OTESTUJTE SA: Vladimír Mečiar a jeho politická kariéra

6.8. 20:00 Pred nedávnom ohlásil svoj politický návrat Vladimír Mečiar. Milovaný aj nenávidený, niekoľkonásobný premiér toho stihol za svoju politickú kariéru od roku 1989 veľa. Otestujte sa ako sa vyznáte v historických miľníkoch novodobej slovenskej politiky.

Najprv Koliba, potom dom.
Vladimír Ondruš, Vladimír Mečiar, Viliam Soboňa, Jozef Golonka

1/10 Nežná revolúcia v roku 1989 zastihla Vladimíra Mečiara ako

Mečiar a tí druhí.
Vladimír Mečiar, Elektra

2/10 Na koho odporúčanie pozvala vtedajšia Verejnosť proti násiliu Vladimíra Mečiara do „konkurzu“ na post ministra vnútra?

Foto: archív, archív
Z vyše 40 slovenských miest a obcí prišli 14.mája 1998 sympatizanti HZDS do bratislavskej športovej haly na Pasienkoch. Na sn. èelní predstavitelia  HZDS na úvod mítingu poèas hymnickej piesne. Prvým reèníkom na mítingu bol podpredseda HZDS podpredseda NR SR A.M.Húska (3.sprava)  Foto: Rudolf Bihary - TASR

3/10 Vladimír Mečiar stál na čele Hnutia za demokratické Slovensko do svojho zániku. Koľkokrát táto strana vyhrala parlamentné voľby?

V stredu 17. júna 1992 sa konalo v Prahe druhé kolo rokovania o rozdelení ÈSFR medzi Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) na èele s Vladimírom Meèiarom a Obèianskou demokratickou stranou (ODS) vedenou Václavom Klausom. Na snímke Vladimír Meèiar (v¾avo) a Václav Klaus (vpravo) poèas TK po ukonèení rokovania. Foto: TASR-Archív Pavel Neubauer, 17.6.1992, Praha

4/10 Kto je autorom tohto výroku o Vladimírovi Mečiarovi: „Mečiar používa lož ako pracovnú metódu“?

Foto: Rudolf Bihary, TASR-Archív Pavel Neubauer
Expremiér Vladimír Mečiar chystá návrat do veľkej politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom.

5/10 Mečiar v rozhodujúcich voľbách v roku 1998 počas predvolebnej kampane otváral diaľničné úseky so svetovými osobnosťami. Kto v tom čase okrem iných na Slovensko zavítal?

Hruštička Kramplová. Príloha.
Zdenka Kramplová, bývalá poradkyňa Vladimíra Mečiara, šéfka Úradu vlády, ministerka zahraničných vecí 1997-1998, veľvyslankyňa v Kanade.
Vladimír Mečiar

6/10 Niekoľkonásobný premiér sa uchádzal aj o post hlavy štátu v priamej voľbe prezidenta. V ktorom roku to bolo prvýkrát?

Foto: Matej Kalina, archív
Kováč Michal, Mečiar Vladimír

7/10 Jedna z najväčších politických káuz, ktorá sa pripisuje Vladimírovi Mečiarovi sa týka únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Prezident Kováč vtedy vyzval vládu, aby konala.

Expremiér Vladimír Mečiar chystá návrat do veľkej politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom.

8/10 Vladimír Mečiar sa ako premiér objavoval aj v televíznej relácii, v ktorej spolu s moderátorom komentoval vnútropolitický vývoj. Ako sa táto relácia volala?

Foto: Archív, Matej Kalina
Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) 14. mája 2011 v Banskej Bystrici oslávilo 20. výročie svojho založenia. Galaprogram sa začal o 15.00 h vo výstavnej hale BB EXPO na Námestí slobody. Počas galaprogramu boli udelené tiež čestné plakety zakladajúcim členom hnutia. V meste pod Urpínom sa konal aj prvý ustanovujúci snem hnutia, a to 22. júna 1991. Delegáti sa rozhodli, že HZDS nebude mať formálne znaky politickej strany, ale hnutia. Po schválení stanov a programu potvrdili v

9/10 V spomínanej relácii sa vtedajší premiér lúčil s politikou. Komu prenechal vtedy svoj vtedajší poslanecký mandát po voľbách?

Na snímke z¾ava Anna Belousová z SNS, Ján Slota, predseda SNS, Rafael Rafaj z SNS, Miroslav Jureòa z HZDS-¼S, Vladimír Meèiar, predseda HZDS-¼S, Milan Urbáni z HZDS-¼S, Pavol Paška zo strany  SMER-SD a predseda strany  SMER-SD Robert Fico na  zasadnutí  koaliènej rady 17. júna 2008 v Bratislave. FOTO TASR - Tomáš Halász

10/10 Kto zo známych osobností inklinoval k štýlu vládnutia Vladimíra Mečiara?

Foto: Jozef Ïurník, Tomáš Halász
Hrať znova Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah