Viliam Mišenka, ktorému Najvyšší súd naparil 23 rokov za výbuch bomby vo firme Euromont v roku. 2009, mal na cestovanie vyše päť týždňov.

Zas sa dohadovali

A rovnako ako v prípade Okoličányho si súdy prehadzovali vydanie Európskeho zatýkacieho rozkazu ako horúci zemiak. Dnes nakoniec zatykač vydal Špecializovaný trestný súd. „Sudca ŠTS, pracovisko B.Bystrica prevzal dnes z Najvyššieho súdu spis v trestnej veci odsúdenéhoViliama M., z obsahu ktorého zistil, že napriek splneniu podmienok na vydanie zatýkacieho rozkazu tento až do súčasnej doby Najvyšší súdom vydaný nebol. ŠTS preto v rovnaký deň rozhodol o vydaní Európskeho zatýkacieho rozkazu na ods.Viliama M.,” vraví hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Viliam Mišenka mal päť týždnov na útek
Viliam Mišenka mal päť týždnov na útek
Zdroj: Branislav Ra?ko

Najvyšší súd sa ešte pred týždňom bránil tým, že zatykač mal vydať Šepcializovaný trestný súd. „Trestný poriadok jasne hovorí, že rozhodnutia súvisiace s výkonom trestov a ochranných opatrení robí, ak ďalej nie jhe ustanovené inak, súd, ktorý vo veci rozhodol v prvom stupni,” argumentovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Po svete môže

Po Európe síce teraz už Mišenka slobodne chodiť nemôže, ale ak sa mu za tých päť týždňov podarilo odísť niekam mimo únie, zatiaľ si obavy robiť nemusí. „Medzinárodný zatýkací rozkaz doposiaľ vydaný nebol, pretože polícia nepredložila súdu také podklady, na základe ktorých by boli splnené zákonné podmienky pre vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu,“ hovorí totiž Kudjáková. Mišenka mimochodom skúsenosti s mimoeurópskymi krajinami má. V roku 2013 ho eskorotovali z Venezuely, kde sa ukrýval pred obvineniami slovenskej polície.