OTESTUJTE SA: Vyznáte sa v britskej politike a v jej lídroch?

Novým britským premiérom je Boris Johnson.
Foto: TASR

30.7. 20:00 Spojené kráľovstvo bolo nedávno opäť centrom pozornosti svetového diania. Predsedkyňu vlády Theresu Mayovú vystriedal v kresle jej spolustraník a zástanca brexitu Boris Johnson. Čo viete o súčasnej vláde Veľkej Británii a o samotnom Borisovi Johnsonovi?

Nový britský premiér Boris Johnson.

1/8 Akú verejnú funkciu vykonával novozvolený britský premiér Boris Johnson v minulosti?

Boris Johnson.

2/8 Kde sa narodil Boris Johnson?

Foto: Profimedia, Profimedia
Boris Johnson ako basketbalista.

3/8 Nástup Borisa Johnsona do funkcie označili The Times za najbrutálnejšiu vládnu čistku v moderných politických dejinách. Čo sa stalo?

Britain's Prime Minister David Cameron, right, shakes hands with US President Barack Obama, during the president's visit to 10 Downing Street for bilateral talks, in London, Friday, April 22, 2016. Lending political backup to a struggling friend, President Barack Obama made an impassioned plea to Britons to heed Prime Minister David Cameron's call to stay in the European Union and dismissed critics who accused the U.S. president of meddling in British affairs. (Ben Gurr/Pool Photo via AP)

4/8 Kto vyjadril vláde Borisa Johnsona po jeho vymenovaní za premiéra podporu?

Foto: profimedia, Ben Gurr
Brexit

5/8 Ako sa volajú zástancovia zotrvania Spojeného kráľovstvá v Európskej únii?

Nový britský premiér Boris Johnson.

6/8 Boris Johnson ešte ako redaktor britského denníka The Spectator napísal urážlivú báseň o jednom svetovom štátnikovi, kde mu prisudzuje sex s kozou. A ktorého štátnika išlo?

Foto: Dreamstime, Profimedia
WA 18 Londýn - Opozičný labouristický líder Jeremy Corbyn sa usmieva počas príchodu na referendum  v Londýne 23. júna 2016. Obyvatelia Británie rozhodnú v dnešnom referende o tom, či ich krajina zostane členom Európskej únie alebo z nej vystúpi. Výsledok hlasovania, považovaného za jedno z najdôležitejších v Spojenom kráľovstve za celé desaťročia, je aj podľa posledných prieskumov úplne otvorený. Británia je členom únie 43 rokov. FOTO TASR /AP 


Britain's Labour Party leader Jeremy Corbyn sm

7/8 Lídrom britskej opozície je labouristický predseda Jeremy Corbyn, ktorý stojí na čele labouristov, teda strany práce od roku 2015. Koho nahradil na poste predsedu Labouristickej strany?

Labour Party leader Jeremy Corbyn makes a speech at the Engine Room in the People's History Museum, Manchester, Tuesday June 21, 2016. Britain goes to the polls on June 23 in referendum on their EU membership.  (Peter Byrne/PA via AP) UNITED KINGDOM OUT - NO SALES - NO ARCHIVE

8/8 Jeremy Corbyn je vnímaný vo vnútri ľavicovej Labouristickej strany ako predstaviteľ radikálnejšieho krídla. Kvôli čomu je vnímaný časťou verejnosti kontroverzne?

Foto: Daniel Leal Olivas, Peter Byrne
Hrať znova Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah