Tip na článok
Kino Panorex v Novej Dubnici bolo kedysi technickým zázrakom.

Ošarpaný unikát! Prvému panoramatickému kinu na Slovensku svitá na lepšie časy

Bol to výnimočný a megalomanský projekt! Prvé panoramatické kino v Novej Dubnici s kapacitou 420 miest ešte dnes vzbudzuje pozornosť. Ale aj ľútosť.

Galéria k článku (4 fotografie )
Dnes prvé panoramatické kino na Slovensku chátra, z času na čas sú v ňom koncerty a divadelné predstavenia.
Dnes prvé panoramatické kino na Slovensku chátra a zíva prázdnotou.
Nová Dubnica je známa  architektúrou socialistického realizmu.

„Už sa tam nepremieta. Bývajú tam len nejaké kultúrne akcie," povie nám jedna z mamičiek prechádzajúca popri niekdajšom vychýrenom kine. Názov Panorex na ňom ešte visí, okná sú polepené plagátmi, ale ošarpané múry a ponurý interiér dávajú tušiť, že toto miesto už dlhé roky nemá pozornosť, akú si zaslúži.

Pýcha Dubničanov

Zažil roky veľkej slávy. V najmladšom slovenskom meste s architektúrou socialistického realizmu postavili na konci šesťdesiatych rokov prvé panoramatické kino na Slovensku. Bolo zázrakom vtedajšej doby a dodnes jednou z pozoruhodných technických pamiatok. Kino umožňovalo pozrieť si film na obrovskom plátne, ktoré bolo mierne zakrivené do oblúka. Vďaka tomu sa diváci lepšie ocitli v priestore filmu a viac si ho vychutnali.

„Panorex je pýchou Dubničanov, ich druhým domovom," priznáva Eva Kebísková, vedúca Oddelenia kultúry a športu mesta Nová Dubnica. „Môj manžel odtiaľto pochádza a často spomína, ako sa v kine premietalo aj päťkrát za deň a on šiel aj tri razy za deň do kina. Mladí sa vykrádali z domu, aby si vychutnali posledné premietanie o desiatej večer, zažívali v Panorexe prvé lásky," spomína.

Dnes prvé panoramatické kino na Slovensku chátra a zíva prázdnotou.
Dnes prvé panoramatické kino na Slovensku chátra a zíva prázdnotou.
Monika Mikulcová

Vlani ukázalo svoju silu

Prečo teda Panorex postihol taký smutný osud? Nuž, doplatil na moderné výdobytky, ktoré vyvolali nadšenie ľudí z komerčných vyblýskaných priestorov a služieb. „Počet návštevníkov sa rapídne znížil v roku 2011, keď v centre Trenčína vyrástlo nákupné centrum s digitálnym kinom. Odvtedy začal Panorex chátrať. Pribudli tam priečky, znížil sa strop, bola tam pizzeria, ale to je asi tak všetko, čo sa na budove kina urobilo," hovorí Eva Kebísková.

Bolo vypracovaných niekoľko projektov na obnovu kina, ale žiadny neprešiel. „Minulý rok sme sa snažili kino oživiť tým, že sme sa zapojili do akcie Kinobus," hovorí. Zaujímavé podujatie už niekoľko rokov objavuje staré kiná a vracia im život. Diváci sa od mesta k mestu presúvajú autobusom do lokálnych kín a vychutnávajú si ich neopakovateľnú atmosféru. V Novej Dubnici ich čakalo premietanie na prístroji z roku 1968. „Tá mašina je unikátna, kedysi bola aj na výstave v Montreale. A predstavte si, na festivale Kinobus išla ako hodinky. Po toľkých rokoch! Premietali sme 70 aj 35-milimetrové filmy. Bolo to úžasné, až sme mali z toho zimomriavky. Panorex sa opäť dostal do povedomia ľudí a primátor sľúbil, že budúci rok budeme rekonštruovať," dodáva.

Mestský úrad: Nová Dubnica je známa  svojou architektúrou socialistického realizmu.
Mestský úrad: Nová Dubnica je známa svojou architektúrou socialistického realizmu.
Monika Mikulcová

Mašina šliape aj po polstoročí

Panorex síce chátra a na prvý pohľad pôsobí poľutovaniahodne, ale v útrobách ukrýva filmárske skvosty. Technickí odborníci od filmu obdivujú premietací prístroj, ktorí si našťastie Dubničania uchránili. „Všetky ostatné na Slovensku už zošrotovali, zostal len tento náš a v Banskej Bystrici. Jeden odborník, ktorý nás nedávno navštívil, nám povedal, že bude fungovať ešte minimálne tridsať rokov," teší sa Kebísková.

Dokážu však kultúrni nadšenci vrátiť do Panorexu opäť život? „Ak sa nám ho podarí rekonštruovať, urobíme z neho multifunkčné centrum," vysvetľuje kultúrna pracovníčka. „Neposlúži len na premietanie, ale budeme tam robiť aj koncerty či divadelné predstavenia. Kino bude menšie, podobne ako to majú v Púchove či v Dubnici nad Váhom. Takže by sa určite využilo. A hoci bude digitalizované, určite tam chceme premietať aj klubové filmy. Filmový klub u nás fungoval na vysokej úrovni," dodáva.

VIDEO Plus 7 Dní