Jeho odvolanie predznamenáva odpoveď povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) poslancovi Ondrejovi Dostálovi (klub SaS).
Dostál sa v rámci interpelácií členov vlády spýtal Hegera: Mal by akýkoľvek poslanec Národnej rady zastávať funkciu v predstavenstve spoločnosti Tipos? Odpoveď je krátka, jasná a jednoznačná: Nie.
Tu sú odpovede Eduarda Hegera na interpeláciu Ondreja Dostála.Zo zverejnených odpovedí Hegera ďalej vyplýva, že chce s poslancom Ňarjašom stretnúť počas marcovej schôdze parlamentu a „vyriešiť jeho pôsobenie v Tipose“. Z ďalších odpovedí vyplýva, že Ňarjaš to má v štátnej firme spočítané.
Stalo sa to presne 22. decembra 2022, deň predtým, ako prezidentka Zuzana Čaputová odobrala Igorovi Matovičovi (OĽaNO) poverenie riadiť ministerstvo financií. Matovič úplne na poslednú chvíľu vymenoval Ňarjaša za člena predstavenstva štátnej lotériovej spoločnosti. Do vedenia sa dostal bez výberového konania.
Rezort financií v decembri vysvetľoval, že v predstavenstve chýbal jeden člen. A práve toho malo nárok nominovať ministerstvo. „Keďže daná pozícia v spoločnosti Tipos nebola dlhodobo obsadená, rezort financií nominoval člena predstavenstva, aby boli naplnené všetky požiadavky na personálne zastúpenie,“ uvádzala oficiálna tlačová správa.
Bývalý tanečník a účastník niekoľkých televíznych šou Ňarjaš zasa objasňoval, že jeho pôsobenie v štátnej lotériou spoločnosti bude „externá vec“. Nezabudol dodať, že za to neberie plat alebo odmenu. Svoju úlohu posúval skôr do roviny akéhosi poradenstva, preto potrebuje „mať prístupy, aby mohol poskytovať rady“.
Tento sen sa však skončí zrejme ešte teraz v marci. Dostál na sociálnej sieti zverejnil svoju interpeláciu adresovanú poverenému premiérovi a zastupujúcemu ministrovi financií Hegerovi. „Na moje otázky mi pán premiér odpovedal síce stručne, ale úplne jasne. Až som poňal podozrenie, či mu s prípravou odpovedí nepomáhal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský,“ zavtipkoval si Dostál. O nominantovi OĽaNO na čele zdravotníctva je totiž známe, že ako vojak odpovedá vždy veľmi stručne.
Z Hegerových odpovedí vyplýva, že nepovažuje Ňarjašovu nomináciu za akt, ktorý je „v súlade s deklarovanými zámermi vlády ohľadom odbornosti a nestrannosti“. Nepozdáva sa mu ani spôsob nominácie, ba ani to, že bol vymenovaný bez výberového konania. Poverený premiér si myslí, že takúto funkciu by nemal zastávať poslanec Národnej rady.
Kto vie po čečensky?
Na otázku, aká je odbornosť poslanca, odpovedal Heger priložením životopisu poslanca Ňarjaša. Podľa neho študoval na Stredoeurópskej univerzite a získal titul bakalár. Titul master získal na Obchodnom manažmente Hong Kong. No a na Varšavskej univerzite dosiahol titul MBA.
Ňarjaš v životopise uvádza aj svoje jazykové znalosti. A tie sú naozaj veľmi zaujímavé. Okrem angličtiny, nemčiny, ruštiny, poľštiny a ukrajinčiny totiž podľa vlastných slov ovláda aj čečenčinu.
V životopise sa chváli pozíciami ako riaditeľ oddelenia strategických vzťahov či medzinárodného obchodu. V októbri 2020, keď Slovensko prežívalo druhú vlnu covidovej pandémie, si Ňarjaš platil za inzerciu na rôznych portáloch, v ktorej sa predstavoval ako „podnikateľ, finančník, ktorý precestoval svet, riadil globálne finančné inštitúcie a radil najbohatším investorom sveta“, pričom v súčasnosti „pôsobí ako fintech investor v projektoch s hodnotou milióov eur, pôsobí aj v slovenskom parlamente a je členom výboru pre financie a rozpočet“.
Naši ľudia a naši ľudia
Dostál však pripomína programové vyhlásenie vlády sa v časti s názvom Odborníci namiesto „našich ľudí“ do štátnych podnikov píše, že výber zástupcov do štátnych podnikov bude transparentný a najmä, že vláda zavedie jednotný výberový proces. „Pravidlá budú požadovať štruktúrovaný, transparentný a konflikt záujmov vylučujúci výber, založený na vyhodnocovaní schopností a znalostí. Vrcholné pozície v štátnych firmách budú trhovo ohodnotené s náležitou zodpovednosťou za výsledky,“ toto chcela súčasná vládna garnitúra dosiahnuť ešte v marci 2020.
„Zámer z programového vyhlásenia vlády dávať do štátnych podnikov miesto ´našich ľudí´odborníkov sa v tomto prípade zjavne naplniť nepodarilo,“ konštatuje Dostál. Sebe vlastným spôsobom dodáva, že zrejme sa „odmietanie systému ´našich ľudí´ týka iba ´našich ľudí´ Smeru, nie ´našich ľudí´OĽaNO“.
Podobne sa do Rady Fondu na podporu vzdelávania dostala aj Mária Šofranko, niekdajšia jednotka kandidátky OĽaNO. Tá sa podobne ako Ňarjaš odvoláva na svoje členstvo vo výbore. Kým Ňarjaš sedí vo finančnom, Šofranko je členkou školského parlamentného výboru. Aj Šofranko do rady fondu menoval ako minister financií Matovič.