Oživená Gorila: Ako polícia ukázala svaly v prípade jedného z najbohatších mužov Slovenska
14. 12. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:27)

Zdroj: Jakub Kotian
Asi 50 kukláčov zasahovalo kvôli údajnej kúpe nahrávky, ktorá sa mala odohrať v roku 2006.

Zdroj: ARCHÍV
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: ätefan PuökŠö
Galéria k článku
Asi päťdesiat po zuby ozbrojených mužov zákona vtrhlo do sídla finančnej skupiny Penta v bratislavskej Petržalke. Dnu sa valili so samopalmi v rukách ako malá čierna armáda budiaca strach. Kukláči nabehli na dve poschodia kancelárií Penty a radových zamestnancov prinútili asi hodinu stáť s rukami nad hlavou opretých o stenu. Jaroslavovi Haščákovi prehľadali kanceláriu a potom ho zavreli do cely predbežného zadržania. Vyšetrovateľ ho obvinil zo zločinu podplácania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Ide o údajnú kúpu nahrávky Gorily od agenta SIS zakrytú ako poskytovanie poradenstva.
Zamávala politikou
Kauza Gorila vypukla v roku 2011. Vtedy sa dostal na verejnosť údajný prepis odpočúvaní, ktoré mala realizovať Slovenská informačná služba od roku 2005. Išlo o monitorovanie bytu na Vazovovej ulici, kde sa stretával Jaroslav Haščák s vplyvnými politikmi a predstaviteľmi štátu za Dzurindovej vlády. Škandalózne debaty o ovplyvňovaní diania na Slovensku a bombastických úplatkoch spôsobili masové demonštrácie, obliehanie parlamentu a zamiešali voľbami. Hoci sa dlho hovorilo aj o existencii zvukovej nahrávky, objavili ju až u Mariana Kočnera v jeho trezore na USB kľúči.
Deväť rokov po zverejnení odposluchov Gorily došlo k výmene dozorujúceho prokurátora a polícia sa chopila činu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) prehľadala kanceláriu hlavnej postavy Gorily, podnikateľa Jaroslava Haščáka. Verejnosť sa dočkala obvinenia jedného z najbohatších mužov Slovenska. Lenže nie pre veci, ktoré údajne zazneli v Gorile a pre ktoré šli ľudia do ulíc.
Haščák je obvinený z toho, že si vraj zvukový záznam z odpočúvania bytu na Vazovovej ulici kúpil. Agentovi SIS Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke podľa obvinenia zaplatil 194-tisíc eur. Na prekrytie tohto „biznisu“ mala byť vytvorená zmluva o poradenstve cez firmu Barkont spolupracujúcu s Pentou. Firma Arpášovcov sa mala potom tváriť, že vypracovala analýzy zdravotníckeho a mäsospracovateľského segmentu.
Samopal namierený na recepčnú
Haščák v kauze Gorila vypovedal mnohokrát a aj na posledný výsluch prišiel ako vždy na výzvu vyšetrovateľa do budovy polície. Lenže tentoraz sa už z polície domov nevrátil.
„V tejto záležitosti aj počas vyšetrovania kauzy Gorila trvajúceho viac ako osem rokov poskytoval Jaroslav Haščák vždy plnú súčinnosť. Zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu,“ reagoval ešte v ten deň hovorca Penty Martin Danko.
S obvineným Haščákom sa vyšetrovatelia vybrali do sídla spoločnosti, Digital Parku v bratislavskej Petržalke, v ktorej si vopred „vyčistili priestor“. Do budovy vyslali desiatky kukláčov, aby zaistili dve z troch poschodí, na ktorých sídli Penta. Nazvali to bezpečnostnou prehliadkou.
Na recepcii samotnej firmy najskôr donútili strážnika, aby si ľahol na zem a na recepčnú namierili samopal. Do kancelárií vstupovali opatrne, akoby od administratívnych pracovníkov očakávali ostrú paľbu. Všetkým prikázali vyjsť z kancelárií na chodbu, kde im rozkázali oprieť sa čelom o stenu s rukami nad hlavou. Takto ich nechali stáť asi hodinu, kým do budovy vyšetrovatelia nedoviedli Haščáka. Zvláštne je, že pri prehliadke priestorov policajti úplne vynechali piate poschodie, kde má Penta sklady s dokumentmi. Nakoniec sa ukázalo, že v priestoroch firmy nezaistili žiadne dokumenty, materiály ani prístroje, vzali len veci z kancelárie Jaroslava Haščáka. Podľa hovorcu Danka so sebou zobrali napríklad Haščákovu zdravotnú dokumentáciu či USB kľúč s rodinnými fotkami.
Advokáti Penty aj spoločnosť pokladajú zásah za neprimeranú a neopodstatnenú demonštráciu sily.
„Všetko, o čom bolo možné k veci informovať, sme verejnosti poskytli. Viac informácií v tejto chvíli nemožno poskytnúť,“ reagoval na kritiku hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Pochybnosti šéfa SIS
Problémy, ktoré po zatknutí najznámejšieho muža investičnej skupiny padlo na Pentu, sa snažil riešiť sám Haščák. Hoci obvinenia odmieta, vzdal sa všetkých výkonných pozícií. Lenže veci sa ešte zhoršili. Prokurátor žiadal pre Haščáka najťažšiu, kolúznu väzbu z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov a Špecializovaný trestný súd ju odobril.
Vo väzbe nateraz ostáva aj Ľubomír Arpáš a jeho manželka Dana. Obaja v minulosti pôsobili v Slovenskej informačnej službe.
Súčasný šéf SIS Vladimír Pčolinský však pre aktuality.sk. spochybnil, či sa veci skutočne udiali tak, ako ich predostiera polícia: „Čo sa týka predaja tej nahrávky - podľa toho, ako som oboznámený s prebiehajúcimi procesmi pri odpočúvaní -, tak si vôbec nie som istý, že Arpáš mal prístup k zvukovému záznamu Gorily.“
Kto je Jaroslav Haščák
V roku 1987 ho prijali na moskovský Štátny inštitút medzinárodných vzťahov, jednu z najvychýrenejších škôl v bývalom socialistickom bloku. Tá však bola známa aj tým, že študenti mali blízko k režimu a po skončení štúdia pracovali buď pre ministerstvá zahraničných vecí, alebo tajné služby. Haščák však tvrdí, že jeho prijatie nebolo vecou lojality k režimu. Jeho rodičia neboli žiadne veľké zvieratá, ale učitelia. Tú istú školu skončili ďalší partneri Penty, Marek Dospiva a Jozef Oravkin.
Haščák s Dospivom študovali čínštinu, Oravkin perzštinu. Práve dovozom oblečenia z Číny Haščák a Dospiva v roku 1992 údajne naštartovali svoju biznisovú kariéru. Neskôr aj s Oravkinom sa potom venovali obchodu s cennými papiermi. Spolu s ďalšími dvoma partnermi neskôr založili Penta Brokers. Názov symbolizoval piatich spoločníkov. Ich biznis sa vyznačoval dravosťou a súťaživosťou medzi zamestnancami. Štedrým odmeňovaním zámerne motivovali zamestnancov k výsledkom. V roku 2010 presedlali zo systému odkúpiť firmu, osekať náklady, zveľadiť a predať na dlhodobé pôsobenie v niektorých sektoroch.
Momentálne funguje najmä v lekárnickom segmente, zdravotníctve, nehnuteľnostiach, stávkových službách a vo financiách. „Bežne začínam o deviatej ráno a končím okolo deviatej večer. V sobotu zvyčajne nepracujem, ale v nedeľu popoludní už áno. Samozrejme, trpí tým rodina, záujmy, sú to kompromisy. A veľa cestujem. To môj časový režim zhoršilo. Ale ľudia vás potrebujú fyzicky cítiť. Ak je niečo dôležité, musíte tam byť,“ citoval Haščáka Forbes v roku 2013.
Haščák je zaradený v rebríčku najbohatších ľudí sveta a pravidelne sa umiestňuje na vrchole rebríčka najbohatších Slovákov.
Mohlo by vás zaujímať: