Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie ročne na následky osýpok milión ľudí. V rozvojových krajinách zároveň patria osýpky k najčastejším príčinám oslepnutí, aj preto sa organizácia snaží osýpky trvalo odstrániť pomocou očkovania. To je povinné aj u nás, na Slovensku. Osýpky sú nebezpečné aj pre formu šírenia, vírus sa šíri vzdušnou cestou, kvapôčkami.

Zákaz návštev

Na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva od pätnásteho novembra 2018 až do odvolania platí na Infekčnej klinike FN Nitra zákaz návštev. Jedným z pacientov, ktorých hospitalizovali s osýpkami na infekčnom oddelení, je sedemnásťročný občan Ukrajiny, druhým zasa ani nie ročné bábätko. Podľa zverejnených informácií je na návšteve rodiny v Nových Zámkoch, dieťatko pochádza zo Šale a nebolo ešte očkované. Príznaky choroby sa u neho prejavili po návšteve Turecka.

Aj na východe

Osýpky sa v súčasnosti vyskytujú aj v okrese Trebišov. Výraznejšie tam začali pribúdať od začiatku septembra 2018 v rámci prirodzenej migrácie obyvateľstva. RÚVZ tam zaznamenal do 15. novembra štyridsať prípadov. Veľká časť sa prejavila u detí, ktoré ešte nedosiahli potrebný vek na povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva už epidémia osýpok v okresoch Michalovce a Sobrance skončila. Trvala približne štyri mesiace od mája do septembra, keď tam bolo zaevidované posledné ochorenie. Za tento čas tam zaznamenali 447 prípadov osýpok, ktoré sa v Michalovskom okrese začali šíriť z obce Drahňov.  

"Posledná kontrola zaočkovanosti detskej populácie bola v vykonaná k 31.8.2018. Výsledky zaočkovanosti  v Nitrianskom kraji v rámci pravidelného povinného očkovania  detí  proti osýpkam prekročili hranicu 95 %. Zaočkovanosť proti osýpkam   v kontrolovanom ročníku narodenia 2015  bola  96,5%. V  ročníku narodenia 2016  dosiahla zaočkovanosť  96,3 %. Na úrovni jednotl ivých okresov  Nitrianskeho kraja  zaočkovanosť kontrolovanej populácie  neklesla pod hranicu 95 %. Revakcinovaných detí v 11. roku života proti osýpkam bolo od 98,5 % ( ročník narodenia 2005) do 98,6 % ( ročník narodenia 2006.  Za posledných dvadsať rokov  sme v Nitrianskom kraji  zaznamenali   2 ochorenia na osýpky len  v tomto roku ( 2018)," uviedla pre PLUS 7 DNÍ MUDr. Katarína Tináková, regionálna hygienička.