Čo si myslíte o protirečení medzi tým, čo si želá premiér a čo by chcel Andrej Danko, ohľadom výmeny migov za gripeny?

Neviem o žiadnom konflikte medzi premiérom a pánom Dankom. Každý takýto nákup musí vychádzať zo strategických dokumentov. Čo sa týka nadzvukového letectva ide o dokument koncepcia vzdušných síl.

Pán Danko sa vyjadril, že nie je potrebné kupovať gripeny skôr, ako vyzbrojíme pozemné vojsko.

Keď na ministerstve obrany pripravia celkovú stratégiu modernizácie, ktorá bude schválená vo vláde a v bezpečnostnej rade, a dajú prednosť pozemným silám, tak budú uprednostnené pozemné sily. Nevidím v tom žiadny konflikt. Je na vedení ministerstva, aby rozhodlo, kde sú priority. Samozrejme vyzbrojenie sa môže diať aj súbežne. Tieto veci sa riešia dlhodobo, to sa nedá urobiť za pol roka.

Rozhodne teda ministerstvo obrany, ktoré má svojho ministra. Je v poriadku, že sa k stratégiám rezortu obrany vyjadruje pán Danko tak podrobne?

Hovorí len svoj názor. Nemám problém s tým, že sa vyjadruje. Tak ako sa vyjadrujú opoziční poslanci, ktorí sú v iných výboroch ako v obrannom, môže si povedať názor kto chce. Dôležité sú však strategické dokumenty.

Ministerstvo, ktoré ste viedli, chystá aktuálne nákup obrnených vozidiel za stovky miliónov eur. Plus 7 dní informoval, že sa okolo obchodu pohybuje firma Martina Kvietika, ktorý má blízko k SNS. Ak sa ukáže, že bude pri obstarávaní zvýhodnená, zasiahne Smer?

Ešte som nevidel žiadne rozhodnutie, ktoré by hovorilo o tom, ako má byť obrnené vozidlo vyzerať, takže ide o úplné špekulácie. Nepočul som o rozhodnutí, aké by malo byť vozidlo 4x4 alebo8x8. Bude to pod drobnohľadom nielen našej verejnosti, odbornej verejnosti, našich firiem, ale aj pod drobnohľadom Európy a NATO. Nepochybujem o tom, že pôjde o transparentný proces.