Mal 51 rokov, no o žúrke si mohol nechať akurát snívať. Exminister Róbert Kaliňák sedí za mrežami v najtvrdšej takzvanej kolúznej väzbe. Je totiž obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny a prezradenia daňového tajomstva.

Možno ani telefonát

Svoje narodeniny tak strávil medzi štyrmi stenami, pravdepodobne úplne sám. Možno len bachari, o ktorých sa v bratislavskom Justičáku hovorí, že sú ľudskí a slušní, mu zapriali veľa zdravia. Na pusu od manželky či tortu mohol rovno zabudnúť. Ešte aj telefonát s príbuznými, na ktorý má obvinený nárok dvakrát do mesiaca, mu totiž musí dopredu odobriť vyšetrovateľ alebo prokurátor.

Balíček raz za tri mesiace

A takéto odobrenie obvykle nejakú dobu trvá, viacerí obvinení sa v minulosti sťažovali na to, že ešte aj listy im prichádzajú s niekoľko týždňovým oneskorením, lebo si ich najskôr študujú policajti.

Vo väzbe má Kaliňák nárok aj to, aby mu doručili balíček od rodiny. Raz za tri mesiace mu tak môžu poslať napríklad knihy, časopisy, fotografie alebo potreby na písanie. Balík však nesmie byť ťažší ako dve kilá. Ak by chcel dostať balíček častejšie, musel by sa dobre správať a dostať ho ako odmenu.