Tip na článok
Mladí ignorujú: V jednom nitrianskom okrsku komisia z nudy spočítala priemerný vek voličov. Vyšlo im viac ako 65 rokov.

Osem z desiatich voličov sa na regionálne voľby vykašľalo. Prečo uspel Kotleba?

Ignorácia župných volieb pokračuje. Smer dokáže osloviť vidiek, pravica až na výnimky málokoho.

Voľby do samosprávnych krajov až na pár výnimiek nepriniesli veľké prekvapenie. Debakel pravice na celom Slovensku a, naopak, absolútne fiasko dominantného Smeru v Bratislave, kde zo 44 získali iba jedného jediného poslanca Petra Fitza zo Šenkvíc.

Voliči v Bratislavskom kraji na rozdiel od zvyšku Slovenska ukázali Smeru prostredník. Vo voľbách pritom prepadli aj také smerácke hviezdy ako poslanec parlamentu Dušan Jarjabek i štátny tajomník František Palko. V tomto kontexte dáva povolebný výrok premiéra Roberta Fica, že „Slovensko nie je iba Bratislava“, iný význam.

Infografika: Marek Kováčik

Voľby nezaujali

Až osem z desiatich voličov sa na regionálne voľby vykašľalo. V Košiciach na sídlisku Dargovských hrdinov dokonca hlasovalo iba 11 percent voličov. Vraj zlé počasie... podľa niektorých politických analytikov. No počasie ako faktor nízkej účasti sa spomína, aj keď je krásne slnečno.

No akosi ťažko zlým počasím vysvetliť, prečo v Medzilaborciach, vzdialených ani nie sto kilometrov od Košíc, bola, naopak, celkovo najvyššia volebná účasť. Až 35 percent.

„Ľudia sa s krajmi nestotožnili. Historické Záhorie je rozdelené do troch krajov, Spiš do dvoch. Čo je tam Banskobystričana po problémoch Novohradu a Lučenca,“ hovorí o nezáujme politológ Martin Klus.

Podľa neho by bolo riešením práve zmenšenie krajov, ich priblíženie k ľuďom a zvýšenie ich počtu, ako to malo byť pôvodne, teda na 16. Premiér má však opačné plány. Podľa neho by bolo lepšie znovu zaviesť tri kraje, aké boli za komunistov.

Víťazi

Voľby jednoznačne vyhral červený valec zo Súmračnej ulice. Narazil iba v Bratislave a zatiaľ v Trnave, kde ho spomalil najmä maďarský odpor. Trnavský kraj dopadol jediný ako-tak zaujímavo. Víťaz prvého kola Tibor Mikuš dostal 40 percent, ale jeho traja súperi svorne po 18 percent. Plus-mínus zopár hlasov.

Ivan Uhliarik z KDH môže byť vyhlásený za smoliara týchto volieb. Druhé kolo mu ušlo o smiešnych 55 hlasov! Ak by sa tam dostal a získal hlasy oboch maďarských kandidátov (József Berényi a József Nagy), tak by mohol pokojne poraziť súčasného župana. Berényi ako maďarský kandidát v druhom kole však asi ťažko presvedčí voličov v Skalici alebo v Hlohovci.

Maďarská karta zafungovala aj v Nitre, kde sa aj vďaka podpore SMK a Mostu do druhého kola prepracoval proti Milanovi Belicovi bývalý poslanec Tomáš Galbavý. Zvyšok Slovenska si úspešne podmanil Smer.

Iba v Banskej Bystrici viacerých vystrašil úspech extrémistu Mariána Kotlebu. „Keď chýba alternatíva, problémy sa neriešia, ako sa v bystrickom regióne neriešil rómsky problém, vtedy dostávajú priestor politici, ako je Kotleba,“ povedal politológ Ján Baránek.

Marián Kotleba: Vyzliekol gardistickú uniformu, zmiernil slovník, získal 26-tisíc hlasov a porazil Ľudovíta Kaníka. Foto: SITA

Porazení

Medzi hlavných porazených patrí Ľudovít Kaník z SDKÚ, ktorý sa napriek enormnému úsiliu a sadeniu líp takmer v každej obci nedostal ani do druhého kola. Za fiasko možno považovať aj štvrté miesto Rastislava Masnyka z SaS s podporou SDKÚ, keď ho predbehol Rudolf Bauer či Dominika Palščáková z NOVY.

Na lopatky sa dostala spojená pravica v Trenčíne aj „vďaka“ zápasníkovi Jozefovi Lohyňovi, ktorý je však na to zvyknutý. Necelých dvadsať percent a 16-tisíc hlasov sa inak nazvať ani nedá. V Trenčianskom kraji pritom pôvodne uvažovali o kandidátke Renáte Kačšákovej, ktorá je v Trenčíne mimoriadne populárna. Iba v jednom obvode a bez kampane získala viac ako štvrtinu Lohyňových hlasov z celého kraja.

Navyše v interných prieskumoch mala oveľa lepšie výsledky ako Lohyňa. Pre márnomyseľné spory medzi SDKÚ, KDH a SaS si nakoniec staré strany pravice presadili politického zelenáča Lohyňu.

Bez žien

Z výsledkov volieb by nemali radosť feministky a bojovníci za rodovú rovnosť. Zo 408 župných poslancov zvolili ľudia iba 64 žien, čo nie je ani 16 percent. Priemerný župný poslanec je tak 50-ročný muž.

V kategórii 18 až 24 rokov zvolili iba jedného poslanca. Najviac poslancov a poslankýň sa pohybuje vo vekovej kategórii 35 až 54 rokov, tých je dovedna 240. Päťdesiatpäť a viac rokov má 141 zvolených poslancov a poslankýň.

Kupovanie hlasov

Najmä z rómskych osád počas volieb prichádzajú správy, že kandidáti si tam nekupujú voličov iba gulášom a sľubmi, ale aj za hotovosť. Už pred voľbami rómski aktivisti upozorňovali, že jeden hlas má cenu päť eur.

„Väčšinu peňazí si nechá starosta alebo človek, čo ich zvezie do volebnej miestnosti. Dobrý výsledok sa kompenzuje starostovi cez projekty z eurofondov,“ vysvetlila odborníčka na rómsku problematiku, ale neželala si byť menovaná. „Práve rómske projekty majú prejsť na samosprávne kraje,“ dodala.

Polícia dokonca vyšetruje dva prípady volebnej korupcie. „V dvoch veciach je začaté trestné stíhanie,“ oznámil viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. Podozrenia sa týkajú kupovania hlasov na východnom Slovensku.

Volebná hitparáda

● Zvolený poslanec s najvyšším počtov hlasov - 8 796 József Nagy, Dunajská Streda, Trnavský kraj

● Zvolený poslanec s najnižším počtov hlasov - 749, Peter Švaral, Rohožník, Bratislavský kraj

● Celkovo poslanec s najnižším počtom hlasov - 28, Alžbeta Pecherová, Brezno, Banskobystrický kraj

● Župan s najvyšším počtom hlasov - Peter Chudík, 69 455

● Celkovo kandidát na župana s najnižším počtom hlasov - 256, Peter Marček, Strana občanov Slovenska, Bratislava

VIDEO Plus 7 Dní