Tip na článok

Pády roka: Kto nebude na rok 2016 spomínať v dobrom?

Končiaci sa rok 2016 priniesol aj niekoľko politických úmrtí. Marcové parlamentné voľby ukončili pôsobenie dvoch tradičných politických strán v národnej rade a poslaneckých mandátov sa vzdali niekoľkí poslanci.

Umieráčik pre KDH aj SDKÚ-DS

Z poslaneckých lavíc sa porúčalo Kresťanskodemokratické hnutie. Táto politická strana, ktorá vznikla vo februári 1990 prežila mnohé štiepenia a odchody- ale až tohoto roku nedokázala prekonať hranicu piatich percent a po prvýkrát za svoju 26 ročnú históriu zostala mimo parlamentu. Pritom chýbalo iba šesť stotín percenta. Hneď po volebnom fiasku odstúpil z čela hnutia jeho predseda Ján Figeľ a spolu s ním odišla aj jeho veľmi blízka spolupracovníčka Natália Žembová.

Kresťanskí demokrati si na júnovom sneme zvolili nového predsedu, “happeningového” politika Alojza Hlinu. Spolu s KDH odišla z parlamentu po marcových voľbách aj Slovenská demokratická a kresťanská únia- Demokratická strana. Strana, ktorá v minulosti trikrát dokázala postaviť vládu v týchto voľbách získala iba 0,26 percenta hlasov.

Smrtiaca jazda

Odchod z politickej scény ohlásil aj politik a šéf nevydareného politického projektu Nova Daniel Lipšic, ktorý sa do parlamentu dostal v tričku Matovičovho hnutia OĽaNO. Lipšic za volantom svojho auta v septembri zrazil a zabil dôchodcu Emila Kalábera. Politik bezprostredne po nehode veľmi vyhýbavo komentoval okolnosti, za akých k zrážke s chodcom došlo.

Niekoľko týždňov po nehode sa však objavilo video, ktoré zaznamenala priemyselná kamera. Z neho bolo zrejmé, že Lipšic chodca zrazil v plnej rýchlosti, bez akéhokoľvek brzdenia na prechode pre chodcov. Jeho obhajobu prevzala bývalá prokurátorka, dnes advokátka mafiánov Eva Mišíková. Napriek tomu, že od nehody uplynuli už tri mesiace, vodiča Lipšica doposiaľ neobvinili.

Fénix Procházka

Za pád roka možno považovať aj osud niekdajšieho šéfa strany Sieť Radoslava Procházku. Tento politik by mohol byť pomyselným Fénixom slovenskej scény, ktorý výrazne zažiaril a rýchlo zhasol. Z úspešného ústavného právnika sa stal výrazným poslancom, neskôr kandidátom na prezidenta a zakladateľom zaujímavého politického projektu strany Sieť, ktorá pred parlamentými voľbami vykazovala preferencie nad desať percent.

Fiasko sa dostavilo vo voľbách, kde Sieť získala iba niečo vyše šesť percent hlasov. Napriek tomu sa však stala súčasťou koaličnej vlády spolu so Smerom SD, SNS a Mostom Híd. Vstup do koalície však priniesol rozkol v strane, Procházka po sneme skončil vo funkcii predsedu a jeho poslanci sa presunuli do klubu strany Most-Híd. Po odchode z parlamentu sa Radoslav Procházka pokúsil získať miesto sudcu na Všeobecnom súde EÚ v Luxemburgu, poradný výbor Rady EÚ však jeho nomináciu neschválil.

Ficov verbálny suterén

Prerazením dna by sa dal nazvať nový komunikačný model predsedu najsilnejšej vládnej strany Smer- SD Roberta Fica, ktorý sa na adresu niektorých novinárov vyjadril, že sú “špinavé protislovenské prostitútky” a podľa viacerých náznakov je zrejmé, že v tejto hre “na Trumpa” bude premiér pokračovať aj v budúcnosti.

VIDEO Plus 7 Dní