Tip na článok
Štefan Kuffa: Naposledy šokoval verejnosť návrhom, aby ženy za umelé oplodnenie išli do basy.

Osvietení fanatici v parlamente: Títo politici vzývajú božiu lásku, v NR SR zriadili modliacu miestnosť

Parlament priťahuje križiaka osvieteného na „buzerpľaci“ aj bojovníkov proti umelému oplodneniu.

Slovensko sa podľa ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Medzi poslancami sa však nájdu takí, ktorí sa snažia náboženské názory a myšlienky prepašovať aj do zákonov. Samotná viera, samozrejme, nie je problém, veď naši zástupcovia majú priamo v budove Národnej rady modlitebnú miestnosť. Niektorí však svojím konaním a názormi šokujú aj vlastných kolegov.

Pred voľbou modlitba

„Keď sme mali voliť za predsedu klubu Richarda Vašečku, on sa predtým išiel pomodliť, že sa potrebuje porozprávať s Bohom. Neskôr nám povedal, že mu to Boh odobril,“ prezradil nám jeden člen klubu Matovičových Obyčajných ľudí príhodu s Richardom Vašečkom. Ten sa nikdy netajil tým, že je silno veriaci.

Dokonca napísal niekoľko kníh o radách do manželstva spojených s náboženstvom. „Najnovšia kniha Richarda Vašečku je vhodným sprievodcom rôznymi oblasťami manželstva. Ponúka osvedčený recept založený na biblických princípoch, ktorý je overený tisícmi rokov a miliónmi ľudí. Recept je jednoduchý, stručný a veľmi praktický,“ píše sa v opise jedného z jeho diel v internetovom kníhkupectve.

Sám Vašečka sa v parlamente vyjadril, že Slovensko je síce sekulárny štát, ale on nie je sekulárny človek. Často vystupuje v kostoloch a na náboženských akciách. Bol jedným z poslancov hlasujúcich za zákon, ktorý počítal s väzením pre ženy, ak podstúpia umelé oplodnenie, a tiež silno podporoval vlaňajšie referendum proti homosexuálom.

Kravaty s krížom: Branislav Škripek, v strede, teraz už europoslanec, inicioval v Národnej rade modlitebnú miestnosť a v Europarlamente rozdával Biblie. Len pre zaujímavosť - je v rovnakej frakcii ako Richard Sulík. Vpravo poslanec Richard Vašečka. Foto: Július Dubravay

To, že gejov a lesby nemá rád, dokazuje pravidelne na Facebooku, ale aj v Národnej rade SR. Pri obhajobe registrovaných partnerstiev, o ktorých Martin Poliačik z SaS povedal, že by ich podporil aj Ježiš, sa do neho pustil: „Ježiša Krista si v žiadnom prípade neber do úst, mňa to uráža.“

Veriaci z „buzerpľacu“

Mimoriadne silne sa svojím náboženským pohľadom na svet prezentuje aj europoslanec Branislav Škripek, opäť za Obyčajných ľudí. Predtým, než sa stal veriacim, bol však Škripek pankáč. „Strapatí sme boli. Pili sme pivo, fajčili sme, niektorí sme nemali ani osemnásť rokov, boli sme dobrá partia, páčila sa nám muzika. To nezapadalo do socialistického úzu,“ spomínal Škripek pre náš týždenník, keď nastúpil do parlamentu. Anarchistické časy dnešného poslanca sa skončili krátko po revolúcii. Na vojne v Postoloprtoch pri Žatci v roku 1990 zažil „na buzeráku osvietenie“ a obrátil sa k Bohu.

„Náhle ma obklopilo niečo obrovské, čo presahovalo čas a priestor. Začal som vnímať a rozumieť, že existuje niečo oveľa väčšie než opona materiálneho sveta, ktorá nás obklopuje. Náhle som porozumel, že je Boh a nekonečno, že nekonečno je konkrétne a je schopné s vami komunikovať,“ opisoval Škripek zážitok v minulosti. Po voľbách do európskeho parlamentu odišiel Škripek do Štrasburgu. Vlani v decembri tam šokovaným kolegom dokonca rozdával Bibliu.

V slovenskom parlamente sa okrem kázania o Bohu preslávil kravatami s krížom. Mimochodom, evolučnú teóriu pokladá za prekonanú. Skrátka, naplno verí v to, že nás stvoril Boh. Práve Škripek inicioval v Národnej rade SR vznik miestnosti na modlenie, ktorú poslanci využívajú dodnes.

Križiak Krajniak: Boh sa mu prihovoril bielym svetlom. Netradičná rodina Borisa Kollára mu nevadí. Foto: Vlado Benko jr.

Osvietený

Ďalší, kto sa dal na vieru za nadprirodzeného svetla, je Milan Krajniak, ktorý sedí v parlamente za Kollárovo hnutie Sme rodina. Na svojom blogu napísal, že vyrastal v rodine, kde sa o Bohu nehovorilo. Krátko po revolúcii, keď vraj prechádzal búrlivým osobným vývojom, si kúpil Bibliu a začal chodiť na prednášky do Univerzitného pastoračného centra v bratislavskej Mlynskej doline. Uvažoval vraj nad otázkami, ako mohol Boh žiadať Abraháma, aby zabil svojho syna. O pár týždňov sa mu stal čudný zážitok.

„Jedného májového večera som sedel so svojou bývalou spolužiačkou z gymnázia na lavičke v parku za Piaristickým kláštorom v Prievidzi. Porozprával som jej o svojich úvahách dať sa pokrstiť aj o otázkach, na ktoré si neviem odpovedať. A vtedy sa stalo niečo zvláštne. Kdesi zhora na mňa začalo svietiť zvláštne biele svetlo. Úplne iné ako svetlá lámp, ktoré osvetľovali park. A ja som zrazu cítil, že ma má Niekto veľmi, veľmi rád. Nebolo to niečo, nejaká harmónia, nirvána, vesmír alebo niečo podobné. Cítil som lásku Niekoho, akú som nikdy predtým ani potom necítil,“ píše Krajniak na blogu.

Ten má, mimochodom, názov Posledný križiak. Okrem náboženských záležitostí Krajniak rieši na blogu politiku. Tak nejako v línii kresťanských politikov, ktorí broja za tradičnú rodinu. Zaujímavé však je, že rodina Borisa Kollára, teda jeden muž, osem žien a deväť detí, mu príliš oči nekole.

Čítajte viac:

Zemepáni Kuffovci? Rodina poslanca vlastní rozsiahle pozemky

Vyrazený za fanatizmus

Azda najkontroverznejšie dával najavo svoju vieru v parlamente Štefan Kuffa. Bývalý poslanec za Obyčajných ľudí zapĺňal svojimi drsnými výrokmi, ktoré boli často za čiarou a samotní kresťania nad nimi krútili hlavou, stránky bulváru. Ako posledný rezonoval návrh zákona proti potratom, ten pripravil spolu s Mariánom Kvasničkom a Jozefom Mikloškom z KDH.

Okrem toho, že by boli nelegálne, počítal návrh aj s basou pre ženy, ktoré, naopak, túžia po bábätku a podstúpia umelé oplodnenie. Hoci sa našli poslanci, ktorí ho podporili s nepochopiteľným ospravedlnením, že tresty by údajne v ďalšom čítaní vyhodili, návrh nakoniec neprešiel. Kuffa však okrem toho šokoval vyjadreniami, že homosexuáli sú chorí ľudia, ktorí by nemali behať po uliciach.

Celkovo sa Kuffa v podstate preslávil najmä podozrivým záujmom o túto tému. V rozpravách o iných možno oveľa dôležitejších témach až taký hlasný nebol. Okrem Kuffu sa však témou homosexuálneho sexu trochu príliš podrobne zaoberal poslanec za KDH Marián Kvasnička. Ten chcel dokonca pri rozprave o registrovaných partnerstvách v roku 2012 opisovať homosexuálne praktiky. Nakoniec ostal len pri opise výstavy fotografií v USA. „Asi na najkontroverznejšej fotografii zobrazil belocha s päsťou zasunutou v análnom otvore černocha. Okrem spomínanej päste sa tu návštevníci mohli stretnúť s fotografiou prsta zavedeného do mužského pohlavia, s mužom vykonávajúcim malú potrebu do úst iného muža, s deťmi, ktoré vystavujú na obdiv svoje genitálie a, pochopiteľne, s rôznymi variantmi análneho otvoru: raz s bičom na býky, s valcom, s päsťou,“ prednášal v parlamente Kvasnička.

Na to, že je veriaci, ženatý a ešte stál za rečníckym pultom v Národnej rade, mal tému preštudovanú naozaj dopodrobna.

Usmiaty drsniak

Ďalší z partie, ktorá navrhla kontroverzné trestanie za potraty a umelé oplodnenie, bol poslanec za KDH. Vždy usmiaty Jozef Mikloško často prezentoval svoje názory podopreté citáciami cirkevných predstaviteľov. Pri predkladaní návrhu o potratoch citoval napríklad bratislavského arcibiskupa Zvolenského aj Jána Pavla II.

„Viem, že pre niektorých je tento návrh príliš tvrdý, ešte raz sa im ospravedlňujem, ale musíme o tejto téme diskutovať a čo najviac sa pokúsiť zaviesť morálku do nášho života, ktorá sa z neho vytráca, a vidíme, kam to všetko speje. No pri druhom čítaní určite zákon vylepšíme, to vám sľubujem,“ tvrdil o zákone.

Čítajte viac:

Veriaci pred klinikou: Každým Zdravas zachránime jedno nenarodené dieťa!

Mikloško sa vierou nikdy netajil, v parlamente bol pravidelne medzi modliacimi sa a podporoval napríklad zákaz predaja v nedeľu. Proti potratom: Už menej rozpráva o viere Igor Matovič, ktorý na kandidátke svojich Obyčajných ľudí doviedol do parlamentu Škripeka, Kuffu aj Vašečku. To, že s nimi sympatizuje v mnohých otázkach, bolo jasné napríklad z podpory referenda Aliancie za rodinu.

Málokto si však všimol, že Matovič nosil dlhý čas na saku odznak s detskými nožičkami. Mali symbolizovať nôžky dvanásťtýždňového plodu v maternici, teda v čase, do ktorého je povolený potrat. Na druhej strane sa Matovič vlani v januári vyjadril, že by cirkvám pomohla odluka od štátu. K prípadu odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka sa však staval veľmi opatrne.

Keď sa špekulovalo o kandidatúre Bezáka na prezidenta, pripomenul, že keď ho odvolali, jeho najväčší zástancovia boli ateisti a slovenskí liberáli. „Keď nastávajú rozpory v cirkvi, práve títo liberáli a ateisti sa snažia podporou ľudí ako Bezák cirkev ešte viac rozoštvávať,“ povedal koncom roka 2012.

Z Matovičovho tímu je aj známa blogerka a jednotka kandidátky OĽa- NO Veronika Remišová, ani ona sa príliš netají svojou vierou. „Tak som si prehodila čas modlitby na ráno. Vtedy si čítam Sväté písmo či inú duchovnú literatúru. Večer, predtým, než dáme synčeka spať, sa modlíme spolu s ním. Rozpráva Ježiškovi, čo počas dňa zažil, alebo mu ďakuje napríklad za to, že stretol na prechádzke policajtov,“ povedala pre web cestaplus pred voľbami. Na rozdiel od Kuffu či Škripeka sa venuje dôležitejším témam ako boju proti homosexuálom či potratom, napríklad kauze kompa.

VIDEO Plus 7 Dní