Podnikateľ blízky Slovenskej národnej strane (SNS) a jej predsedovi Andrejovi Dankovi Martin Kvietik sa po niekoľkomesačnom pobyte vo vyšetrovacej väzbe za korupciu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) dostal na slobodu koncom marca. Odvtedy si ju užíva plnými priehrštiami. Vyváža sa na luxusnom Touaregu v nezameniteľnej lesníckej farbe, navštevuje hotel Albrecht, kde sa vraj tajné stretnutia na najvyššej úrovni odohrávali, a oporu hľadá aj u svojho slávneho otca. Prepychový kaštieľ pri Leviciach, ktorý vybudoval za milióny eur, je už takmer pred dokončením, no práce na ňom sa zatiaľ zastavili.

Tichá oslava

Kvietik v rokoch 2017 až 2020, keď údajne dochádzalo v Pôdohospodárskej platobnej agentúre k masívnemu úplatkárstvu, začal nákladne budovať v obci Nová Dedina pri Leviciach reprezentačné veľkopanské sídlo. Prikupoval aj okolité statky. Celý areál sa rozpres tiera na niekoľkohektárových pozemkoch.

Kaštieľ a väčšina pozemkov patria rodinnej akciovke Kvietikovcov MK Brothers. Vedenie po otcovom uväznení prebral jeho syn Marek.

Samotný kaštieľ zdobia pri vstupe repliky slávnych sôch, záhrada je vybudovaná v renesančnom štýle s fontánou.

Sídlo však stále nie je dokončené, na prvý pohľad vidieť, že mu chýba pravidelná údržba. Žeby majiteľovi kaštieľa po plodných rokoch v minulosti nateraz vyschli zdroje?

Po prepustení z väzby Kvietikove kroky často mieria takpovediac na miesto činu - do hotela Albrecht. PLUS 7 DNÍ ho tam v posledných týždňoch zastihlo niekoľkokrát. Ďaleko odtiaľ nemá ani k svojmu otcovi, hercovi Štefanovi Kvietikovi, ktorý žije v rodinnom dome na tej istej ulici. Spolu oslavovali umelcove osemdesiate siedme narodeniny. Na oslave nechýbal Kvietikov syn a hercov vnuk Matúš, takisto herec, s novorodeným potomstvom. Martin Kvietik dorazil na rodinnú párty pred piatou a s výslužkou odchádzal za tmy krátko pred deviatou. Za volant jeho tereniaka však už zasadla žena, zrejme jeho partnerka.

Stranícky agrogestor

Kvietik podľa obvinení nadobudol vplyv v agrorezorte po voľbách v roku 2016 a nástupe SNS do vlády. Pri kormidle v Pôdohospodárskej platobnej agentúre mal vystriedať partiu okolo oligarchu Smeru Norberta Bödöra a jeho spriazneného človeka, bývalého výkonného riaditeľa agentúry Ľubomíra Partiku. Obaja sedia v rámci akcie Dobytkár vo väzbe.

Podľa doterajšieho vyšetrovania korupčná schéma pod Kvietikovým vedením fungovala takto: „Lobista“ Ľubomír Kropil oslovoval žiadateľov o príspevky z PPA s tým, že im za 14-percentnú províziu dokážu pomôcť pri vybavovaní ich žiadostí o agrodotácie. Kropil potom 10 percent odovzdával Markovi Kodadovi, ktorý si ponechal jedno percento, ďalšie percento dával riaditeľovi agentúry Jurajovi Kožuchovi a 8 percent odovzdával v izbe číslo 8 hotela Albrecht alebo v hoteli Carlton Kvietikovi. Úplatky údajne dosiahli minimálne milión eur.

Kvietik trestnú činnosť od začiatku odmieta a tvrdí, že obvinenia proti nemu sú postavené len na jednom svedkovi Markovi Kodadovi.

Kodadovu hodnovernosť však zdôrazňuje aj Najvyšší súd, podľa ktorého ním opisovanú korupčnú schému potvrdzujú výpovede ďalších siedmich osôb - obvinených aj svedkov. „Z nich všetkých sa súhrnne javí, že zamestnanci PPA, a to vrátane jej hodnotiteľov a rôznych riadiacich pracovníkov, poskytovali interné informácie PPA „lobistom“ a ďalším osobám, čím malo (a mohlo) dochádzať k ovplyvňovaniu procesu hodnotenia projektov tak, aby vopred určení žiadatelia v subjektívnej časti hodnotenia získali väčší počet bodov a ich projekty boli úspešné. Tomu potom zodpovedajú aj tvrdenia samotných žiadateľov, ktorí bez toho, aby vedeli, komu konkrétne sú finančné prostriedky určené, potvrdzujú odovzdávanie provízií v súvislosti s ich žiadosťami,“ konštatuje súd. Proti podnikateľovi vzniesli obvinenie aj z prijatia ďalšieho úplatku vo výške 180-tisíc eur. Tie mu vraj za pomoc pri jednom z projektov osobne odovzdal v škatuli advokát Ján Gajan, ktorý o skutku vypovedá.

Dankov kôň

Kde v konečnom dôsledku špinavé peniaze z PPA končili, je na zamyslenie. Podľa jedného zo svedkov ich Kvietik bral aj „pre systém“, čiže na stranícke výdavky pre Slovenskú národnú stranu.

Podnikateľ mal blízko k mnohým politikom z radov národniarov a so šéfom SNS Andrejom Dankom sú dlhoroční priatelia. Konšpiratívne sa údajne stretávali aj v spomínanom Albrechte, kde Kvietik dal špeciálne upraviť jednu z izieb. Viacero svedkov uviedlo, že tam Danka s Kvietikom videli na stretnutiach, ktoré trvali pár minút aj niekoľko hodín.

EXKLUZÍVNE FOTO, ako prišiel hercovi ŠTEFANOVI KVIETIKOVI zablahoželať syn MARTIN, ktorému hrozí návrat do väzenia v GALÉRII

Martin Kvietik mal podľa informácií zo svedectiev dosah i na bezpečnostné zložky štátu a prúdili k nemu informácie z vyšetrovaní. Kodada spomenul policajný spis týkajúci sa priamych platieb pre isté družstvo na Orave. Bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa zase vypovedal, že bývalý policajný exprezident Milan Lučanský cez neho a vtedajšieho riaditeľa tajnej služby Antona Šafárika posunul Kvietikovi info, že sa na neho chystá záťah.