Exministerka práce Viera Tomanová sa takto pred rokom verejne pochválila, že s dcérou Petronelou rozširujú rodinný dom, stavajú prístavbu, aby u nich našli strechu nad hlavou „domovácke“ deti.

Čítajte viac:

Tomanovej biznis s deťmi sa deje so súhlasom štátnych orgánov!

Po niekoľkých mesiacoch, keď od štátu zinkasovala tisíce eur len na zariadenie interiéru, jej ochota komunikovať o projekte ustala. Nečudo, keď namiesto toho, aby deti boli umiestnené u profirodičov tak, ako zákon káže, jej dcéra vlastne vytvorila ďalší detský domov, len v menšom. Najnovšie sa do nej obula aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Petronela Tomanová: Zamestnáva vôbec profimatky? Foto: Martin Domok

Tá už nemala na to nervy a dcéru ombudsmanky Viery Tomanovej nešetrí. So súhlasom štátnych orgánov vraj v súkromnom detskom domove PETO drží deti, ktoré by mali byť v profesionálnych rodinách.

Úrad práce je spokojný

PLUS 7 DNÍ začiatkom roka ako prvý poukázal na pochybenie Petronely Tomanovej. V súkromnom detskom domove PETO má umiestnených šesť detí do šesť rokov, ktoré by však mali žiť v profesionálnych rodinách.

Tak káže zákon a nie náhodou, keďže deti by mali vyrastať v prostredí, v ktorom dostávajú lásku a oporu profimatiek. No hoci úrad práce vykonal na náš podnet kontrolu, vyhlásil, že k pochybeniu nedošlo. Niečo iné si však myslí ombudsmanka Dubovcová.

Čítajte viac:

Tisíce eur mesačne za nič? Viera Tomanová už dostáva lukratívny plat, vybavila len 16 podnetov

„Právnici verejného ochrancu práv v detskom domove vykonali neohlásený osobný prieskum. Dva pokusy boli neúspešné, nikto ich dnu nevpustil a Tomanová ani nereagovala na telefón. To napriek skutočnosti, že v detskom domove sa očividne niekto nachádzal, keďže boli otvorené okná a dvere do záhrady, v ktorej sa nachádzali detské kočíky,“ objasňuje priebeh kontroly ombudsmanka Dubovcová.

Súkromný detský domov: Rodinný dom a prístavba, v ktorej funguje detský domov, tvoria jeden celok. Foto: Július Dubravay

Osobný prieskum sa nakoniec podarilo vykonať až na tretíkrát. V tom čase sa v detskom domove PETO nachádzali tri bábätká, väčšie deti boli buď v škôlke, alebo v škole. V detskom domove bola zároveň prítomná riaditeľka Petronela Tomanová, pomocná sila a pán, ktorý tam údajne vypomáha na dobrovoľnej báze.

„Riaditeľka detského domova síce právnikom kancelárie poskytla čiastočné odpovede na ich otázky, avšak vo väčšine kľúčových otázok odmietla poskytnúť‘ súčinnosť. Nepodarilo sa nám zistiť mená detí umiestnených do detského domova a do profesionálnych rodín, nebolo nám ani umožnené urobiť si kópie zo spisov detí a nebol umožnený ani vstup do priestorov, ktoré síce patria pani Tomanovej ako súkromnej osobe, avšak podľa jej vlastných slov sa využívajú na starostlivosť o deti do šesť rokov,“ opisuje situáciu Dubovcová.

Na margo súkromného domu pani Tomanovej a priestorov využívaných ako detský domov tvrdí, že sú prepojené natoľko, že ich od seba nemožno odlíšiť. Rodinný dom a prístavba, v ktorej funguje detský domov, totiž tvoria jeden komplexný celok, hoci to zákon nepovoľuje.

Toto luxusné auto chodí pre pani ombudsmanku Tomanovú každé ráno a šofér ju vozí do práce. Foto: Martin Domok

Keďže právnikom neumožnili vstup do súkromných priestorov, nebolo možné zistiť, či sa Tomanová o deti do šesť rokov stará vo svojich „súkromných priestoroch“, a teda v rodinnom prostredí, alebo sa deti umiestňujú do detského domova, kde sa o ne starajú vychovávateľky zamestnané detským domovom.

„Neviem, ako vám, no mne bolo nevoľno,“ reagovala poslankyňa za SaS Natália Blahová na výsledky kontroly, ktoré jej Dubovcová poslala. Poslankyňa sa v prípade už dlhšie angažuje a požiadala práve Dubovcovú o vykonanie kontroly.

Zo správy ombudsmanky

Dubovcová pochybuje aj o kompetentnosti personálu, ktorý sa má o deti starať. „Petronela Tomanová právnikom kancelárie tvrdila, že detský domov zamestnáva niekoľko vychovávateliek na dvanásťhodinový pracovný pomer, no počas osobného prieskumu, ktorý sa konal v dopoludňajších hodinách, sa v detskom domove nachádzala iba Tomanová a jej pomocná sila. Tá sa však - podľa informácie od Tomanovej aj jej samej - venuje výlučne upratovaniu, teda nejde o jednu z vychovávateliek zabezpečujúcich starostlivosť o deti v detskom domove,“ krúti hlavou verejná ochrankyňa práv.

Čítajte viac:

Ombudsmanka Dubovcová: Súdy nezaujíma priamo názor detí, stačí im sprostredkovane

„Ďalší alarmujúci fakt bol prítomnosť pána oslovovaného ako Roman, ktorý s detským domovom vraj spolupracuje na dobrovoľníckej báze a ktorý sa opakovane správal agresívne,“ poukazuje na chyby ombudsmanka.

Ako je možné, že sa cudzí človek, ktorý tam nemá čo robiť, pohyboval v prítomnosti detí? Podľa slov Tomanovej deti občas vozí do školy, prípadne im vozí obedy.

Je tam vraj čisto

Dubovcová sa po kontrole obrátila na príslušné súdy a žiadala, aby preverili dodržiavanie práv detí v detskom domove. Nuž, výsledok je ten, že konania na súdoch boli zastavené.

„Konanie zastavili s odôvodnením, že v detskom domove je čisto a je pekne zariadený. Nikomu ani len nenapadlo skúmať, kde sú deti, ako sa majú a ako sa zaobchádza s ich právami,“ rozhorčuje sa Natália Blahová.

Oslovili sme aj prokuratúru, či vykonala v spomínanom zariadení kontrolu. „V rámci vykonaných previerok neboli zistené nedostatky, ktoré by vyžadovali prijatie opatrenia prokurátorského dozoru. Jediným nedostatkom bolo, že detský domov nepredložil v lehote ôsmich dní Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR dodatky k pracovným zmluvám zamestnancov detského domova ako profesionálnych rodičov,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ hovorca krajskej prokuratúry Michal Šúrek.

Priam sa núka otázka, či nie je hlavným nedostatkom to, že kompetentní ten nedostatok nevidia. „Som vďačná ombudsmanke a jej úradu, že ako jediný zo všetkých relevantných inštitúcií pomenoval problém, i keď na jeho riešenie sú kompetentní tí, ktorí strkajú hlavu do piesku,“ poukázala Natália Blahová na nečinnosť ministerstva práce, súdov, prokuratúry. Každý z nich podľa nej zradil deti a ich práva, ktoré mali podľa zákona chrániť.