Keď v roku 2019 počúvame príbeh rodiny jedného z úspešných manažérov rezešovských Východoslovenských železiarní (VSŽ), udalosti, ktoré opisujú, nám pripadajú ako z nejakého paralelného sveta. Obrovské priestory s krásnymi parketami a vybavením, ktoré sa v 90. rokoch považovalo za luxus, nás však utvrdzujú v tom, že veci, na ktoré už mnohí zabudli, sa skutočne diali. Rodina Ivana Lacka, ktorý sa vyšplhal až na riaditeľa zahraničného obchodu košických železiarní, žije dôsledky otcovej „kariéry“ každý deň.

Chátranie a luxus

„Žijeme? Skôr prežívame a čakáme, kým sa nočná mora skončí a konečne budeme môcť žiť svoj život,“opravuje nás najstaršia dcéra jedného z vybavovačov mečiarovskej privatizérskej garnitúry. Ivana Lacková pracuje v štátnej správe a ako absolventka Slovenskej technickej univerzity si urobila navyše učňovku. Inžinierka študovala za čašníčku, len aby mala diplom aj na druhú robotu. To všetko preto, aby mohla splácať tatkove dlhy z obrovitánskej hypotéky, ktorú na rodinný dom zobral.

Spolu so súrodencami, invalidnou dôchodkyňou Janou a mladším bratom Miroslavom, sa ledva vládzu zložiť na splátku vyše 3 500 eur mesačne. „Žijeme v zlatej klietke,“ironizuje matka Jana Lacková. Vila, ktorú vlastnia v Limbachu, je skutočne neobyčajná - krásna záhrada s ružami, udržiavanými stromami, pozemkom 2 800 štvorcových metrov a tromi poschodiami, ktoré majú spolu viac ako 700 štvorcových metrov.  Luxus? Áno, život nad pomery však nie je prechádzka ružovou záhradou. Vypustený chátrajúci bazén, ošarpaná drevená brána a diera v omietke v jednom z rohov prijímacieho salóna hovoria to, čo potvrdzuje Ivana, keď sa obzeráme okolo. „Nemáme dosť peňazí ani na údržbu,“  vraví a klopí zrak. Domu sa chcú zbaviť už roky, ale nemôžu. Presne deväť rokov sa totiž súdia s otcom rodiny. Ivan Lacko žiada od svojich detí a manželky doplatenie sumy, za ktorú od neho v roku 2011 nehnuteľnosť kúpili, a kým sa prípad neuzavrie, s domom sa hýbať nemôže.

Divoké roky

Keď prichádzame do „vily Jana“ v mestečku, kde roky býva aj exprezident Ivan Gašparovič, Lackovci tvoria zjednotený front. Mama Jana, dcéra Ivana, najmladší Miroslav a Jana, ktorá zo zúfalstva pred pár rokmi skočila pod vlak a prišla o nohu, ťahajú za jeden povraz. Všetky dokumenty o tom, ako „žil a tvoril“ ich otec v 90. rokoch, ale aj neskôr, majú nachystané.  Každý z nich má pripravený iný neuveriteľný príbeh. O únose otca, spore s Rezešovcami, pre ktorý sa musela rodina sťahovať z východu, o nosení kufríkov „kešu“ rovno Vladimírovi Mečiarovi, otrávenom čuvačovi, desiatkach účtov v zahraničných bankách, desaťtisícoch eur podlžností popodpisovaných na zdrapoch papiera, bujarých výletoch s podvodníkmi a milionármi na Cypre.

V papieroch, ktoré rad radom predkladajú, čítame, že Ivan Lacko sa občas zaručil svojim veriteľom aj svo­jimi deťmi. „Dlhy budú splácať aj dediči,“ dušuje sa v jednom dokumente písanom po česky. Haldy listín, ktoré nám ukazujú ako dôkazy o zhýralom otcovom živote, našla rodina v záhradnom domčeku. Hoci dokumenty vyzerajú ako pravé, potrebovali by sme mesiace hľadania na to, aby sme ich autenticitu vedeli overiť. Zaujímavejšia ako tieto doklady o neuveriteľných kšeftoch bývalého funkcionára VSŽ je už len otázka, ako sa Lackovci dostali do pasce, ktorá im zničila život.

Kráska a zvodca

„Keď sme sa vzali, nemali sme nič,“spomína si na začiatok vzťahu exmanželka Ivana Lacka. Je pre ňu dôležité povedať, že spolu začínali od nuly. Aby bolo jasné, že nie je žiadna pani „milostivá“ ani „zlatokopka“, ako vraj o nej rozpráva exmanžel. „Po škole som hneď pracovala, bola som dcéra rozvedenej mamy. Začínala som ako sekretárka. Cez prázdniny som vždy brigádovala. S mamou sme šili a tak si tiež privyrábali,“ hovorí. Trochu sa usmeje, keď rozpráva, ako za ňou vtedy fešný mladík prišiel do Košíc.

Kedysi: Ivan a Jana Lackovci v časom, kedy sa ľúbili.
Kedysi: Ivan a Jana Lackovci v časom, kedy sa ľúbili.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

„Dvoril mi. Povedal, že za mnou prišiel navždy. Začínali sme na internáte, prišli zásnuby, svadba. Tá bola v roku 1968. V tom čase som mala pocit, že je rád, že ma má,“ vraví. Už v 70. rokoch začal Lacko pracovať ako operátor počítača vo Východoslovenských železiarňach. „Dostali sme garsónku zo železiarní, neskôr, keď prišli deti, trojizbový byt. Medzitým si začal robiť vysokú školu. Museli sme si odriekať, mala som 25 korún na všedný deň a na nedeľu 50,“ rozpráva Jana Lacková. Vraví, že po poslednej materskej v roku 1991 jej manžel nechcel, aby sa vrátila na pozíciu personalistky a mzdárky v železiarňach.

FOTOGRAFIE vnútra vily, o ktorú vedú Lackovci skoro desaťročný spor, si môžete pozrieť TU

„Povedal, že on už kariérne tak postúpil, že moja výplata je zanedbateľná. Vraj budem mať o dôchodok postarané a aj tak budeme žiť z renty,“ hovorí udržiavaná blondínka. Manželovi sa darilo a rodina začala budovať veľký rodinný dom v Medzeve. „Staval sa 12 rokov, veľmi som ho chcela,“spomína si na usadlosť s bazénom, z ktorej sa jej ťažko sťahovalo preč. Vraj muž prišiel jeden deň domov a žene povedal: „Musíme sa sťahovať, lebo ak nie, zabijú ma.“ Bol to šok.

Dvojaký život

Stalo sa to koncom 90. rokov. Lacko medzitým vystrelil na post viceprezidenta VSŽ pre zahraničný obchod za čias, keď sa podnik tuneloval pod vedením Alexandra Rezeša. Jeho bývalá žena si spomína, ako často mu balila kufre. Významný manažér často cestoval, to áno, ale prisahá, že o dianí v podniku ani o tajných účtoch či nákupe vily v Španielsku netušila.  Naivita, klapky na očiach, strach pýtať sa alebo skutočná zaneprázdnenosť starosťou o deti a návštevy, s odstupom času človek uverí, čomu veriť chce. „Nemali sme núdzu, ale netušili sme. Mal úžasný príjem a dnes už viem, že vedel zarobiť aj bokom, lebo sme zistili, že mal 37 účtov! Tu milión, tam milión, komu dával a rozdával, to neviem. Rodine nie,“ obhajuje sa Jana Lacková, ktorej dnešný príjem vraj tvorí len dôchodok 280 eur.

Kedysi: Jana s Ivanou ako tínedžerky a úsmev Miroslava ako bezstarostného chlapca v Medzeve.
Kedysi: Jana s Ivanou ako tínedžerky a úsmev Miroslava ako bezstarostného chlapca v Medzeve.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Bratislavský život začali žiť v roku 1998. Najmladší syn nastúpil do osemročného gymnázia, staršie dcéry na univerzitu. „Vtedy to už všetko začalo ísť dolu vodou,“ prehovorí syn Miroslav. Mal vtedy len 10 rokov. Otec v železiarňach skončil, keď mal 51 rokov. Odvtedy už pravdepodobne len viedol pofidérne obchody a bral ešte podozrivejšie pôžičky. A dnes? Ivana ukazuje, že na sociálnej sieti LinkedIn sa chváli, že je nezávislý bankový expert. Profil má dokonca v angličtine. Čo asi tak radí klientom, zamýšľa sa dcéra. Splácať úver iným úverom? Alebo tvorí ďalšiu podvodnú pyramídovú schému?

Na otca zavolali políciu

Rodinné vzťahy sa zhoršovali, tajností pribúdalo. Trpezlivosť manželke došla v roku 2010. „Vtedy sme ho poslali bývať do záhradného domčeka, ale ešte stále jedol moju stravu. Prebiehal rozvod,“ vraví matka. „Tatko“ bol vraj nezvládnuteľný, a tak zavolali políciu, aby ho vyviedli z domu, o ktorý sa s deťmi začal rok nato súdiť. Po rozvode Jana Lacková zistila, že ako manželka získala polovicu mužových dlhov. V roku 2011 od neho deti odkúpili dom v Limbachu. Za 1,8 milióna eur, čo pre mladých znamenalo nové úvery. Otec tvrdí, že deti nezaplatili všetko, ale len časť. Oni však rátajú, že polovica nehnuteľnosti patrila matke a zo sumy odrátali všetky otcove dlhy, ktoré už zaplatili. Jemu sa to nezdá a na vlastné deti podal hneď žalobu. Okresný súd ju zamietol a konštatoval, že deti dokázali zaplatenie kúpnej ceny. Nasledovalo odvolanie. Krajský súd rozsudok vrátil na úplne nové preskúmanie. V máji pezinský okresný súd nanovo rozhodol v prospech Ivany, Jany a Miroslava. Lacko sa zas odvolal na krajský, a tak sa súdy ťahajú už desiaty rok.

On zarábal

„Deti aj manželka bývajú v dome, ktorého hodnota je približne 1,8 milióna eur. Na všetko som zarobil osobne, nik iný. Deti mi pritom vyplatili iba časť kúpnej ceny, a to vo výške 540-tisíc eur formou novej hypotéky. Zvyšok sa mal vyplatiť pri podpise zmluvy, čo sa však nestalo. Keďže medzi nami neprišlo k dohode, nezostalo mi nič iné, iba sa obrátiť na súd. Stále však platí, že som pripravený dohodnúť sa, veď predsa je to moja rodina,“ obhajoval sa v minulosti Ivan Lacko. To isté tvrdí aj Plus 7 dní: „Domievam sa, že deti by si mali splniť zaväzky vyplývajúce z Kúpnej zmluva o predaji rodinného rezidenčného domu v Limbachu do ich vlastníctva. ktorého súčasná trhová cena je minimálne 2 milióny eur.“

Na snímke Vila Jana v Limbachu. Nehnuteľnost, v ktorej v súčasnej dobe žije rodina Ivana Lacka, použil na ručenie pri množstve úverov.
Na snímke Vila Jana v Limbachu. Nehnuteľnost, v ktorej v súčasnej dobe žije rodina Ivana Lacka, použil na ručenie pri množstve úverov.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Uznáva, že vzťahy nie sú dobré, a tvrdí, že najbližšie má k dcére Janke. Tá mu vraj občas zdvihne telefón. Mrzí ho, že keď sa pokúsila ukončiť svoj život, nik ho neinformoval. „K svojim deťom som sa vždy správal veľmi slušne a dobre. Samozrejme, ako v každej rodine, mali sme problémy, ktoré sa však vystupňovali iba vtedy, keď do nich vstúpila moja bývalá manželka. Je mi ľúto, v akej situácii sa nachádzajú, no ja to ovplyvniť nemôžem, keďže ma z domu po tom, čo som im ho predal, vyhodili,“povedal médiám pred rokom.

Za tým, že jeho deti a exmanželka porozprávali svoj príbeh médiám, vidí Ivan Lacko záujem tretej strany. „Mám 73 rokov a som dôchodca. Tretia strana pomáha mojim deťom, aby ma okradli o majetok. Keď sa im to podarí, tak tretia strana vystaví mojím deťom faktúru za pomoc v takej výške, ktorú nebudú vedieť zaplatiť. Potom im cestou exekúcie  zoberú rodinný dom v Limbachu,“ napísal Plus 7 dní. 

Viní exmanželku

Súdiť sa skoro 10 rokov vraj nie je po chuti ani jemu. „Vzniknutá situácia m a mrzí, ale ja som ju nespôsobil. Rodinu som maximálne zabezpečil, poskytol som deťom maximálny luxus a vysokoškolské vzdelanie,“bráni sa obvineniam. „Rozpad našej rodiny spôsobila bývala manželka Jana Lacková, ktorá v októbri 2008, ako konateľka firmy LC s.r.o., podpísala Kúpnu zmluvu s mestom Pezinok na kúpu pozemku, tzv. Pálfyho majeru, za 550 tisíc eur. V tej Kúpnej zmluve bola zakotvená finančná sankcia za omeškanie platby 500 eur za každý deň z omeškania. Túto Kúpnu zmluvu podpísala sama, bez môjho súhlasu. Je dostupná na Mestskom úrade Pezinok, majetkový odbor a na Katastrálnom úrade v Pezinku. Dostala nás tým do obrovských finančných problémov,“  vracia útoky.

„Bývala manželka Jana Lacková je nesmierne panovačná a má nekonečné ambície. Na pozemku chcela postaviť hotel. Následne podala žiadosť o rozvod. Rozvodové konanie prebehlo v októbri 2011, kedy bolo naše manželstvo rozvedené. Podarilo sa jej úspešne rozbiť naše manželstvo. Ešte si dovoľujem poznamenať, že od januára 1988, kedy sa narodil syn Miroslav, bývala manželka Jana Lacková, nebola nikde zamestnaná. Jediným nositeľom reálnych príjmov do rodiny som bol ja,“povedal Ivan Lacko.

Nekonečné súdy

„Tento súdny spor je triviálna vec, nerozumieme, prečo to trvá tak dlho,“ čuduje sa Miroslav. „Zaujímavé je, že starého zadlženého dôchodcu zastupuje advokátska kancelária exposlanca za OĽaNO Miroslava Kadúca. Stále sa pýtam prečo, veď pre honorár to asi nebude,“zamýšľa sa. Odpoveď na rétorickú otázku hádať nechce. No a my s fotografom si kladieme logickú otázku, prečo drahú nehnuteľnosť deti kupovali? Vedeli, že dom je zaťažený gigantickou hypotékou a aj keď sa spoja a mali by slušné príjmy, ide o vysokú splátku na množstvo rokov. Náklady na údržbu sú rovnako neudržateľné. Veď mohli nechať tatka trápiť sa s úverom. Ak by banke neplatil, jednoducho by nehnuteľnosť vzal exekútor. To by žili Ivana, Jana aj Miroslav už ďaleko od Limbachu v bytoch, ktoré by mohli splácať bez problémov. „Nechceli sme prísť o strechu nad hlavou,“ vyvsvetľuje Ivana a Miroslav. Na matke vidieť, že má k domu aj citový vzťah. Deti nevedeli, že krátko pred predajom otec zaťažil dom predbežným opatrením. To im zakazuje podnikať v ňom a predať ho.

Dal si vyrobiť vlastnú bustu. Otec bojuje s deťmi o dom už skoro desať rokov.
Reprofotografie z rodinného archivú rodiny Ivana Lacka.
Dal si vyrobiť vlastnú bustu. Otec bojuje s deťmi o dom už skoro desať rokov. Reprofotografie z rodinného archivú rodiny Ivana Lacka.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Tyran?

Peniaze a boj o dom sú prekliatie rodiny. Deti však tvrdia, že s Ivanom Lackom nebol život ľahký ani v časoch, keď vyzerali ako jedna šťastná majetná rodina. Syna si vraj nikdy nevšímal. A to mal junior ešte šťastie. „Od detstva ma bil remeňom, vulgárne mi nadával. Bil ma do dospelosti, buchnátoval, fackoval. Ni­kdy mi nič nedával, brigádovala som od šestnástich, maximálne mi dal nejaké drobné na telefón. Ani v čase štúdia na Slovenskej technickej univerzite som od neho nemala žiadnu podporu. Iba som mala strechu nad hlavou. Donútil ma prevziať úver 2,5 milióna korún a 22-tisíc eur na dom v Medzeve. Aj som ho mala rada, aj som si ho vážila ako otca, ale veľmi som sa ho bála. Pod nadávkami, vyhrážkami a pod tým tlakom som podpísala a platila,“ hovorí Ivana. Príkoria z detstva ju však netrápia tak ako udalosť spred piatich rokov. Bola v práci, keď jej polícia zavolala, že sa jej mladšia sestra Jana hodila pod vlak a nevedia, či prežije. „Janka ho najviac milovala a nezniesla, že nás takto klame a využíva,“vraví Ivana.

Nesmelé plány

Jediné, čo si želá, je, aby sa nočná mora okolo súdu skončila. Dúfa, že potom všetci traja budú môcť začať konečne žiť svoj život. Predajú dom, urobia hrubú čiaru za minulosťou. Miroslav, ktorý učí na univerzite v Nemecku a je úspešný historik, sa chce presťahovať do Rakúska. Dáva mu to zmysel, keďže sa orientuje na Habsburskú monarchiu.  Ivana ani Jana o presných plánoch nehovoria, ale pri pohľade na ich utrápené tváre je jasné, že po bodke za súdnym sporom s otcom im padne balvan zo srdca. „Túžila som po vlastnej rodine, dnes už chcem len žiť svoj život. To mi otec zničil,“ smutne konštatuje Ivana. Janulka, ako Ivana sestru láskavo volá, si možno založí živnosť a bude môcť piecť svoje krásne a chutné torty aj komerčne. Uvidí sa. Jedno však vedia všetci traja s istotou. Prvé, čo urobí, bude zmena prie­zviska. Ten plán majú všetky tri deti Ivana Lacka. S otcom, ktorý postavil peniaze nad život svojich detí, už nechcú mať nič spoločné.