Tip na článok
Mobilný hospic: Umožňuje ľuďom, ktorých život sa blíži ku koncu, stráviť posledné dni doma medzi najbližšími.

Paliatívna starostlivosť doma: V tomto sme o krok pred Čechmi

Ľudia väčšinou chcú skonať v prostredí, ktoré im je blízke. Podarí sa to iba niektorým.

Galéria k článku (3 fotografie )
Petra Balážová: Zmluvy s mobilnými hospicmi má Všeobecná zdravotná poisťovňa už niekoľko rokov.
Zdeněk Kabátek: Šéf českej Všeobecnej zdravotnej poisťovne nevylučuje, že budú plne hradiť paliatívnu starostlivosť v domácom prostredí.
Bez najbližších: Väčšina našincov zomiera mimo domova.

Prežiť posledné dni doma, pokiaľ možno bez bolesti, v prostredí, ktoré nám bolo blízke, a dôstojne sa rozlúčiť s rodinou. Pre väčšinu ľudí, ktorí majú pred sebou záverečnú fázu života, je taký odchod nedostupný. Jedným z častých dôvodov je finančná náročnosť starostlivosti o umierajúceho v domácom prostredí.

Kým v Česku sa má domáca starostlivosť o pacientov, ktorých život sa blíži ku koncu, hradiť z verejného zdravotného poistenia až od budúceho roka, na Slovensku tento systém už funguje. Zasvätení však upozorňujú, že časť nákladov spojených s paliatívnou starostlivosťou v domácom prostredí si musia pacienti hradiť sami.

Hodiny, dni aj týždne

Pre lekárov nie je ľahké pripustiť, že nastal moment, keď už žiadna liečba nepomôže. O to ťažšie je oznámiť takú správu pacientovi a odporučiť mu takzvanú paliatívnu starostlivosť, čo je profesionálna starostlivosť o umierajúceho z fyzickej, zo psychickej a z duchovnej stránky. Jej cieľom nie je predĺžiť život chorého, ale zlepšiť jeho kvalitu pred smrťou.

Komplexnú starostlivosť o chorých, ktorých život sa blíži ku koncu, má väčšina z nás spojenú s pobytom v hospici. Najnovšie trendy však uprednostňujú pred pobytom v neosobných zariadeniach domáce prostredie - chorý by mal zostať v kruhu rodiny, kde sa oňho bude starať profesionál a pomôže mu na poslednej ceste životom.

Špeciálne vyškolený odborník zmierni prípadné bolesti a postará sa, aby bola zachovaná čo najvyššia kvalita pacientovho života. Zároveň dokáže otvorene a s citom hovoriť o smrti ako o prirodzenej súčasti kolobehu ľudského života.

„Priemerná dĺžka našej starostlivosti o umierajúceho je približne jedenásť dní. U niektorých pacientov však strávime len pár hodín, naopak, niekedy sprevádzame pacienta aj niekoľko týždňov,“ približuje päťdesiatdvaročná zdravotná sestra Anka paliatívnu starostlivosť.

Už niekoľko rokov pracuje v jednom z mobilných hospicov zabezpečujúcich domácu starostlivosť o umierajúcich a za ten čas sa stretla s rôznymi prípadmi. Jej práca nespočíva iba v podávaní liekov na zmiernenie bolesti, umelej stravy a hydratácie, v kontrole symptómov či pomoci pri dýchaní.

Rovnocennou, ak nie podstatnejšou súčasťou paliatívnej starostlivosti je psychická a duchovná podpora. „Snažíme sa ľuďom pomáhať, to je náš cieľ. Sme ich sprievodom v poslednej fáze života. Niekedy je to náročné, niekedy menej,“ zdôrazňuje odborníčka.

Opora pre najbližších

Ankina pomoc sa netýka iba chorého, ale aj jeho príbuzných. Rodinám okrem zdravotnej starostlivosti vysvetľuje praktické veci týkajúce sa posledných dní človeka, poskytuje im citovú a psychickú oporu. Často však „len“ načúva ľuďom, ktorí sa zmierujú s tým, že ich blízky odchádza.

„Nie je to ľahké. Z dlhoročnej praxe však môžem povedať, že ľudia sa so smrťou vyrovnajú oveľa lepšie, keď môžu svojho blízkeho pri odchode držať za ruku a byť s ním, ako keď sa smutnú správu dozvedia napríklad z nemocnice,“ hovorí skúsená zdravotná sestra.

Čítajte viac:

Kde sa umiera najľahšie?Slovensko predbehli Uruguaj aj Portoriko

Chceme zomrieť doma

Starostlivosť o umierajúcich v domácom prostredí je podľa odborníkov najlepšia voľba. Paliatívnu starostlivosť v rodinnom zázemí podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Zo štatistík organizácie Cesta domov, poskytujúcej mobilnú hospicovú starostlivosť, vyplýva, že osem z desiatich ľudí si želá skonať v kruhu rodiny.

Napriek tomu väčšina zomiera v nemocniciach a lôžkových hospicoch. Potvrdzuje to aj hovorkyňa slovenskej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová: „Poistenci uprednostňujú umieranie v kruhu rodiny, v domácom prostredí, ktoré dôverne poznajú.

Problémom bývajú rodiny, ktoré v mnohých prípadoch nemôžu a niekedy ani nechcú zabezpečiť dlhodobé poskytovanie dvadsaťštyrihodinovej starostlivosti o zomierajúceho člena rodiny.“

V starostlivosti domácich hospicov u nás umiera približne iba jedno percento ľudí, kým v Nemecku je to osemkrát viac. Dôvody sú rôzne, často skloňovaným sú peniaze. Balážová však tvrdí, že VšZP sa intenzívne venuje problematike paliatívnej starostlivosti.

„Vzhľadom na starnutie populácie a na fakt, že veľká časť seniorov má zmluvný vzťah s poisťovňou a kapacita lôžok v hospicoch je limitovaná, VšZP uzatvorila zmluvné vzťahy s mobilnými hospicmi, ich zdravotné sestry a lekári poskytujú paliatívnu starostlivosť v domácom prostredí.“

Hovorkyňa našej najväčšej zdravotnej poisťovne dodáva, že na rastúci záujem o paliatívnu starostlivosť v domácom prostredí reagovali v poisťovni tak, že „zmluvné vzťahy s mobilnými hospicmi majú už niekoľko rokov“.

Keď sme však chceli vedieť, koľko peňazí ročne smeruje na tento účel, konkrétne číslo sme sa nedozvedeli ani z písomného stanoviska hovorkyne, ani z internetovej stránky VšZP.

Vo výročnej správe za rok 2014 sú uvedené len celkové výdavky na starostlivosť poskytnutú v špecializovaných ambulanciách, zariadeniach jednodňovej chirurgie, stacionároch, dialýzach a mobilných hospicoch, a to vo výške 247 miliónov eur.

Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že zdravotné poisťovne všeobecne hradia asi len šesťdesiat percent nákladov na zdravotnú starostlivosť, takže pacienti a ich rodiny musia za časť úkonov v domácej hospicovej starostlivosti priplácať.

Český paradox

Česká Všeobecná zdravotná poisťovňa (VZP) dokončuje test, ktorého výsledky rozhodnú o prípadnom plnom hradení domácej, takzvanej mobilnej hospicovej starostlivosti zo zdravotného poistenia.

„Máme ambíciu, aby po tom, čo overíme záujem o túto službu, sme ju mohli zaradiť do štandardného režimu hradených úkonov,“ hovorí riaditeľ českej zdravotnej poisťovne Zdeněk Kabátek.

Súčasná situácia u našich západných susedov de facto zvýhodňuje tých, ktorí sú umiestnení v lôžkových hospicoch. Hoci platia zdravotné poistenie v rovnakej výške ako tí, čo zostanú doma, nemusia žiadne služby hradiť z vlastného vrecka. Výsledok? Kým jedna skupina dostáva komplexnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia, druhá musí za časť z nej platiť.

Ak napríklad dotyčný nie je schopný pre chorobu prehĺtať lieky, musí si kúpiť liečivá v takzvanej pohodlnejšej forme - v injekciách alebo čapíkoch.

„Je to obrovský paradox, pretože starostlivosť o umierajúcich v nemocniciach a lôžkových hospicoch je oveľa drahšia ako starostlivosť v domácom ošetrení prostredníctvom mobilného hospicu,“ tvrdí Marek Uhlíř, riaditeľ organizácie Cesta domov, ktorá sa stará o umierajúcich v ich domácom prostredí.

Podľa Stream.cz denný pobyt pacienta v českej nemocnici stojí približne 112 eur a pobyt na lôžku na jednotke intenzívnej starostlivosti 520 eur. Starostlivosť o klienta mobilného hospicu sa pohybuje maximálne na úrovni 45 eur za deň.

VIDEO Plus 7 Dní