Dcéry a synovca zapriahol do kampane a jeho fanúšikovia si hovoria „ňuňu“ pri pohľade na fotky kontroverzného pána v talári s vnúčatami. Aha, ešte by sme mohli spomenúť, že ako minister rodinu rád vozil na služobných autách. Prečo? Lebo mohol. Ako zvykne hovoriť, „všetko bolo v súlade so zákonom“.

Muž je bojovník!

Gabriela je Harabinovou druhou ženou. O svojom povolaní nehovorí nič, stará sa o domácnosť. Povesť manžela bráni ako tigrica. „O mojom manželovi sa rozšírilo veľmi veľa nepravdivých, negatívnych informácií, z ktorých nekonečným opakovaním vznikli stereotypy. V skutočnosti je úplne iným človekom ako tým, akého vykresľujú médiá. Je to rodinný typ, milujúci otec a manžel, veľmi starostlivý. Jeho ambícia kandidovať na prezidenta vznikla z myšlienky pomáhať, urobiť niečo pre ľudí, pre našich občanov,“ povedala.

Hanbila sa niekedy za svojho temperamentného rodáka z Ľubice? „Nie, na to nikdy nebol žiaden dôvod. Nikdy by som sa nevydala za muža, za ktorého sa treba hanbiť,“dušuje sa. Harmonických 23 rokov vo zväzku je toho dôkazom, dodáva. Gabriela Harabinová žiadnu prvú dámu či političku neobdivuje natoľko, aby jej meno mohla uviesť. Vraví, že skôr „obdivuje všetky, ženy, ktoré si vedia zachovať svoju ženskosť, nech robia akékoľvek povolanie“.

Gabriela a Štefan Harabinovci. Že by nový prezident a prvá dáma?
Gabriela a Štefan Harabinovci. Že by nový prezident a prvá dáma?
Zdroj: archív G. Harabinovej

Rola manželky a matky

Nikdy vraj netrpela tým, že by ju manžel kariérne obmedzoval. „Pracovala som celý život, ale boli obdobia, v ktorých som sa cítila pohodlnejšie v role matky a manželky. Starostlivosťou o deti, domácnosť žena vytvára manželovi prostredie, v ktorom sa on môže kariérne realizovať a ja som to celý život s veľkou radosťou robila. Toto je rola, v ktorej sa cítim komfortne,“ vysvetľuje.

Ťahajú podľa nej ženy u nás za kratší koniec? Jednoznačne nie. Harabinová by na súčasnom stave nič nemenila. „Vždy ma prekvapí, keď niekto naznačuje, že by ženy neboli v našej spoločnosti rovnoprávne s mužmi. Nemyslím si, že niekto či niečo bráni ženám dnes robiť čokoľvek, čo by si robiť želali. Verím, že aj ženy aj muži, každý má svoju úlohu, poslanie v spoločnosti. Ženy majú iné poslanie ako muži a som presvedčená o tom, že svet funguje dobre vtedy, keď je všetko v rovnováhe,“ vysvetlila.