Tip na článok
Osada Rudňany: Osadníci majú horúce hlavy najmä po dávkach a oslavách. Keď vytriezvejú, je im ľúto, že v zápale boja napadnú aj mužov zákona.

Osady plné zbraní a agresivity: Poštárky dostali GPS-ky, policajti vedia o hromadných bitkách tiež svoje

Nožíky, bejsbolky, laty, drevené drúky, ale aj vzduchovky. To všetko môžete nájsť takmer v každej jednej osade na Slovensku. Tieto zbrane, ktoré si každý môže zaobstarať aj bez povolenia. Osadníci ich veselo využívajú.

Vie o tom aj poštárka, ktorá roznášala poštu v osade Angy Mlyn v Michalovciach. Jeden z výrastkov na ňu namieril vzduchovku a chcel, aby sa vzdala a dala ruky hore. Svoje o útokoch v osadách vedia aj samotní policajti.

Riziko povolania: Poštári a poštárky sa pri roznášaní pošty stretajú so všetkým. Najnovšie ich majú chrániť GPS-ky, koré v prípade nebezpečenstva stlačia. Foto: Rudolf Felšoci

Nie raz ich podgurážení osadníci napadli. Či už podomácky vyrobené zbraňami, alebo len tak ručne. Majú totiž prevahu v počte agresorov. Napríklad aj pred pol rokom v osade v Rudňanoch napadli Rómovia policajtov, ktorí tam prišli na základe hlásenia nepokojov. Hliadku najprv obkolesil dav osadníkov a ich dohováranie si vysvetlili po svojom. „Policajta, ktorý upokojoval dav ľudí a márne ich vyzýval, aby ustúpili od vozidla a nemarili výkon jeho služby, dvaja muži z davu fyzicky napadli. Starší z nich policajta sotil do hrude, na čo ho mladší z boku fyzicky napadol údermi do boku a ramena,“ upresnila hovorkyňa KR PZ Jana Mesárová. Nebol to však jediný útok na mužov zákona v tejto osade. Presne pred rokom tu policajtov napadlo približne 200 osadníkov. Miestni sa pobili medzi sebou po oslave svadby. Samozrejme zavolali policajtov. Keď muži zákona do osady v Rudňanoch prišli už sa tam bila takmer celá osada. Opäť si dohováranie policajtov vysvetlili po svojom a napadli aj policajtov. Opití hádzali do nich kamene, fľaše i tehly. Tí odvážnejší sa snažili policajtov zbiť palicami. „Osadníci sú veľmi emotívni, ak sú potúžení ešte alkoholom, vášne sú o to silnejšie. Oni nechcú nikomu ublížiť a po pretriezvení svoje konanie ľutujú,“vysvetľuje Ivan Hriczko – odborník na menšinovú problematiku.

Foto: Rudolf Felsoci

Kriminalisti vidia problém hneď v niekoľkých rovinách. V prípade napadnutej poštárky hrá v neprospech ženy fakt, že celý incident nahlásili na políciu až tri dni po tom, čo sa to stalo. „Možno by sa dalo urobiť viac – možno aj vykonaním domových prehliadok, ale s odstupom 3 dní je ťažké získať podporu a príkaz na prokuratúre a na súde,“ konštatuje Rudolf Pilarčík zástupca riaditeľa KR PZ Košice a dodáva: „Aj dôveryhodnosť výpovede a závažnosti činu klesá, keď sa vec neoznámi hneď. A bohužiaľ, trestné právo je vždy o dôkazoch, ktoré by tak nestáli len na výpovedi poškodenej.“

Možno poštárkam pomôže systém GPS, ktorý teraz dostávajú. Monitoruje ich trasu a prípade nebezpečenstva sa okamžite spoja s operátorom, ktorý im navrhne riešenie problému a v prípade potreby im okamžite vyšle na pomoc políciu.

VIDEO Plus 7 Dní