OTESTUJTE SA: Poznáte európske mestá podľa ich dominánt a atrakcií?

Atrakcie a dominanty miest.
Foto: Internet

2.12. 2021 20:00 Každé mesto má svoju dominantu či atrakciu. Ak ste náruživý cestovateľ, určite ich poznáte. Viete pomenovať mesto podľa jeho „poznávacieho prvku“?

Big Ben

1/14 Celú vežu volajú Big Ben, ale v skutočnosti sa tak volá len zvon, pričom veža má oficiálny názov Elizabeth Tower, predtým Clock Tower. V ktorom meste nájdete túto pamiatku?

Eiffelovka

2/14 Túto dominantu uviedli do prevádzky v roku 1889, postavili ju pre Svetovú výstavu. Ročne ju navštívi milióny turistov. V ktorom meste?

Foto: Internet, Internet
Atomium

3/14 Tento monument bol postavený tiež pri príležitosti Svetovej výstavy v roku 1958. Predstavuje základnú bunku kryštalickej mriežky železa zväčšený 165 miliárd krát. Kde sa toto Atomium nachádza?

Ermitáž

4/14 Ermitáž, jedna z najvýznamnejších a najväčších svetových umeleckohistorických inštitúcií. Kedysi bola časťou panovníckeho sídla. V ktorom meste ju môžete navštíviť?

Foto: Internet, Internet
Morska víla.

5/14 Socha malej morskej víly je symbolom istej metropoly. Nachádza sa pri brehu mora a bola inšpirovaná rozprávkou Chansa Christiana Andersena o Malej morskej víle. V ktorom meste ju nájdete?

Hofburg

6/14 Hofburg je niekdajšia rezidencia silných vládcov silnej ríše. Vládla odtiaľ aj cisárovná Mária Terézia, dnes je sídlom úradu prezidenta. V ktorom meste ho môžete navštíviť?

Foto: Internet, Internet
Grachty.

7/14 Kanálmi, nazývanými aj grachtami, sa môžete previezť ako turista, obyvatelia ich bežne využívajú ako dopravnú cestu. Ide o veternú krajinu s množstvom bicyklov. V ktorom meste sa môžete previezť po grachtoch?

Belémska veža.

8/14 Táto veža sa nazýva Torre de Belém - Belémska veža. Pochádza zo 16. storočia. Je zapísaná v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Pri návšteve ktorého mesta by ste túto pamiatku nemali obísť?

Foto: Internet, Internet
Di Trevi.

9/14 Fontána di Trevi je najznámejšou fontánou v meste. Sexsymbol 50. rokov Anita Ekbergová ju preslávila aj kúpaním sa v nej vo filme La Dolce Vita. V ktorom meste môžete do fontány hodiť mincu, aby ste sa tam vrátili?

Brandenburger Tor.

10/14 Brandenburskú bránu dal koncom 18. storočia postaviť kráľ Fridrich Viliam II. ako symbol mieru. V čase studenej vojny rozdeľovala mesto i krajinu. Po páde železnej opony je opäť symbolom mieru a zjednotenia. Kde ju nájdete?

Foto: Internet, Internet
Akropola

11/14 Komplex stavieb, symbol klasického umenia a kultúry bol pôvodne náboženským centrom. Názov sa začína na A. Vznikol asi 400. rokov pr. n. l. V ktorom meste, ktoré sa volá kolískou demokracie, komplex stojí?

Sagrada Familia.

12/14 Baziliku Sagrada Familia navštevujú milióny turistov. Od roku 1882 je stále vo výstavbe. Dielo Antonia Gaudího dostalo až tento rok - konečne po 137 rokoch - stavebné povolenie. V ktorom meste ju môžete navštíviť?

Foto: Internet, Internet
Syrenka.

13/14 Táto dáma je symbolom aj erbom hlavného mesta. Je to morská, alebo skôr logicky riečna panna. Syrenka. V ktorom meste ju nájdete?

Karlov most.

14/14 Najstarší stojaci most cez rieku Vltavu. Každý rok ho navštívia milióny turistov. Jeho výstavba sa začala v roku 1357 pod záštitou kráľa Karola IV. a bola dokončená v roku 1400. V ktorom meste sa Karlov most nachádza?

Foto: Internet, Internet
Hrať znova Pochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah