Tip na článok
Na Devín mali bežní ľudia vstup zakázaný. Premiér Robert Fico vystúpil s plamenným prejavom.

Oslavy príchodu Cyrila a Metoda boli len pre vyvolených, z Devína vykázali aj turistov

Na pompézne oslavy 1 150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Devíne občanov nepustili.

Galéria k článku (7 fotografií )
Policajné manévre: Polícia fungovala ako súkromná bezpečnostná služba.
Policajné manévre: Polícia fungovala ako súkromná bezpečnostná služba.
Len pre vyvolených: Na Devín mali bežní ľudia vstup zakázaný. Premiér Robert Fico vystúpil s plamenným prejavom.

Všetci, ktorí prišli prvú júlovú nedeľu do Devína, aby si pozreli jednu z našich najväčších pamiatok, a nepatrili k vládnej suite a k jej vyvoleným, zostali nemilo prekvapení. Na Devínsky hrad sa nedostali.

Zákaz vstupu platil aj na parkovisko pod hradom, pred ktorým sa otočilo mnoho zmätených turistov. A to všetko len preto, aby sa za peniaze daňových poplatníkov mohli uskutočniť pompézne oslavy pripomínajúce skôr propagandistickú akciu vládnej strany ako spomienku na vierozvestcov Cyrila a Metoda.

Nechýbali plamenné prejavy ani historické nepresnosti, ktoré stavali na mýtoch z devätnásteho storočia. Napokon, akcia na sútoku Dunaja a Moravy vychádzala z podobného scenára, aký využili už pri veľkolepom odhaľovaní sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade pred parlamentnými voľbami.

Ako odstrašiť cudzincov?

Aj tentoraz bol „vyvolený“ priestor hermeticky uzavretý a vyhradený len pre vybranú spoločnosť. Okrem zábran a zákazových tabúľ strážili vstup do Devínskeho hradu desiatky príslušníkov polície, ktorí pôsobili skôr ako súkromná bezpečnostná služba. Nechápaví turisti, rodiny s deťmi či domáci na prechádzke končili pri zátarasách v podhradí.

„Boli tu autobusy s turistami z Česka aj Angličania. Mohli sa otočiť a ísť preč. Ak sme si chceli zas vyrobiť hanbu, tak sa nám to podarilo,“ komentovala dianie okolo predavačka pri parkovisku. Tržby boli podstatne menšie ako inokedy, čo však prekážalo najmenej. Hoci má stánok pod hradom, ani ona netušila, že papaláši si na nedeľu rezervovali Devínsky hrad len pre seba.

Horšie na tom boli turisti, ktorí do Devína prišli prvý, a zrejme i posledný, raz. „Sme od Olomouca, tešili sme sa na hrad a až pred bránou nám povedali, že dnu nesmieme. Je škoda, že nás o tom nikto neinformoval aspoň v Bratislave,“ povzdychol si Jindra, ktorý na Slovensko prišiel s partiou. Oslavy, respektíve ich načasovanie, sa nepozdávali ani manželskému páru Erike a Vladimírovi Majerským, ktorí pri parkovisku predávali ručné výrobky z drôtu.

„Keď už, mohli to aspoň spraviť v pondelok, keď sú zatvorené múzeá a hrady, a nie v nedeľu,“ myslia si. Také „manévre“ tu vraj neboli za žiadnej vlády, dokonca ani za komunizmu, a vtedy sa tu tiež radi premávali pohlavári.

Policajné manévre: Polícia fungovala ako súkromná bezpečnostná služba. Foto: Juraj Roščák

Iba pre vyvolených

Devínčania, ktorí si vyšli na nedeľné pivo, obchádzali policajné autá a zátarasy. „Také manévre si tu nepamätám. Vyzerá to, akoby mal prísť americký prezident aj celá únia. A to tu budú zas len tí naši...?“ povzdychol si dôchodca. A ukazoval, kde všade sú policajti. „Tam po kopcoch sú rozložení tí s flintami a dole chodia ochrankári.“ Miestny filozof mu oponoval: „Akí ochrankári? Na ochranu vlády? Veď my sme ich ochrankári. Keď sa naštveme, tak ich neochráni nič.“

Uzavretú akciu na Devíne organizovalo okrem Úradu vlády aj mesto Bratislava, ale, ako sme sa dozvedeli, bolo viac-menej do počtu. Nepoznalo ani program akcie. Takých bolo viac. Okrem akreditovaných novinárov sa za bránu dostali len pozvaní hostia, ktorí si mohli pozrieť Lúčnicu spievajúcu hymnu, prednes osvedčeného hosťa osláv Dušana Jamricha či zborové spevy. Nechýbala ani operná diva Adriana Kučerová.

Adriana Kučerová: Operná diva zinkasovala 5 500 eur. Foto: SITA

Plamenné reči

Čerešňou na šľahačke bol však desaťminútový prejav predsedu vlády Roberta Fica. V žiare reflektorov, s pôsobivou historickou kulisou a v priamom prenose verejnoprávnej Slovenskej televízie prehovoril k národu a nešetril slovami o slávnych skutkoch Starých Slovákov či o prameňoch živej vody, z ktorej pijeme dodnes. Výnimočný zážitok si mohol naživo vychutnať aj prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška, členovia vlády či cirkevní hodnostári.

Za zablokovaný hrad, verejne neprístupnú akciu a politickú propagandu zaplatili občania oficiálne tridsaťtisíc eur. Prirodzene, do sumy sa neráta zmarený zisk z predaja a zo vstupného ani platy desiatok strážcov poriadku.

Z prejavu

„Drahé Slovenky a Slováci! V živote slovenského národa sú miesta, ku ktorým prechovávame hlbokú úctu, lebo nás viažu k tradíciám. Z prameňov tejto živej vody pijeme dodnes.“

„Devín so základmi veľkomoravskej baziliky z deviateho storočia sa priamo viaže k najslávnejším skutkom Starých Slovákov.“

„Kresťanskú civilizáciu zo siedmeho a z ôsmeho storočia nemôžeme stavať do protikladu s misiou Cyrila a Metoda.“

„Naši predkovia predsa neboli nemí. Profesor Konštantín geniálne do života uviedol zázrak, že iba písmo dokáže zachytiť myšlienky. Inak by sa slová dali prekrútiť. Preto dodnes platí - iba napísané zostáva. Aj pretrváva.“

„Cyril a Metod udávali tón, ako sa na Veľkej Morave formovala domáca i zahraničná politika. Ale aj spôsob, ako sa cez volených starejšinov vyvíjal demokratický spôsob vládnutia.“

„Najmä láska aj úcta k štátnemu slovenskému jazyku sa odvíja od roku 863.“

„Napriek peripetiám, ktorými Matica slovenská za stopäťdesiat rokov prešla, je to inštitúcia dôveryhodná a dôstojná.“

„Budovanie štátu je vyšší princíp mravný a je to platforma zákona prežitia Slovákov v 21. storočí.“

„Vyzývam všetkých, aby sme si osvojili a rozvíjali schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska.“

„Želám si, aby sme sa vedeli povzniesť nad malicherné politické šarvátky tam, kde treba prejaviť štátnické myslenie aj skutky.“

„Svet je krásne miesto, ale pre nás zostáva tým pravým miestom pre život a prácu naše milované Slovensko.“

Ficov plamenný prejav ocenil aj Pavol Paška. Foto: SITA

Zúčtovanie

Oslavy 1 150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska zahŕňali viacero podujatí po celej krajine. Niektoré zorganizovala cirkev, iné vláda, respektíve príslušné úrady. Kabinet vyčlenil na päť akcií vyše 160-tisíc eur. Najmasovejšou z nich bola Cyrilo-metodská národná púť v Nitre, ktorá stála vyše stotisíc eur.

Akcia na Devíne s vylúčením verejnosti, ktorú vysielala v priamom prenose verejnoprávna Slovenská televízia, vyšla na tridsaťtisíc eur. Niektorí účinkujúci umelci dostali za svoje vystúpenia štedré honoráre. Operná speváčka Adriana Kučerová zinkasovala 5 500 eur, spevák Marcel Palonder 4-tisíc eur a režisér František Palonder 5-tisíc eur.

Veľkú pozornosť verejnosti si vyslúžila každoročná cyrilometodská diecézna púť v Selciach pri Banskej Bystrici, kde stojí prvý kostol zasvätený solúnskej dvojici v roku 1863. Cyrilometodské dni za účasti stoviek ľudí sa konali v Terchovej, súčasťou bola aj omša na vrchu Oravcové.

VIDEO Plus 7 Dní