Tip na článok
Už odsúdený: Mladík jazdil so štyrmi promile alkoholu v krvi, v aute viezol aj štyri kamarátky.

Otec to nevybavil: Sudcovho syna, ktorý jazdil so štyrmi promile, uznali vinným

S päťstoeurovým trestom a biľagom na celý život odišiel zo súdu študent práva.

Môj otec je sudca, on to vybaví, - rozprával na mol spitý Ján Š., keď ho v marci 2012 po krátkej naháňačke zastavila policajná hliadka. Teraz sa tento syn sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici už ako obžalovaný postavil pred sudcu Okresného súdu v Banskej Bystrici.

Namiesto siláckych rečí s pokorou v hlase priznal, že si za volant sadol so štyrmi promile alkoholu v krvi. „Veľmi ma mrzí, že som spáchal tento čin. Už sa to nestane,“ sľuboval pred vynesením rozsudku. Mladíkove slová vyjavene počúvali žiaci základnej školy, ktorých sem doviedli špeciálne na toto pojednávanie. Súd tak zrejme demonštratívne ukázal, že rozhodovanie o kolegovom synovi znesie kontrolu verejnosti. Verdikt znel - vinný.

Žiaci základnej školy: Prišli sa špeciálne pozrieť na prípad sudcovho syna. Foto: Ľubo Vojtek

Opitý viezol celú partiu

Istý čas to vyzeralo, že sa sudcovmu synovi prepečie flagrantné prekročenie zákonom stanovenej hranice jedného promile, keď sa šoférovanie pod vplyvom alkoholu už považuje za trestný čin. Pôvodne súd trestné stíhanie zastavil, čo by znamenalo, že sa na lavicu obžalovaných ani neposadí. V zdôvodnení rozhodnutia o zastavení stíhania sa písalo o nízkom veku blízkom hranici mladistvého, o jeho bezúhonnosti a poľahčujúcou okolnosťou tiež bola skutočnosť, že nespôsobil žiadnu škodu.

Službukonajúci policajti napísali do záznamu, že chlapec mal v sebe minimálne štyri promile alkoholu. Použité zariadenie totiž vyšší alkohol zmerať nedokázalo. Ale aj preukázateľné štyri promile, pri ktorých by väčšina populácie skončila v nemocnici, stačia na predstavu, ako pozorne asi mohol mladík šoférovať.

Policajti videli na vlastné oči, že nerešpektoval značku Stop na nebezpečnej križovatke a nočnými ulicami Banskej Bystrice sa hnal šialenou rýchlosťou. Jeho arogancia bola o to zarážajúcejšia, že v aute viezol štyri kamarátky. Ich rodičia môžu považovať za zázrak, že sa nedostali do správ ako ďalšia tragédia.

Azda aj z týchto dôvodov krajský súd s podmienečným zastavením trestného stíhania nesúhlasil a prípad vrátil na okres. Vytýčený termín verejného pojednávania však na internete chýbal. Keď sa o dôvody nezverejnenia termínu začala zaujímať redakcia týždenníka PLUS 7 DNÍ, došlo k náprave. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzeralo. Až dodatočne sme zistili, že zverejnili pojednávanie so sudcovým synom v termíne, ktorý potichu odročili tesne pred tým, ako k jeho zverejneniu došlo. O tomto zavádzaní verejnosti a benevolentnom prístupe súdu ku kolegovmu synovi sme viackrát písali.

Po sérii kritických článkov sudca Peter Pulman urobil všetko preto, aby nedošlo k spochybneniu jeho objektivity. Takáto reakcia na kritiku je v slovenskom súdnictve mimoriadne vzácna. Súčasne treba povedať, že obžalovaný Ján Š. to súdu a vlastne aj sám sebe uľahčil. K spáchaniu prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa v plnej miere priznal. Súd preto nevykonával žiadne dokazovanie týkajúce sa skutku, predvolaní svedkovia vôbec nevypovedali.

Sudcov syn tak bol ušetrený ponižujúceho opisu dopravnej kontroly, pri ktorej sa vykrúcal zo zodpovednosti, policajtom do očí klamal, že on za volantom nesedel a arogantne sa pýtal, či mu môžu šoférovanie dokázať. Teraz v súdnej sieni a pred očami dvadsiatky štrnásťročných detí on, len o pár rokov od nich starší, prijal rozhodnutie súdu s vážnou tvárou a rovno sa zriekol odvolania.

Ako trest mu sudca určil zaplatenie päťsto eur a zákaz šoférovať dva roky. Niekomu by sa mohlo zdať, že mladík vyviazol pomerne ľahko, ale objektívne treba uznať, že pre alkohol za volantom súdy posielajú vinníkov do väzenia veľmi zriedkavo. Zároveň je fakt, že ťažkým trestom pre sudcovho syna je už len samotné uznanie viny. Ako študent práva si určite sám uvedomuje, že tento biľag mu bude komplikovať život až do smrti.

Aj keď po krátkom čase bude mať trest zahladený a bude sa môcť preukazovať čistým výpisom z registra trestov, v takzvanom odpise trestov mu záznam ostane. Ale výkričníkom, ktorý mu možno bude v hlave zvoniť ešte viac ako odpis trestov, je hanba spôsobená otcovi sudcovi.

Čítajte viac:

Synáčikovi sudcu sa alkoholická naháňačka s policajtmi prepiekla

Synáčik sudcu: Na mol opitý šofér vyviazol bez trestu

Kauza opitého synáčika sudcu sa záhadne vlečie

VIDEO Plus 7 Dní