojackpote,“ vysvetľuje zmýšľanie chudobných Rómov v osadách. Cena takto predaných dievčat je smiešna. Doslova pár desiatok eur, fľaša alkoholu či kus mäsa.

„Stáva sa, že rodičia predajú svoje najstaršie dievča alebo syna. Zabúda sa totiž, že v rómskych osadách existuje aj mužská prostitúcia. A rozkvitá. Mladí rómski chlapci totiž západniarom pripomínajú Aziatov,“ vysvetľuje Ivan Hriczko. „Dievčatá nikdy v zahraničí dlho nešliapu na jednom mieste. Tie krajšie idú do bordelov a v podnikoch sa ohrejú maximálne rok. Ak je to menšie mesto, ani to. Točia ich, aby sa zákazníkom nezunovali. Sú v Nemecku. Belgicku, Holandsku. Tie ,opotrebované‘, ktoré majú viac ako 25 rokov, šliapu v Česku,“ objasňuje.

Podľa Hriczka sa mladé prostitútky dokonca naučia jazyk krajiny, kde „pôsobia“. Prispôsobia sa a učia sa rýchlo. „Ony sú dvojjazyčné už od narodenia. Ovládajú rómčinu a, aj keď s problémami, slovenčinu. No práve tento fakt im neskôr umožňuje jednoduchšie sa naučiť ďalší jazyk,“ prezrádza Hriczko. Ako vraví, tento druh prostitúcie už prekvitá minimálne dvadsať rokov a inak to nebude.

RUDOLF FELŠÖCI

Za babku

Skôr ho znepokojuje novodobý fenomén - šliapanie mladých dievčat z osád z nudy alebo z hladu. „Týmto dievčatám je všetko jedno. Od zákazníka im stačia aj dve-tri eurá. Podľa toho, koľko v danú chvíľu potrebujú,“ vysvetľuje Hriczko. Táto sexuálna voľnosť v osadách prispieva k šíreniu pohlavných chorôb.

„Celkovo je to problém. Na jednej strane sa hanbia a robia to tak, aby ich vlastní rodičia nevideli, na druhej strane je im jedno, s kým sa vyspia. Áno, sex v tejto populácii patrí k obľúbeným činnostiam. Na následky nepozerajú. Riadia sa príslovím: Boh dal, Boh vzal. Dieťa berú ako samozrejmosť. Že ho potom nemajú za čo nakŕmiť? Keď ho plodia, nemyslia na budúcnosť potomstva,“ hovorí Hriczko. Tvrdí, že tento „šport“ prekvitá v každej jednej osade. V Žehre, Trebišove, Sečovciach, v centre Košíc či v Krompachoch.

Osada Krompachy: Zákon chudoby a prežitia funguje. Mnoho detí fetuje. O prostitúcii odmietajú verejne hovoriť.
Osada Krompachy: Zákon chudoby a prežitia funguje. Mnoho detí fetuje. O prostitúcii odmietajú verejne hovoriť.
RUDOLF FELŠÖCI

Ochotné dievčice

Vyzbrojení informáciami o rómskych protitútkach vydávame sa ich hľadať. A skutočne - boli na každom označenom mieste. Pri stanici v Košiciach sa zjavujú bez ohľadu na fakt, že miesto strážia kamery mestských policajtov. Pomaly sa zakrádajú do okrajových uličiek, kde už kamery nie sú. „Ty nie si odtiaľto. Ešte som ťa tu nevidela. Čo chceš? Fajku alebo sex? Mám tu miesto, kam vtiahneš auto,“ ponúka svoje služby rómske dievča. Niečo po osemnástke. Vraj je bez pasáka, tak ako ostatné dievčatá tu. Keď vidí, že sa nemáme k činu, ostýchavo sa krúti.

Opodiaľ totiž stojí biely chlap a sleduje, čo robí. „To v žiadnom prípade nie je pasák. Ak nič nechceš, vypadni!“ nakoniec razantne zahlási dievčina. Vydávame sa teda do Trebišova, kde okrem prostitúcie už roky vyčíňa syfilis. A ten, samozrejme, z veľkej časti šíria práve prostitútky z osady. Cestou do tohto „raja“ míňame Sečovce.

Hneď pri vstupe do mesta postáva prostitútka. Samozrejme, z neďalekej osady. Ani ona nie je veľmi ústretová, podobne ako dievčina z košickej stanice. Po slovensky vie povedať iba sexuálne praktiky a cenník. Ten však okamžite mení, keď vidí, že „klient“ má peniaze. „Komplet sex 20 eur,“ prezrádza staršia osadníčka. Je oblečená v handrách, vlasy má prefarbené na blond a je jasné, že vodu a mydlo nevidela už dávno. Jedna z tých, ktoré - ak sa inak nedá - nemajú vysoké cenové nároky.

„Istá dievčina sa dokonca predala za keksíky. Odvtedy ju tam volajú Horalka. Ďalšia zas - ešte tesne po revolúcii - mala sex s kamionistom z Talianska. Videla bankovky, ktorá ani jedna nešla pod tisíc lír. Natešená letela do banky, myslela si, že konečne zbohatla. Aké bolo jej sklamanie, keď jej tam peniaze vymenili za vtedajších 12 slovenských korún,“ pridáva príbehy z osady Hriczko.

Zarezávajú vkuse: Pri košickej stanici stoja prostitútkty, aj tie z osád, nonstop. Je to tvrdá práca, aby prežili.
Zarezávajú vkuse: Pri košickej stanici stoja prostitútkty, aj tie z osád, nonstop. Je to tvrdá práca, aby prežili.
RUDOLF FELŠÖCI

Za hocijakú sumu

Dátum našej „návštevy“ v osade v Trebišove je veselý. Je po dávkach, a tak osadníci mulatujú, spievajú a hrajú. No tunajšie dievčatá tému prostitúcie okamžite zavrhujú. Nik o nej nechce rozprávať. Nik nepripustí, že tu existuje. Slovo syfilis akoby v živote nepočuli. „Sex už nie je také tabu, ako to bolo pred tridsiatimi-štyridsiatimi rokmi. Jednoducho, keď to na nich príde a potrebujú peniaze, tak si ich zarobia. Táto lokalita v Trebišove je tým vychýrená,“ opisuje svoje poznatky pri terénnom skúmaní pomerov žijúcich osadníkov v Trebišove Hriczko.

Podobne je to aj v osade pri Krompachoch. Hoci - jeden rozdiel tu zbadáte okamžite. Najmä mladí fetujú. Ani tu nechcú o prostitúcií rozprávať. No keď sa pešo vyberieme do centra mesta, dobehne nás asi 12-ročný chlapec a núka nám svoju sestru - za dve eurá. Vraj na riedidlo pre otca. „Natierame plot a otec potrebuje. A mne nepredajú v obchode. Ak mi kúpiš, prinesiem ti dievča, ktoré hľadáš,“ núka svoje služby nášmu fotografovi.

Pri predstave natierania plotu v rómskej osade je úplne jasné, že chlapec chce riedidlo na fetovanie. Aj keď jeho ponuku odmietame, po niekoľkých minútach sa opäť vracia približne s 15-ročnou dievčinou. Vraj vie, čo a ako sa robí. A ak jej zaplatíme, 10-15 eur, tak je naša. „Ak chceš, vezmi si ju a predaj v Nemecku. Ona pôjde, chce tam ísť,“ núka ďalej mladý chlapec. Jeho ochota okamžite hasne, len čo príde na to, že sme novinári. S oplzlými nadávkami v slovenčine aj rómčine, ktoré na nás chrlí, rýchlo uteká preč.

Samotné: Možnosť, že by košické protitútky niekto pásol, radikálne chudobné dievčatá odmietajú.
Samotné: Možnosť, že by košické protitútky niekto pásol, radikálne chudobné dievčatá odmietajú.
RUDOLF FELŠÖCI

Legálne, no nesprávne

„Niekoľko prípadov prostitúcie bolo zaznamenaných v Spišskonovoveskom okrese (Žehra), ktoré sa však vykonávali v zahraničí, a to v Nemecku a v Anglicku. Rómkam sľubovali slušnú prácu, sociálne výhody v danom štáte a bývanie, pričom ich takto iba vylákali do zahraničia,“ tvrdí hovorca KR PZ v Košiciach Alexander Szabó.

„Pasáci im vraj vzali osobné doklady a fyzicky ich nútili na danú činnosť. Tieto prípady preverovala a vyšetrovala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Prezídia Policajného zboru. V každom prípade však mali Rómky nad osemnásť rokov.“ Aj keď je dobrovoľná prostitúcia dievčat legálna, polícia niekoľko prípadov eviduje. Kupliarstvo, vedomé nakazenie pohlavnými chorobami či zneužívanie maloletých sú však trestné. Zdá sa však, že v rómskych osadách to nikoho netrápi. „Tak to tu, skrátka, funguje,“ vravia ich obyvatelia. A potichu dodávajú: „A fungovať bude.“

Tvrdý biznis: Podľa Ivana Hriczka, odborníka na menšinovú problematiku, prostitúcia prekvitá v každej osade. Núti ich do toho chudoba a často nuda.
Tvrdý biznis: Podľa Ivana Hriczka, odborníka na menšinovú problematiku, prostitúcia prekvitá v každej osade. Núti ich do toho chudoba a často nuda.
RUDOLF FELŠÖCI

Čítajte viac:

V Košiciach pribúdajú nelegálne osady. Podľa aktivistov sa Rómovia „sťahujú k plným kontajnerom“

Smer je medzi Rómami populárny. Fico aj tak vytiahol v boji o voliča protirómsku kartu

Zlato za desaťtisíce, divoké róby: Európska cigánska elita sa zabávala v Bratislave

Iba 29 percent rómskych domácností na Slovensku má v banke bežný účet

Prvé slovenské rádio pre Rómov sa do éteru chystá od mája