Začiatkom augusta sme upozornili, že priestory a fotostenu s logom rezortu zdravotníctva, zneužívajú politické strany. Priamo v priestoroch ministerstva, na mieste, kde máva tlačovky minister, sa koncom júla rozložili extrémisti a urobili si vlastný brífing.

Novinárov síce nepozvali, ale celú akciu si zadokumentovali a na sociálnych sieťach pod značkou ministerstva zdravotníctva rozprávali, ako chcú po voľbách „zachrániť“ tento rezort. Oslovili sme vtedy aj samotné ministerstvo, ktoré reagovalo, že o takomto zneužívaní vie, ale nevie, čo s tým robiť.

Po rozpačitej reakcii a mesiaci rozmýšľania, prišli s nápadom, ktorý by mal nevítané návštevy zastaviť. Ako oznámilo ministerstvo statusom na Facebooku, prijali „dočasné opatrenie kvôli neprispôsobivým občanom“.

Rezort priznáva, že átrium ministerstva „využívajú aj hostia, ktorí sa zúčastňujú rôznych rokovaní“. Samotné átrium je verejnosti prístupné, konajú sa v ňom tlačovky, hostia a návštevníci tam zvyknú čakať na rokovania. Okrem toho tam bola napevno inštalovaná fotostena s logom. „Naši hostia takmer vždy pritom rešpektujú, že nachádzajú na pôde ministerstva a preto túto fotostenu pre potreby svojich vlastných tlačoviek alebo mediálnych výstupov nepoužívajú,“ konštatuje ministerstvo. Niekedy návštevy použijú tzv. kecpult, rečnícky pultík, ale ako sa zdôrazňuje v stanovisku, „tak, aby nebolo vidieť logo ministerstva“.

Átrium je zrazu prázdne.

No poďme k tomu podstatnému. „Už opakovane sa však stalo, že do átria nabehla skupina osôb, ktorá sa očividne nedokáže prispôsobiť zaužívaným pravidlá a základom slušnosti,“ konštatuje ministerstvo. Dodáva, že dokonca ani nerešpektovali žiadosti, aby priestor nezneužívali.

„Aj preto sme museli pristúpiť k dočasnému odstráneniu fotosteny a ´kecpultu´z priestoru átria, aby ministerstvo nebolo spájané s politickými aktivitami týchto osôb,“ vyhlasuje rezort.

Poverený minister zdravotníctva Michal Palkovič tak zostal bez fotosteny a "kecpultu", pred ktorým robil tlačové konferencie. Do predčasných volieb je však už len mesiac, takže sa to dá vydržať.