Tip na článok

Pacienti s rakovinou pľúc sa konečne dostanú k lepšej liečbe

Už ich chemoterapeuti nebudú liečiť na slepo.

Galéria k článku (3 fotografie )
Nádory pľúc:Liečia sa veľmi ťažko.
Docentka Hájková z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Rakovina pľúc. Najväčší nádorový zabijak na Slvoensku.

Nový diagnostiký prístroj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice umožní pacientom s nemalobunkovým nádorom pľúc dostať sa k cielenej liečbe. Prístroj, ktorý pre nemocnicu zabezpečila Liga proti rakovine presnejšie určí typ nádoru pľúc a lekárom tak dovolí podať chorému cielenú liečbu, ktorá mu môže predĺžiť život.

Cielený boj s rakovinou

Dobrá správa! K pacientom sa po rokoch bez nových terapií dostávajú nové lieky, ktoré im predĺžia a skvalitnia život. Sú to nové protinádorové imunoterapeutiká. Problémom je, že tieto lieky nezaberú každému. Musí ísť o chorého s nemalobunkovým karcinómom pľúc a jeho rakovinová bunka nemôže byť hocijaká. Nový diagnostický prístroj v Košiciach ju dokáže bližšie identifikovať.

Nádory pľúc:Liečia sa veľmi ťažko.
Nádory pľúc:Liečia sa veľmi ťažko.
Martin Domok

Nádory pľúc:Liečia sa veľmi ťažko. Foto: Martin Domok

PD-L1 rakovina

Každá rakovinová bunka má svoje charakteristické znaky a nové lieky účinkujú len na tie, ktoré majú znak PD-LI. Liek dokáže tento znak vyhľadať, naviazať sa naň a bunku zničiť.

„Podľa najnovších štúdií hrá pri vzniku nádorového ochorenia a jeho progresii významnú úlohu samotná imunita pacienta. Nádorová bunka si vie vybudovať mechanizmus, ktorým vyblokuje schopnosť našej imunity zničiť ju a tak sa stáva nekontrolovateľnou. Nové terapeutiká na báze imunoterapie, PD-L1 inhibítory, sú schopné väzbou na nádorovú bunku obnoviť schopnosť imunity bojovať proti nádorovej bunke,” vysvetľuje RNDr. Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie UNLP,” Vďaka novej diagnostike teraz budú lekári presne vedieť, ktorému pacientovi nová liečba môže pomôcť, a ktorému nie.

Druhé pracovisko na Slovensku

„Naše Oddelenie patológie je druhým pracoviskom na Slovensku, kde začíname toto vyšetrenie vykonávať a do konca roka by sme chceli zaviesť vyšetrenie PD-L1 do rutinnej praxe pre všetkých pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc,“ povedal MUDr. Milan Maďar, MPH, riaditeľ UN L. Pasteura Košice.

VIDEO Plus 7 Dní